Ako odstrániť burinu bez chemikálií

11. 04. 2024

Ako odstrániť burinu bez chemikálií

Burina - nenávidený nepriateľ každého záhradkára. Nielenže kazí vzhľad záhonov a chodníkov, ale tiež môže zabraňovať rastu rastlín a chodníky poškodzovať. Avšak, existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako sa ho zbaviť, a to bez použitia škodlivých chemikálií.

Mulčovanie záhonov

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako kontrolovať rast buriny v kvetinových záhonoch, je použitie mulčovacej kôry. Mulčovanie záhonov nie je len estetickým prvkom, ale vytvára bariéru, ktorá zabraňuje rastu buriny tým, že znižuje množstvo svetla a bráni rastu mladých výhonkov. V pôde navyše zadržiava vlhkosť, pretože bráni odparovaniu vody. V zime tiež bráni premŕzaniu pôdy. Vrstva kôry ale musí byť dostatočne hrubá a je dôležité ju pravidelne dopĺňať. Tlejúca kôra zároveň slúži ako hnojivo.

burina v chodníku

Použitie octu alebo horúcej vody na chodníkoch

Burinu, ktorá sa objavuje v prasklinách chodníkov, je ťažké mechanicky odstrániť. Korene sú často hlboko zarastené pod dlažbou alebo v betóne a nie je možné sa k nim dostať bez toho, aby sa chodník zničil. Avšak, existujú metódy, ktoré sú účinné a zároveň ekologicky šetrné. Jednou z nich je použitie octu alebo horúcej vody. Ocot je známy svojimi herbicídnymi vlastnosťami a je šetrnejší k životnému prostrediu ako chemické herbicídy. Stačí ocot alebo zmes vody s octom naliať priamo do prasklín chodníka. Podobne korene môže zničiť aj vriaca voda.


Prečítajte si tiež:

Efektívne opatrenia proti krtkom na vašej záhrade

Prečítať

Ručné odstraňovanie

Staromódny, ale stále účinný spôsob, ako sa zbaviť buriny, je ručné odstraňovanie. Aj keď to môže byť časovo náročné, je to najlepší spôsob, ako sa zbaviť burín bez použitia chemikálií. V záhonoch so zeleninou vlastne iná možnosť ani neexistuje. Pri ručnom pletí je dôležité, aby boli vytiahnuté celé korene, inak sa burina rýchlo objaví znova. Táto metóda je najvhodnejšia pre menšie záhony a miesta s menším množstvom buriny. Avšak aj v zeleninových záhonoch si môžeme pomôcť mulčovaním. Ako mulč je možné použiť napríklad trávu z kosačky, alebo slamu.

Tepelná likvidácia buriny

Pre tých, ktorí hľadajú modernejší prístup k odstraňovaniu buriny, je možnou voľbou likvidovať burinu pomocou tepla. Existujú špeciálne vypaľovače buriny, ktoré na ničenie burín využívajú vysoké teploty. Princíp je podobný, ako pri teplovzdušnej pištole. Tento spôsob je účinný, nie vždy sa však podarí zničiť aj hlboké korene, a tak sa burina po čase môže objaviť znova. To je však vyvážené rýchlosťou a ľahkým použitím, preto nie je problém burinu likvidovať opakovane. Tepelné odstraňovanie je ekologické a šetrné k pôde, čo ho robí atraktívnou alternatívou k chemickým herbicídom.

vypaľovanie buriny


Odstránenie buriny zo záhonov a chodníkov nemusí byť zložité ani škodlivé pre životné prostredie. S použitím týchto osvedčených metód môžete udržiavať svoju záhradu a chodníky čisté a zdravé bez toho, aby ste museli siahnuť po agresívnych chemikáliách. Každý si môže vybrať metódu, ktorá najlepšie vyhovuje jeho potrebám a podmienkam záhrady.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať