Ako vybrať solárne panely k bazénu?

16. 06. 2023

Ako vybrať solárne panely k bazénu?

Tiež sa už od jari nemôžete dočkať, kým slnko rozohreje vodu na prijateľnú teplotu? Predovšetkým deti sú nedočkavé a do bazénu naskáču často ešte v dobe, keď voda nemá ani 20 °C. Bohužiaľ kým sa voda v bazéne dostatočne prehreje, môže podľa jeho veľkosti trvať aj niekoľko dní. 

Ako vyhriať bazén?

Existuje samozrejme viac spôsobov, ako zvýšiť teplotu vody v bazéne. Najlacnejším variantom sú solárne plachty, ktoré plávajú na hladine a ceň deň zachytávajú teplo zo slnečného žiarenia, v noci naopak bránia úniku tepla z vody. Nevýhodou je zložitejšia manipulácia. Vhodné sú najmä pre nadzemné bazény. Pri zapustených bazénoch sa môže solárna plachta stať veľmi ľahko nebezpečnou pascou pre deti a zvieratá.

Ak vynecháme energeticky náročné systémy napájané iba elektrinou, prípadne finančne náročné tepelné čerpadlá, vyjde nám ako optimálne riešenie pre ohrev vody v bazéne plochý solárny panel. Jeho nevýhodou je potreba priestoru pre jeho umiestnenie, avšak je možné zavesiť ho napríklad na plot alebo položiť na strechu. Aby boli panely čo najúčinnejšie, mali by smerovať kolmo k slnku. To znamená, že panel by mal byť otočený na juh a so zemou zvierať uhol okolo 30-40°. Samozrejmosťou je, že musí byť umiestnený na slnku, v tieni by absorboval len zanedbateľné množstvo tepla zo vzduchu, ktoré by sa na teplote vody prejavilo len minimálne.

Veľkosť plochy solárneho panelu by mala byť úmerná objemu vody v bazéne. Pre malé bazény do objemu 5 m3 postačí aj panel s plochou necelého 1 m2. Na dvojnásobný objem vody potom cca dvojnásobnú plochu panelu atď. Nejedná sa však o úplne striktné odporúčanie. Záleží tiež na oblasti, v ktorej žijete. V chladnejších horských oblastiach budete chcieť asi vodu ohrievať viac, než napríklad na južnom Slovensku. Väčšina solárnych panelov umožňuje vzájomné prepojenie, nemal by byť teda problém, kedykoľvek pridať ďalší panel a vodu ohrievať viac.

Vodu v solárnych paneloch poháňa filtrácia, musí k tomu však mať dostatočný výkon. Solárne panely znamenajú pomerne veľký odpor prietoku vody, preto jej obeh môžu pri nedostatočnom výkone čerpadla spomaliť natoľko, že filtrácia bude neúčinná. Ak teda najskôr plánujete zaobstaranie bazénu s filtráciou a solárnym ohrevom, pri výbere filtrácie zohľadnite aj potrebu vyššieho výkonu pre prevádzku panelov.

3 možnosti vyhrievania bazéna:

Ako panely využívať čo najefektívnejšie?

Panely absorbujú teplo zo slnečného žiarenia, z tohto dôvodu sú čierne, aby pohltili čo najviac tepelnej energie zo slnečných lúčov. Vďaka tomu môžu vodu ohriať aj na vyššiu teplotu, než je teplota vzduchu. Preto sú najúčinnejšie za slnečného počasia približne v dobe od 10:30 do 15:30, kedy je slnko na oblohe dostatočne vysoko. Jedná sa však len o orientačný čas, doba východu a západu slnka sa v priebehu roka mení. Spúšťať prietok vody v paneloch od skorého rána, kedy na nich slnko dostatočne nesvieti však nedáva zmysel. Pri nízkych ranných teplotách by panely dokonca vodu ochladzovali. Z rovnakého dôvodu panely nepoužívajte ani večer alebo v noci. Najjednoduchšie je spúšťanie filtrácie pomocou spínacích hodín v nastavený čas.

 

Nastavením polohy dvojcestného ventilu je možné pustiť vodu cez panely alebo okruhom mimo

Môžu však nastať situácie, kedy potrebujeme, aby voda cirkulovala mimo solárne panely, iba medzi filtráciou a bazénom. To je napríklad vo chvíli, kedy je potrebné rýchlo vyčistiť vodu v bazéne a nepotrebujeme, aby panely brzdili jej prietok. Rovnako tak uprostred leta môže nastať také teplo, že by panely vodu prehrievali a kúpanie už by nebolo osviežujúce. Pre takéto prípady je dobré medzi panely a filtráciu zaradiť dvojcestný ventil, pomocou ktorého možno otočením páky vodu nasmerovať mimo panely.


Prečítajte si tiež:

Ako na krištáľovo čistú vodu v bazéne

Prečítať


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať