Zobraziť kategórie

Aký je rozdiel medzi jednostupňovou a dvojstupňovou snehovou frézou?

Snehové frézy sa delia na jednostupňové a dvojstupňové. Rozdiely sú v konštrukcii, spôsobe naberania a odhadzovania snehu. Preto zákazník bez skúseností môže mať problém vybrať správny a jeho požiadavkám vyhovujúci typ frézy. Aké sú teda rozdiely medzi týmito typmi fréz a aké sú ich výhody a nevýhody?

Jednostupňové snehové frézy

U jednostupňovej snehovej frézy je k odhrabaniu aj odhadzovaniu snehu využitý jediný lopatkový "slimák". Ten sa spravidla skladá z dvoch lopát zahnutých do U, ktoré vysokou rýchlosťou naberú sneh a vyhodia ho vyhadzovacím komínom. Veľkou výhodou tejto konštrukcie frézy je jednoduchosť systému s minimom pohyblivých častí. Vďaka tomu je možné vyrábať veľmi ľahké a spoľahlivé snehové frézy s nízkou hmotnosťou. Systém s jedným stupňom je zároveň menej náročný na výkon motora, preto je možné vyrábať jednostupňové frézy aj v elektrickom prevedení. Jednostupňové frézy si veľmi dobre poradia s čerstvým snehom, ktorý zvládnu odhádzať až na samotný podklad, na druhú stranu s pevne ušľapaným a zľadovateným snehom už budú mať problém. Lopatky kvalitných jednostupňových fréz HECHT sú vyrobené z kvalitných materiálov a ich hrana je opatrená pružnou gumovou lamelou, ktorá je šetrná k povrchu dlažieb. Preto sú vhodné predovšetkým k práci v záhradách rodinných domov, kde je pre prípad pohonu elektromotorom dobre dostupná elektrická sieť a zároveň sa nestane, že nám nočnú nádielku snehu chodci ušliapu do tvrdej a zľadovatenej vrstvy. 

Dvojstupňové snehové frézy

Dvojstupňové frézy pre odpratávanie snehu využívajú hneď dva stupne.
V prvom stupni sa jedná o systém oceľovej závitovky so zubami, ktoré sneh odhrabe, v druhom stupni sneh putuje do vyhadzovacieho rotora, ktorý ho vysokou rýchlosťou odhodí vyhadzovacím komínom. Dvojstupňové frézy sú vďaka tomu výkonnejšie ako jednostupňové, dobre si poradia aj s ušľapaným a zhutneným snehom. To však znamená aj zložitejší systém prevodov, celkovo odolnejšiu a robustnejšiu konštrukciu. To sa samozrejme podpíše aj na vyššej hmotnosti a preto sú spravidla dvojstupňové frézy vybavené vlastným pojazdom. Nebývajú síce tak obratné a ľahké ako jednostupňové frézy, výkonom ich ale väčšinou mnohonásobne predbehnú. Hravo si poradia s ušľapaným snehom, pretože oceľové zuby sa bez problému zahryznú aj do snehu plného ľadu a cencúľov opadaných zo strechy. Dvojstupňové snehové frézy HECHT sú po stranách oceľového krytu závitovky frézy (tzv. bunkra) vybavené nastaviteľnými klzákmi zo špeciálneho plastu. Týmito klzákmi je možné presne nastaviť výšku pohybu zubov frézy nad povrchom. Stroj tak kĺže po chodníku alebo dlažbe iba po týchto klzákoch, nepoškodzuje povrch a nezanecháva stopy hrdze. Zároveň klzáky podstatne predlžujú životnosť frézy - v prípade opotrebenia je možné ich kedykoľvek ľahko vymeniť.

Všetky uvedené návody, postupy a riešenia problémov sú všeobecného charakteru a nie je možné v nich zahrnúť všetky špecifiká jednotlivých produktov. Všeobecné postupy tak môžu byť niekedy v rozpore s použitím konkrétneho produktu. Je preto nutné mať na zreteli, že pri riešení konkrétneho problému je nutné postupovať tak, aby postup nebol v rozpore s určením produktu a s postupmi uvedenými v užívateľskom návode na použitie konkrétneho produktu.


Užívateľský návod na použitie je neoddeliteľnou súčasťou dodávky každého nového produktu HECHT.

 

Späť na predchádzajúcu stránku