Ako často meniť piesok v bazénovej filtrácii?

25. 07. 2023

Ako často meniť piesok v bazénovej filtrácii?

Na čistenie bazénovej vody je najčastejšie používaná piesková filtrácia. Jedná sa o pomerne účinnú metódu, ako udržať vodu v bazéne čistú. Voda je čerpaná cez pieskovú náplň, v ktorej sa zachytávajú nečistoty a ďalšie častice, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu vody v bazéne. Výhodou pieskovej filtrácie je, že piesok je možné rovnako prepláchnuť, a tak môže slúžiť aj pár sezón.

Prečo je dôležitá pravidelná výmena piesku vo filtrácii?

Avšak, časom sa piesok opotrebováva a znečisťuje, čo znižuje jeho účinnosť pri filtračnom procese. Pre udržanie optimálneho filtračného výkonu je preto pravidelná výmena piesku nevyhnutná.

Tým, ako voda premýva piesok, dochádza k jeho obrusovaniu a zanášaniu. Pri jednotlivých zrniečkach piesku sa obrusujú hrany a zmenšuje sa ich povrch. Tým sa znižuje schopnosť piesku zachytávať na svojom povrchu nečistoty. Navyše tým, ako sa zrnká piesku časom zmenšujú, piesok sa zhutňuje a k tomu, aby ním voda pretiekla je potrebný vyšší tlak. Prietok vody sa znižuje a filtrácia stráca výkon. Nezvláda prečerpať dostatočný objem vody a musí sa častejšie preplachovať.

Piesková bazénová filtrácia HECHT

Ako často meniť piesok?

Na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Záleží na tom, ako je filtrácia využívaná. Ak máte k väčšiemu bazénu pripojenú malú filtráciu, ktorá musí byť v prevádzke niekoľko hodín denne, aby prefiltrovala celý objem bazéna, životnosť piesku bude podstatne nižšia, než pri použití výkonnejšej filtrácie s väčším objemom pieskovej náplne a s vyšším prietokom.

Filtrácie sú spravidla vybavené manometrom, ktorý ukazuje tlak vody v nádrži s pieskom. Ak je tlak vysoký, znamená to, že je nutné piesok prepláchnuť. Ak však tlak vody stúpa aj hneď po prepláchnutí piesku, aj keď bola voda v bazéne relatívne čistá, znamená to, že je čas na výmenu pieskovej náplne. 


Prečítajte si tiež:

Ako vybrať solárne panely k bazénu?

Prečítať

Piesok by sa zároveň mal meniť najmenej 1x za 3 roky, aj keď filtrácia nevykazuje žiadne problémy. V póroch starého piesku sa môžu postupne usádzať baktérie a postupne na povrchu môže vznikať biofilm. Na udržanie čistej vody potom bude nutné zvýšiť objem používanej bazénovej chémie. Pravidelnou výmenou piesku preto udržíte vodu čistú s vynaložením menšieho úsilia a zároveň ušetríte aj nemalé finančné náklady za bazénovú chémiu. 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať