-
- Kosačky na trávu
- Traktory
- Prevzdušňovače
- Vyžínače
- Krovinorezy
- Kultivátory
- Akumulátorové programy
- Plotostrihy
- Píly
- Štiepačky dreva
- Drviče vetiev
- Špalíkovače
- Fukáre a vysávače na lístie
- Vozíky a fúriky
- Rozmetadlá a posypové vozíky
- Čerpadlá a vodárne
- Vysokotlakové umývačky
- Zametacie stroje
- Snežné frézy
- Odhŕňače a lopaty na sneh
- Postrekovače a rosiče
- Skleníky a pareniská
- Kompostéry
- Ručné náradie
- Príslušenstvo
- Úvod
- Časté otázky
- Najčastejšie otázky k elektrobicyklom
Najčastejšie otázky k elektrobicyklom
✅ Potrebujem na elektrobicykel vodičský preukaz?
✅ Čo keď si elektrobicykel upravím?
✅ Aká je životnosť batérie?
✅ Ako môžem predĺžiť životnosť batérie?
✅ Ako často je potrebné batériu nabíjať?
✅ Je možné jazdiť na elektrobicykli s vybitou batériou?
✅ Dobíja sa batéria pri jazde z kopca?
✅ Koľko energie sa spotrebuje pri jazde do kopca?
✅ Ako môžem predĺžiť dojazd elektrobicykla?
✅ Vadí elektrobicyklu dážď a voda?
✅ Ako chrániť elektrobicykel pred odcudzením?
✅ Ako sa mám starať o elektrobicykel?
✅ Aký typ elektrobicykla si mám vybrať?
✅ Potrebujem na elektrobicykel vodičský preukaz?
Zákon presne definuje, aké náležitosti musí e-bicykel spĺňať, aby bol považovaný za bežný bicykel. Je to predovšetkým výkon motora do 250 W a zároveň podmienka, že motor smie pri šliapaní iba pomáhať do maximálnej rýchlosti 25 km/h. Samozrejmosťou je ďalšia povinná výbava, ako sú svetlá, odrazky, brzdy atď. Toto väčšina predávaných elektrobicyklov spĺňa a pre jazdu na nich teda nepotrebujete vodičský preukaz. Výnimkou môžu byť napríklad elektrobicykle určené výhradne do terénu, ktoré v žiadnom prípade nesmú na cestu.
✅ Čo keď si elektrobicykel upravím?
E-bicykel je od výroby nastavený tak, aby obmedzovač rýchlosti a výkonu spĺňal podmienky pre prevádzku na cestných komunikáciách. Objavili sa však spoločnosti, ktoré ponúkajú tzv. "prečipovanie" a odblokovanie obmedzovačov. Za túto úpravu neraz požadujú aj niekoľko stoviek eur. Ak vezmeme do úvahy, že pri väčšine elektrobicyklov sa v skutočnosti jedná o jednoduchý zásah do riadiaceho softvéru, ktorý zaberie spravidla 3-5 minút, je odblokovanie e-bicykla zdrojom jednoduchého a vysokého zisku. Odblokovanie zásadne neodporúčame! Takto upravený elektrobicykel sa z pohľadu zákona v podstate stáva motorovým vozidlom. Ak na takom bicykli budete kontrolovaný políciou, jedná sa o rovnaký priestupok, ako keby ste riadili neregistrované motorové vozidlo bez osvedčenia o technickej spôsobilosti, bez povinného poistenia a naviac bez vodičského preukazu. Navyše hrozí pokuta do výšky niekoľkých stoviek eur. Zároveň treba dodať, že zásahom do software elektrobicykla automaticky zaniká záruka.
✅ Aká je životnosť batérie?
Pri lítiových akumulátoroch je udávaná životnosť 600–1200 nabíjacích cyklov. V praxi však zaznamenáte spravidla mierny pokles kapacity akumulátorov niekde medzi 500–900 nabíjacími cyklami. Avšak aj v prípade, že by k poklesu kapacity došlo už po 500 cykloch, pre väčšinu používateľov to znamená minimálne 5 rokov a viac. Samozrejme to neznamená, že akumulátor s poklesom kapacity nie je možné ďalej používať. Je len potrebné počítať s tým, že sa bude postupne znižovať dojazd elektrobicykla.
