Čo s vetvami po prerezaní drevín?

29. 04. 2022

Čo s vetvami po prerezaní drevín?

Ak nechcete, aby sa vaša záhrada premenila na prerastenú džungľu, z času na čas sa nevyhnete prerezávaniu stromov a živých plotov. Najvhodnejšia doba prerezu je síce vždy určená konkrétnou drevinou, avšak aj tak sa vám v záhrade môžu priebežne hromadiť vetvy, ktoré nemožno spáliť a nie sú vhodné ani na kompostovanie. Kam s nimi?

Riešením by samozrejme mohol byť odvoz do kompostárne, kde si s nimi poradia. Lenže práve realizácia odvozu môže byť problémom. Ak nemáte auto s ťažným zariadením, za ktorý zapriahnete vozík, neostáva nič iné, než si nechať pristaviť kontajner, čo nebude zdarma a kvôli pár vetvám sa to ani neoplatí. Navyše by ste vlastne platili za odvoz cenného materiálu. Z neužitočných vetiev pomocou drviča alebo štiepkovača totiž jednoducho vyrobíte materiál, ktorý môžete využiť ako mulč, alebo ho v kompostéri pretvoríte na kvalitný kompost, za ktorý by ste inak museli zaplatiť. 

Ako funguje drvič vetiev?

Pri obstarávaní drviča nemusíte utrácať nijak závratné čiastky. V priemernej záhrade si úplne vystačíte s malým elektrickým drvičom, ktorý si bežne poradí aj s vetvami s priemerom až 45 mm. Keď si predstavíte, že podobný priemer má napríklad násada lopaty, určite uznáte, že to nie je úplne málo.

Drvič je podľa typu vybavený nožovou alebo ozubenou hlavou. Nožová hlava pri malých elektrických drvičoch je konštruovaná spravidla ako rotujúci tanier osadený jedným alebo viac nožmi, ktoré odkrajujú plátky z vloženej vetvy. V prípade ozubenej hlavy sa vlastne jedná o ozubené koleso, ktoré vťahuje vetvu medzi zuby o prítlačnú dosku, čím ju drví na malé kúsky. Drviče s ozubenou hlavou sú tiež často označované ako štiepkovače.

Ozubená hlava štiepkovača Nožová hlava drviča

Nožový drvič vetvy nakrája na veľmi malé kúsky, štiepkovač so zubovou hlavou spravidla vytvára o niečo väčšiu štiepku. Daňou za jemnejšie drvenie pri nožovom drviči je vyššia hlučnosť a nutnosť udržiavať nože ostré. Ozubený štiepkovač je tichší, sám aj vetvy naťahuje a vyžaduje v podstate len občasné nastavenie polohy prítlačnej dosky voči ozubenej hlave.

Z oboch typov drvičov získate materiál, pre ktorý nájdete v záhrade rôzne využitie. Podrvené vetvy možno samozrejme využiť ako tzv. hnedý materiál pri kompostovaní pri striedaní zelených (napr. tráva) a hnedých vrstiev. Vrstvením totiž získate veľmi kvalitný kompost (viac o kompostovaní sa dočítate v tomto článku).

Podrvené vetvy možno ale tiež využiť ako mulč v záhonoch alebo pod kríky. Mulč v pôde zadržiava vlahu, v lete ju chráni pred prehrievaním. Časom sa postupne rozloží a poslúži ako hnojivo.

Drť môžete tiež na jeseň zaryť do záhonov. Aj v nich sa postupne rozloží a poslúži ako hnojivo, zároveň však zeminu zľahčí, tá potom bude lepšie prijímať aj zadržiavať vlahu.

Ak však hodláte drť a štiepku využívať v záhrade ako mulč, rozhodne na to nikdy nepoužívajte vetvy chorých a napadnutých drevín. Mulčom by ste si totiž choroby a škodcov rozšírili po celej záhrade. Niektoré choroby a škodcov možno síce zlikvidovať správnym kompostovaním, ak si ale nie ste istý, je lepšie sa napadnutých vetiev úplne zbaviť. 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať