Zobraziť kategórie

Aké čerpadlo je pre mňa vhodné?

Čerpadlá pre bežné záhradné použitie v zásade môžeme rozdeliť na čerpadlá ponorné a povrchové.
Ako je možné z názvu tušiť, ponorné čerpadlá sú ponorené celé pod vodnou hladinou, povrchové čerpadlá sú umiestnené nad hladinou na povrchu.

Ponorné čerpadlá

Medzi najčastejšie používané typy záhradných ponorných čerpadiel patria predovšetkým čerpadlá vibračné alebo odstredivé (rotačné). Oba typy majú svoje výhody a nevýhody.

Vibračné čerpadlá vďaka svojej konštrukcii mávajú menší prietok, avšak spravidla disponujú výtlakom v rádoch desiatok metrov. Ďalšou nevýhodou týchto čerpadiel je vysoká citlivosť na znečistenie, preto sú vhodné predovšetkým pre čerpanie čistej vody zo studní a vrtov. Vibračné čerpadlá sú tiež často využívané po doplnení tlakovým spínačom a vhodnou expanznou nádržou ako súčasť jednoduchého vodovodného alebo zavlažovacieho systému.

Odstredivé (rotačné) ponorné čerpadlá sú menej náchylné na poškodenie zanášaním, už základné modely spravidla umožnia čerpať aj ľahko zakalenú vodu. Drahšie modely so zosilnenou konštrukciou bývajú opatrené drvičom nečistôt, vďaka čomu umožnia aj čerpanie splaškov z jám, septikov a podobne. Odstredivé čerpadlá majú často vysoký prietok, ich výtlak je však do istej miery obmedzený možnosťami čerpacej turbíny a bežne sa pohybuje okolo hranice 10 m. Výkonnosť čerpadla však veľmi rýchlo klesá s prečerpávacou výškou i dĺžkou hadice, preto sú spravidla vhodné skôr na prečerpávanie vody z miesta na miesto, použitie pre zavlažovanie kropením je veľmi obmedzené. Tieto čerpadlá spravidla bývajú vybavené plavákovým spínačom, ktorý ich automaticky spína a vypína v závislosti na výške vodnej hladiny. Vďaka tomu sú často využívané k automatickému odčerpávaniu vody z rôznych priesakov a pod.

Povrchové čerpadlá

Hlavnou výhodou povrchových čerpadiel je ich možnosť použitia v zavlažovacích systémoch. Vďaka ich konštrukcii je dosiahnuté relatívne vysokého použiteľného tlaku aj vo väčších systémoch rozvodu vody. Hlavnou nevýhodou povrchových čerpadiel je vďaka zákonom fyziky obmedzená nasávacia výška cca 8 m. Ďalšou nevýhodou je zložitejšia manipulácia, kedy je nutné pri zapojení čerpadla zaliať z vrchu turbínu vodou, aby po prvom spustení nebežala naprázdno vo vzduchu a bola schopná nasávať vodu. Toto zaliatie je nutné vykonávať po každom odpojení čerpadla od systému. Povrchové čerpadlá môžu byť doplnené o nádrž a tlakový spínač, čím získame veľmi jednoduchý a spoľahlivý systém záhradnej alebo domácej vodárne. Povrchové čerpadlá sú ideálnym riešením, ak máte vodnú hladinu v studni do hĺbky nepresahujúcu 8 metrov, potrebujete konštantný výkon napríklad pre kropenie a prípadne máte vhodné miesto, kam čerpadlo trvalo umiestniť, kde teda bude chránené pred mrazom, poveternostnými vplyvmi a rukami prípadných zlodejov. Povrchové čerpadlá sú samozrejme dobre použiteľné aj pre jednorazové použitie napríklad pri odčerpávaní vody z nádrží, avšak pri každom zapojení do systému je nutné pred spustením čerpadlo zaliať vodou.

Záhradné vodárne sú vlastne hotovým systémom obsahujúcim povrchové čerpadlo, tlakovú expanznú nádrž a tlakový spínač. Vďaka kombinácii viacerých technológií je zaistené automatické spínanie a vypínanie čerpadla v závislosti od tlaku vody v nádrži. Vďaka tomu je plne využitý výkon čerpadla, ktoré zopne až potom, keď klesne tlak vody v nádrži pod nastavenú úroveň a čerpadlo sa automaticky vypne vo chvíli, kedy je dosiahnutý vypínací tlak. Takto automatizovaný systém je schopný dodávať vodu podľa potreby, o spínanie čerpadla sa nemusíte nijako starať. Stačí kedykoľvek otočiť kohútikom či stlačiť kropiacu pištoľ a záhradná vodáreň sa sama postará o všetko ostatné.

 

Späť na predchádzajúcu stránku