✅ Ako môžem predĺžiť životnosť batérie?
Elektrobicykle sú poháňané lítiovými akumulátormi. Tie oproti skorším typom akumulátorov pojmú viac energie, sú ľahšie, vyžadujú však špecifické zaobchádzanie. O priebeh nabíjania a vybíjania sa stará elektronika, užívateľ musí len dávať pozor na to, aby akumulátor nabíjal včas (aspoň 1x za 2 mesiace). Ak by bol akumulátor ponechaný dlhodobo vybitý, môže vplyvom samovybíjania dôjsť k jeho úplnému zničeniu. Lítiovému akumulátoru nesvedčia vysoké teploty, elektrobicykel preto zbytočne nenechávajte zaparkovaný na slnku. V zime je naopak vhodné akumulátor skladovať nabitý v priestoroch, kde nemrzne. Zanedbaním správnej starostlivosti môžete životnosť akumulátoru výrazne skrátiť.
✅ Ako často je potrebné batériu nabíjať?
Lítiové akumulátory netrpia tzv. pamäťovým efektom. Preto ich nie je nutné plne nabíjať a úplne vybíjať. Ak pri jazde napríklad vybijete akumulátor len na 70% kapacity a viete, že vám takto čiastočne vybitý akumulátor vystačí aj na ďalšiu plánovanú jazdu, nie je potrebné ho nabíjať. Nabiť by ste ho ale mali okamžite vždy, akonáhle ho úplne vybijete. Ak by totiž zostal dlhšiu dobu úplne vybitý, hrozí jeho zničenie.
✅ Je možné jazdiť na elektrobicykli s vybitou batériou?
Elektrobicykel je samozrejme možné používať aj s vypnutou asistenciou, teda aj s vybitou batériou. Elektromotor uložený v zadnom náboji kolesa vďaka voľnobežke nerobí pri šliapaní žiadny odpor. Elektromotor uložený pri stredovom náboji pedálov robí len minimálny odpor. Je však dôležité myslieť na to, že batéria napája pri niektorých modeloch aj svetlá. V takom prípade nemôžete elektrobicykel s vybitou batériou používať za zníženej viditeľnosti.
✅ Dobíja sa batéria pri jazde z kopca?
Batéria sa pri jazde z kopca nedobíja. Systém rekuperácie je pri elektrobicykloch veľmi neefektívny. Pri jazde z kopca je nutné bezpečne brzdiť, väčšinu energie preto brzdy premenia na teplo. Ak by mal byť elektrobicykel vybavený rekuperáciou, ktorá by zároveň bezpečne zvládala brzdiť z kopca, jednalo by sa o veľmi zložitý systém s vysokými nárokmi na spoľahlivosť. Aj tak by sa energie vrátená do akumulátora pohybovala rádovo v jednotkách percent. Preto ním nie je vybavený praktický žiadny elektrobicykel na trhu a ako spoľahlivejšie riešenia sú elektrobicykle dodávané s akumulátormi s vysokou kapacitou.
✅ Koľko energie sa spotrebuje pri jazde do kopca?
Úroveň asistencie je možné pri elektrobicykloch nastaviť podľa aktuálnej potreby. Samozrejme čím vyššiu úroveň asistencie máte nastavenú, tým viac energie z batérie odoberáte. Spotreba sa tak odvíja od sklonu svahu, hmotnosti jazdca a mnohých ďalších faktorov. V kopcovitom teréne budete spotrebovávať oveľa viac energie než na rovine, čím sa skracuje aj dojazd. Pri jazde do kopca na elektrobicykli ale jednoducho prekonáte aj trénovaných športovcov.
✅ Ako môžem predĺžiť dojazd elektrobicykla?
