- Úvod
- Elektromobilita
- Elektrobicykle
-
- Kosačky na trávu
- Traktory
- Prevzdušňovače
- Vyžínače
- Krovinorezy
- Kultivátory
- Akumulátorové programy
- Plotostrihy
- Píly
- Štiepačky dreva
- Drviče vetiev
- Špalíkovače
- Fukáre a vysávače na lístie
- Vozíky a fúriky
- Rozmetadlá a posypové vozíky
- Čerpadlá a vodárne
- Vysokotlakové umývačky
- Zametacie stroje
- Snežné frézy
- Odhŕňače a lopaty na sneh
- Postrekovače a rosiče
- Skleníky a pareniská
- Kompostéry
- Ručné náradie
- Príslušenstvo
Elektrobicykle
Radi cestujete na bicykli, ale chýba vám fyzička k tomu, aby ste mohli podniknúť dlhšie výlety? E-bicykel je vybavený elektromotorom, ktorý vám so šliapaním do pedálov pomôže. Nepotrebujete k tomu ani vodičský preukaz. Stačí nabiť akumulátor a môžete vyraziť.
Ovládanie je rovnako jednoduché, ako by ste išli na celkom obyčajnom bicykli. O všetko sa stará pokročilá elektronika. Pomocou tlačidla nastavíte ako výrazne vám má motor pomáhať a stačí šliapnuť do pedálov. Ak šliapete, motor pomáha. Prestanete šliapať, motor zastaví. Ľahko vyjdete aj do najprudšieho kopca rýchlejšie, než trénovaný športovec.
Kalkulačka dojazduChcete orientačne vypočítať odhadovaný dojazd elektrobicykla v závislosti na akumulátore, hmotnosti jazdca a nastavení úrovne asistencie?
Najčastejšie otázkyZvažujete kúpu elektrobicykla a potrebujete zodpovedať nejaké otázky? Prečítajte si ako bicykel nabíjať, ako sa o neho starať, aké sú jeho výhody a veľa ďalších odpovedí na najčastejšie otázky.
-
Čítať viac...
Ako si vybrať elektrobicykel
Podobne ako pri klasických bicykloch, aj elektrobicykle sa vyrábajú v rôznych druhoch, resp. typoch. A to najmä podľa terénu, na ktorý sú určené, či podľa miesta a spôsobu využitia. Poznáme tieto základné druhy elektrobicyklov:
- Horské elektrobicykle. Ako vyplýva už z názvu, sú určené na náročnejšie trate. Majú výkonný elektromotor, ktorý je chránený pred vonkajšími vplyvmi ako prach, dážď alebo blato. Inak sú známe aj ako celoodpružené elektrobicykle, kde je ich predná aj zadná stavba odpružená. Sú skvelé na rýchlejšiu jazdu dole kopcom v ťažších podmienkach.
- Krosové elektrobicykle. Majú užšie pneumatiky ako horské elektrobicykle. Sú vhodné na spevnené asfaltové cesty, ale aj na cyklotrasy a poľné cesty. Krosové elektrobicykle sú najobľúbenejšie a najviac vyhľadávané.
- Trekingové elektrobicykle. Sú výborné na ľahšie terény, aj na cesty. Ideálne pre fanúšikov dlhej rekreačnej jazdy.
- Mestské elektrobicykle. Mestský elektrobicykel využijete najmä na pevnej asfaltovej ceste. Ideálny na presun po meste, napríklad do práce. Sú zhotovené tak, že umožňujú jednoduché a pohodlné zosadanie a nasadanie. Ak sa chcete pohodlne a rýchlo dostať do práce, do školy, či jednoducho presúvať sa v rámci mesta a vyhnúť sa dopravným zápcham, mestský elektrobicykel budete milovať. V rámci kategórie mestských elektrobicyklov sú bežne dostupné aj skladacie elektrobicykle. Skladací elektrobicykel veľmi rýchlo a jednoducho zložíte a prepravíte napríklad v mestskej hromadnej doprave.
- Cestné elektrobicykle. Majú úzke plášte, nafúknuté na vysoký tlak, pre minimálny odpor na ceste. Sú konštruované pre rýchlu jazdu po asfaltových cestách, pričom cyklista je na takomto bicykli viac zohnutý ako pri iných typoch.
Elektrobicykle podľa pohlavia
Je potrebné vyberať si elektrobicykel špeciálne aj podľa pohlavia? Určite áno, pretože jednotlivé bicykle sú stavané na telesné proporcie toho ktorého pohlavia. Dámsky elektrobicykel má širšie sedlo a jeho horná rámová trubka je umiestnená nižšie pre ľahšie nasadanie. Elektrobicykel pánsky má sedlo od riadidiel ďalej a horná rámová trubka je umiestnená vyššie. Špeciálnou kategóriou sú detské elektrobicykle, ktoré sú, samozrejme, menšie.
Elektrobicykle podľa nosnosti
Do maximálnej nosnosti elektrobicykla je započítaná aj hmotnosť samotného bicykla. Rozlišujeme tu základné kategórie elektrobicyklov, a to s nosnosťou:
- 110 – 140 kg – priemerná nosnosť elektrobicykla
- 150 kg – vhodný aj do extrémnejších terénov
- 160 kg – ideálny na trek, aj s batožinou
- 170 kg – maximálna hmotnosť, bicykel je vhodný prakticky na akúkoľvek jazdu
Výkon a rýchlosť elektrobicykla
Povolený výkon elektrobicyklov je podľa našej legislatívy do 250 Wattov. Zákonom obmedzená je tiež jeho rýchlosť, a to na max. 25km/h. Špeciálne elektrobicykle do hôr však môžu disponovať rýchlejším off-road režimom. Ten ale môžete využívať len mimo verejných komunikácií.
Dojazd elektrobicyklov
Základné a najčastejšie predávané modely elektrobicyklov majú dojazd od 30 do 200 km. Dojazd však ovplyvňujú viaceré faktory ako štýl jazdy, hmotnosť jazdca, kapacita batérie a náročnosť terénu. Vypočítajte si dojazd pomocou našej kalkulačky dojazdu. Ak sa obávate, že vás zradí práve dojazd elektrobicykla, zaobstarajte si pre takéto prípady náhradnú batériu. Riešením sú tiež elektrobicykle s rekuperáciou, ktoré sa dobíjajú počas jazdy. Pri jazde na voľnobeh alebo pri brzdení časť energie vracajú späť do akumulátora.
Prečo si kúpiť elektrobicykel?
Váhate, či je elektrobicykel pre vás to pravé? Zhrňme si teda jeho najväčšie výhody:
- Elektrobicykel vám umožní pohodlne prejsť desiatky kilometrov, bez zbytočnej námahy navyše.
- Je to ideálny pomocník na prepravu mestom, ak sa chcete vyhnúť dopravným zápcham, cestovať ekologicky a navyše ušetriť.
- Nestíhate svojim fyzicky zdatnejším cyklistickým priateľom? Riešením pre vás je práve elektrobicykel. Vďaka nemu sa nemusíte vzdať bicyklovania s priateľmi, aj keď fyzicky možno nestačíte.
- Umožní vám prejsť bez prestávky dlhšiu vzdialenosť ako klasický bicykel.
- Elektrobicykel je jednoducho nový zážitok z jazdy bicyklom!