Viete, kedy a ako sa strihajú ovocné stromy?

11. 04. 2024

Viete, kedy a ako sa strihajú ovocné stromy?

Strihanie stromov môže byť pre neskúsených záhradkárov malá veda. Ak si však osvojíte niekoľko zásad, strihanie stromov už pre vás nebude nič zložité. Takže kedy a ako je potrebné strihať ovocné stromy, pestované v našich podmienkach? 

Prečo strihať ovocné stromy

Strihanie stromov je dôležité z viacerých dôvodov. Cieľom je dosiahnuť bohatšiu úrodu, podporiť rast stromu, omladiť strom, ale aj formovať ho do požadovaného tvaru. Pre naše podmienky sú bežné kôstkoviny ako slivka, čerešňa, marhuľa, višňa atď. a tiež malvice ako sú hruška, jablko, dula atď. Rôzne ovocné stromy si môžu vyžadovať rôzne techniky strihu. Ak však zvolíte tzv. trojkrokové strihanie, určite nič nepokazíte. Naopak, ovocnému stromu pomôžete. 

Najpredávanejšie záhradné nožnice

Trojkrokový postup strihania stromov 

Ako už hovorí samotné pomenovanie, tento postup strihania stromov spočíva v troch krokoch: 

1. Vyčistenie stromu

V prvom rade je potrebné odstrániť všetky odumreté, poškodené, choré alebo nalomené konáre. Odrežte tiež kolmo rastúce výhonky a tiež tie, ktoré rastú z kmeňa. 

2. Presvetlenie stromu 

V druhom kroku je dôležité dostať do koruny stromu dostatok slnečného svetla, ale aj priestoru. Výsledkom by mala byť rovnomerná koruna stromu, ktorá rastie smerom od jeho centra.  Ako na to? Začnite odstraňovaním konárov, ktoré rastú smerom dole, smerom do stredu koruny alebo sa navzájom krížia. Odstráňte aj niektoré z konárov, ktoré vyrastajú z jedného miesta alebo paralelne jeden nad druhým. Vždy ponechajte ten konár, ktorý vyzerá zdravšie alebo má lepší uhol. Ideálny je uhol o druhej alebo o desiatej hodine podľa hodinových ručičiek. Po presvetlení by medzi konármi mal ostať priestor 15 až 30 cm. 

3. Skrátenie stromu

Môžete, ale aj nemusíte tento rez vykonať. Podstatou je skracovať najvzdialenejšie konáre, aby boli kratšie a hrubšie. Skracujte jednoročné výhonky, tesne nad pukom, ktorý smeruje tam, kde chcete, aby konár ďalej rástol. Skracujte maximálne 20% dĺžky. Tento krok sa robí najmä pri mladých stromoch, ktoré je treba tvarovať a zabezpečiť, aby konáre neprevísali pod váhou úrody. 


Prečítajte si tiež:

Čo s vetvami po prerezaní drevín?

Prečítať

Kedy strihať jednotlivé druhy ovocných stromov? 

Strihanie stromov na jar

Na jar môžete strihať jablone a hrušky, novo vysadené višne, jednoročné marhule, ale aj liesku. 

Strihanie stromov v lete 

V lete, po zbere úrody, sa strihajú slivky a ringloty, višne, marhule, broskyne a čerešne. Strihanie stromov v lete znesú aj jablká a hrušky. 

jabloň s pukmi

Strihanie stromov na jeseň

Na jeseň sa zväčša ovocné stromy nestrihajú. Strihajú sa živé ploty alebo ovocné kry, napríklad černice. 

Strihanie stromov v zime 

Absolútne nevhodné je v zime strihať napríklad orech alebo kôstkoviny. Ak ste tak neurobili na jar, v zime môžete strihať jablone a hrušky, ide o tzv. zimný rez, resp. predjarný rez, vykonávaný na skorú jar, kedy už nehrozia silné mrazy a stromy ešte nemajú naliate puky. 

Vhodné náradie na strihanie stromov 

Záhradnícke nožnice na strihanie stromov musia byť ostré, aby ste mohli vykonať hladký a čistý rez. Jednočepeľové záhradné nožnice, tzv. nákovkové, sú určené na strihanie tvrdého a vyzretého dreva. Dvojčepeľové nožnice sú určené skôr na strihanie mladého dreva. Môžete ich poznať aj ako kliešte na strihanie stromov. 

Ak máte veľké množstvo stromov, vynikajúcim pomocníkom sú elektrické nožnice na strihanie stromov. Dobrý výber však máte aj spomedzi ručných nožníc, napríklad teleskopické nožnice, s ktorými orezávate aj zo zeme alebo krokovacie záhradnícke nožnice, vhodné aj na silné vetvy. 

kompletná ponuka záhradníckych nožníc


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať