Zobraziť kategórie

Ako spočítať požadovaný výkon generátoru elektriny?

Generátory elektriny so spaľovacími motormi sú ideálnym zdrojom stabilného napätia všade tam, kde nemáme možnosť pripojenia do bežnej elektrickej siete. Dôvodom môže byť buď jej úplná nedostupnosť, alebo krátkodobý výpadok, kedy generátor funguje len ako záložný zdroj. V oboch prípadoch by sme však mali byť pri výbere správnej elektrocentrály veľmi opatrní a nezabudnite žiadny dôležitý parameter akým je napríklad požiadavka na jednofázové, prípadne trojfázové napájanie a podobne.

Pojmy príkon a výkon môžu znieť pre mnohých ako zaklínadlo a vedzte, že v problematike elektrických generátorov sa takmer všetko točí práve okolo týchto pojmov.

Výkon pri elektrocentrále udáva, koľko energie je schopná stabilne vyrobiť. Prevádzkový, alebo trvalý výkon sú hodnoty, ktoré uvádza výkon, ktorý je elektrocentrála schopná udávať trvalo. Maximálny výkon potom udáva hodnotu, na akú je možné centrálu krátkodobo zaťažiť, napríklad rozbehové prúdy niektorých spotrebičov (o tom ale ďalej).

Príkon je potom udávaný pri pripájanom spotrebiči. Je spravidla uvedený na jeho výrobnom štítku a práve z neho zistíte, koľko energie zariadenie počas prevádzky spotrebováva. Ak je pripojených niekoľko spotrebičov súčasne, ich príkon sa potom sčíta.

Najčastejším problémom býva práve zle zvolený, respektíve nedostatočný výkon elektrocentrály. Užívateľ v snahe o maximálnu úsporu paliva zvolí generátor s výkonom len ľahko nad hranicou príkonu spotrebiča, ktorý chce napájať. To však môže pri zariadeniach využívajúcich indukciu podstatný problém. Preto je nutné pochopiť požiadavky na napájanie rôznych typov spotrebičov.


Druhy elektrospotrebičov:

  1. Spotrebiče odporového typu. Tieto spotrebiče využívajú vnútorný odpor vodiča pre generovanie tepla. Medzi ne sa tak radia napríklad žiarovky, vykurovacie telesá, sušiče vlasov, hriankovače, fritézy a pod. Ich napájanie elektrocentrálou je spravidla bezproblémové, udávaný príkon spotrebiča nie je prekročený. Ak teda potrebujeme napájať takýto spotrebič s príkonom 2000 W, vystačíme teoreticky s generátorom, ktorý je schopný trvalo podávať výkon 2000 W.
  2. Spotrebiče indukčné. Jedná sa o spotrebiče poháňané elektromotorom, napríklad vŕtačky, brúsky, čerpadlá, kompresory a pod. Elektromotor bežne po štarte do dosiahnutia konečných otáčok môže mať aj niekoľkonásobne vyšší príkon, než príkon prevádzkový. Jednoducho povedané, ak spustíte elektromotor, počas roztáčania môže odoberať aj 5 x viac energie, než je uvedené na jeho štítku.

Pri väčšine odporových spotrebičov si teda vystačíme s elektrocentrálou, ktorej výkon je teoreticky minimálne rovnaký, ako je príkon spotrebiča. Avšak v praxi sa odporúča výkon elektrocentrály minimálne o 10% vyšší. Ak však chcete elektrocentrálou napríklad napájať kúrenie, odporúčame dôkladne sa zamyslieť nad efektivitou takéhoto riešenia. Vysoký príkon elektrického kúrenia totiž znamená požiadavku centrály, ktorá bude musieť pracovať po dlhú dobu na vysoký výkon. Spotreba paliva je potom enormne vysoká a vďaka vysokým stratám zďaleka nezodpovedá tomu, koľko energie kúrenie vygeneruje.

U indukčných spotrebičov nie je príkon pri rozbehu výrobcom väčšinou udávaný, orientačne možno vychádzať z pravidla, že pri spotrebiči využívajúcom elektromotor, ako sú kosačky, vŕtačky, brúsky a pod. by mal byť výkon elektrocentrály minimálne 2x až 2,5x vyšší ako je príkon spotrebiča. U čerpadiel a kompresorov býva aj viac ako 3x vyšší. V prípade chladničiek a mrazničiek podľa konštrukcie môže rozbeh znamenať aj krátkodobú požiadavku viac ako 5-násobku, pri niektorých starších spotrebičoch aj 10-násobku výkonu. Napájanie starších typov chladiacich spotrebičov je tak veľmi problematické. Rozbehové prúdy môžu byť naozaj extrémne vysoké.

 

Späť na predchádzajúcu stránku