Dojazd môžete v prvej rade predĺžiť starostlivou údržbou. Napríklad podhustené pneumatiky majú väčší valivý odpor a na dojazde sa vedia prejaviť celkom podstatne. Premazané prevody, stredy kolies, správne nastavené brzdy sú asi samozrejmosťou. Navyše dojazd môžete predĺžiť nastavením primeranej úrovne asistencie. Napríklad vyššiu úroveň je vhodné nastavovať len pri jazde do kopca.
✅ Vadí elektrobicyklu dážď a voda?
Dážď elektrobicyklu viacmenej nevadí. Na druhú stranu tvrdiť, že ktorýkoľvek jazdný bicykel vodu znáša dobre, by asi pravda nebola. Oceľové súčasti samozrejme môžu začať korodovať a aj keď je konštrukcia bicykla taká, aby všetká elektronika bola vodeodolná, elektrobicykel úplne vodotesný nie je. Rozhodne sa vyhnite zaplaveniu akumulátora alebo elektromotora napríklad jazdením cez hlboké potoky.
✅ Ako chrániť elektrobicykel pred odcudzením?
Ideálne by bolo samozrejme nikdy nenechávať koleso bez dozoru, čo bohužiaľ asi nebude vždy možné. V takom prípade je najlepšie bicykel uzamknúť za rám pevne k nejakému pevne ukotvenému predmetu (napríklad k zábradliu). Ak nie je možné iné riešenie, zaistite elektrobicykel aspoň zámkom, ktorý zabráni otáčaniu predného alebo zadného kolesa. Na takto zaistený bicykel síce zlodej nemôže jednoducho naskočiť a odísť, avšak môže ho bez problémov odniesť alebo naložiť do auta. Na elektrobicykel si tiež môžete vybaviť poistenie proti krádeži a poškodeniu.
✅ Ako sa mám starať o elektrobicykel?
Elektrobicykel vyžaduje prakticky rovnakú údržbu ako klasický bicykel. Je to hlavne pravidelné premazávanie pohyblivých častí, údržba a nastavenie bŕzd, prešmykávača, prehadzovačky. Ďalej je to správne nabíjanie a skladovanie batérie. Pri umývaní elektrobicykla sa ale rozhodne vyhnite používaniu tlakových umývačiek. Silný prúd vody by mohol preniknúť do elektroinštalácie. Bicykel umývajte iba hadicou. Akumulátor nenamáčajte, iba ho utrite vlhkou handrou.
✅ Aký typ elektrobicykla si mám vybrať?
Horský alebo terénny elektrobicykel je vhodný pre jazdu v náročnom teréne. Tieto bicykle sú vhodné pre používateľov, ktorí hľadajú predovšetkým športové vyžitie. Bez problémov s ním možno jazdiť aj po ceste, v meste aj po cyklotrasách. Sú ideálne na výlety do prírody, kde vás nezaskočí ani jazda po nespevnenej cestičke. Majú odolnú konštrukciu, kvalitné brzdy a zväčša odpruženú prednú vidlicu.
Krosový alebo tiež trekový elektrobicykel je určený pre používateľov, ktorí hľadajú univerzálny cestný bicykel. Aj keď je určený predovšetkým na jazdu po cestách alebo cyklotrasách, dobre si poradí aj v ľahšom teréne.
Mestský elektrobicykel je univerzálny bicykel, s ktorým v meste alebo na dedine zájdete na nákup, rovnako dobre sa hodí na kratšie výlety po cestách a cyklochodníčkoch.
Skladací elektrobicykel má veľkú výhodu v tom, že ho jednoducho zložíte do kufra v aute na výlet, nebude vám prekážať ani v byte alebo v kancelárii. Často nájde využitie pri ceste do práce, v meste sa vďaka nemu ľahko vyhnete dopravným zápcham.
Fatbike, alebo tiež snowbike je elektrobicykel s extrémne širokými pneumatikami. Sú určené pre jazdu v nestabilnom teréne. Využitie preto nájdu pri jazde v snehu, v piesku, hline a na náročných horských trasách.