Keď filtrácia nefunguje: Najčastejšie problémy bazénových systémov a ako ich odstrániť
05. 06. 2025

Bazénová filtrácia je srdcom každého domáceho bazéna – bez nej by sa voda rýchlo stala nevzhľadnou, nehygienickou a náchylnou na rast rias. Aj ten najlepší filtračný systém však môže časom vykazovať známky opotrebenia alebo poruchy. Nižšie nájdete prehľad najbežnejších problémov, s ktorými sa môžete pri bazénovej filtrácii stretnúť, a odporúčané postupy, ako ich efektívne vyriešiť.
1. Piesok v bazéne – keď sa filtrácia obráti proti vám
Jemné zrnká piesku na dne bazéna obvykle signalizujú poškodenie vnútorných častí filtračnej nádoby. Najčastejšou príčinou býva prasklina v zberných ramenách (lateráloch) alebo poškodená stredová rúrka.
Riešenie:
Filtračnú nádobu je potrebné vypustiť a otvoriť. Po vybratí piesku skontrolujte stav vnútorných plastových súčastí – akékoľvek prasknuté alebo vychýlené diely je nutné vymeniť. Zároveň sa uistite, že používaný filtračný piesok má správnu zrnitosť (0,4–0,8 mm) a nie je prestarnutý (odporúčaná výmena každé 2–3 sezóny).
2. Filtrácia nečerpá vodu – keď sa prietok náhle zastaví
Filtračný systém prestal nasávať alebo vytláčať vodu? Najčastejšie sa jedná o upchatie niektorej časti systému – či už predfiltra, sacieho potrubia, alebo samotného čerpadla.
Riešenie:
Skontrolujte a vyčistite kôš v skimmeri aj predfilter čerpadla. Overte, že všetky ventily sú plne otvorené a potrubie nie je mechanicky zablokované. Ak problém pretrváva, môže byť potrebné rozobrať saciu časť a vypláchnuť ju pod tlakom.
3. Nadmerný tlak vo filtri – čo značí ukazovateľ na manometri?
Trvalo vysoký tlak vo filtrácii obvykle značí silné znečistenie piesku, ktorý už nezvláda prepúšťať vodu.
Riešenie:
Vykonajte dôkladný spätný preplach (funkcia „backwash“) a následne režim „oplach“ (rinse). Pokiaľ ani po niekoľkých cykloch tlak neklesne, zvážte výmenu filtračného média – najmä pri piesku staršom ako 3 roky dochádza k zlepeniu zŕn a strate účinnosti.
Prečítajte si viac:
Ako často meniť piesok v bazénovej filtrácii?
4. Únik vody z ovládacieho ventilu – kvapkajúca páka
Voda, ktorá uniká z vrchnej časti viaccestného ventilu (páky), obvykle značí opotrebované tesnenie hriadeľa alebo vnútorné tesniace krúžky.
Riešenie:
Demontujte ovládací ventil (väčšina typov je rozoberateľná pomocou skrutiek) a skontrolujte tesnenie. Opotrebované krúžky nahraďte novými. V niektorých prípadoch je vhodné vymeniť celý ventil, pokiaľ je opotrebenie rozsiahle.
5. Voda vyteká z hadíc alebo spojov – netesniace konektory
Kvapkanie alebo vytekanie vody z napojenia hadíc a rúrok môže byť spôsobené uvoľneným spojom, pretiahnutou sponou alebo poškodeným tesnením.
Riešenie:
Utiahnite skrutkovanie a skontrolujte stav tesnenia. Ak je tesnenie vysušené alebo opuchnuté, vymeňte ho. Príliš utiahnuté spony môžu plastové diely dokonca poškodiť – uťahujte s citom.
6. Rachotiace čerpadlo – neobvyklé zvuky a ich príčiny
Hlučné čerpadlo, ktoré vydáva rachot alebo chrčanie, môže mať niekoľko príčin. Okrem opotrebovaných ložísk sa môže do lopatiek dostať kamienok alebo iná nečistota, ktorá spôsobuje nepravidelný chod.
Riešenie:
Najprv čerpadlo vypnite a skontrolujte vnútorný priestor okolo rotora. Niekedy pomôže iba jednoduché prepláchnutie systému spätným prúdom. Pokiaľ sú zvuky pravidelné a silné, je vhodné čerpadlo rozobrať a skontrolovať stav ložísk, prípadne sa obrátiť na servis.
7. Čerpadlo sa vôbec nespustí – úplné zlyhanie
Úplne nereagujúce čerpadlo môže byť spôsobené prerušeným napájaním, poruchou motora alebo vnútornou poistkou.
Riešenie:
Skontrolujte prívodný kábel, zásuvku a istič. Pokiaľ je elektrická časť v poriadku, ale motor sa netočí, môže byť vinutie prepálené – v takom prípade je výmena spravidla lacnejšia ako oprava.
8. Istič pri zapnutí filtrácie vypadáva
Vyhodený istič po zapnutí často značí skrat v čerpadle alebo poškodený kondenzátor.
Riešenie:
Odpojte čerpadlo, skontrolujte či nie je porušený kábel, alebo či do elektromotora nenatiekla voda. Prípadnú opravu vždy zverte odborníkovi, alebo zvážte obstaranie novej bazénovej filtrácie.
9. Čerpadlo vrčí, ale netočí sa
Čerpadlo vrčí, ale rotor sa netočí? Môže byť zablokovaný alebo stuhnutý. Okrem nefunkčného kondenzátora môže byť problém aj v stuhnutých ložiskách – najmä po zime alebo dlhšej odstávke.
Riešenie:
Skúste rotor roztočiť ručne (napr. skrutkovačom cez mriežku otočiť opatrne chladiacim ventilátorom). Pokiaľ sa rozbehne a potom už funguje, bolo pravdepodobne len stuhnuté ložisko. Pokiaľ sa roztočí, ale pri opätovnom spustení zase len vrčí, pravdepodobne sa jedná o chybný kondenzátor. Pokiaľ sa nehýbe vôbec, došlo k mechanickému zadretiu a je nutná oprava alebo výmena motora.
⚠️ Bezpečnosť nadovšetko:
Pri akejkoľvek manipulácii s bazénovým čerpadlom alebo filtračnou jednotkou vždy najskôr odpojte zariadenie od elektrickej siete. Kombinácia vody a elektriny môže byť životu nebezpečná! Nikdy nezasahujte do zariadenia, pokiaľ nie je zaistené bezpečné odpojenie napájania.
Správna údržba a včasná diagnostika závad výrazne predlžuje životnosť bazénovej filtrácie a čerpadla. Mnohé problémy je možné vyriešiť svojpomocne, ale ak si nie ste istí, vždy sa radšej obráťte na špecializovaný servis. Čistá voda je výsledkom správne fungujúcej techniky – a s týmto sprievodcom vás žiadna závada neprekvapí.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ako bojovať proti voškám?
19. 06. 2025
