Efektívne opatrenia proti krtkom na vašej záhrade

29. 06. 2023

Efektívne opatrenia proti krtkom na vašej záhrade

Krtince v záhonoch a na trávniku asi nikoho nepotešia. Lenže ako sa krtka zbaviť? Ak ste chovateľom mačiek, máte vyhraté. Krtko sa bude vašej záhrade vyhýbať oblúkom, mačka je totiž pre krtka prirodzený predátor. Avšak nie každý chce mačku chovať, vyžaduje si totiž každodennú starostlivosť a zodpovednosť a s tým súvisiace určité obmedzenia.

Ako chovateľ napríklad nemôžete jednoducho odísť na dovolenku bez toho, aby ste svojmu miláčikovi po dobu svojej neprítomnosti zaistili potrebnú starostlivosť. Rovnako tak sa krtko bude vyhýbať záhradám, kde sa pohybuje pes. Lenže aj pes si vyžaduje každodennú starostlivosť a ak mu ju nemôžete venovať, psa si radšej nezaobstarávajte. Potom prichádzajú do úvahy iné riešenia, ako odohnať krtka zo záhrady.

Ako zistíte, že je krtko v záhrade 

Krtko má rád záhrady, v ktorých je vlhká a bohatá pôda. Vytvára si tu podzemné tunely, ktoré mu umožňujú ľahký prístup k hmyzu a larvám. Tie sú jeho hlavnou obživou. 

„Vedeli ste, že krtko za deň skonzumuje hmyz v objeme asi polovice svojej vlastnej hmotnosti?“

Ak máte v záhrade zdravú pôdu, je možné, že sa tu krtko zabýva. Jeho prítomnosť spoznáte podľa typických kopčekov hliny, tzv. krtincov. Kým v tradičnom ovocnom sade alebo v bežnej záhrade krtko nemusí predstavovať problém, na udržiavanom trávniku krtko určite problémom je. Veď krtince na trávniku, do ktorého ste investovali čas, úsilie a určite aj peniaze, vás určite nepotešia. Čo teda proti krtkom na záhrade a ako sa zbaviť krtka v záhrade humánnym spôsobom? 

Krtko na záhrade

Prírodné tipy ako sa zbaviť krtkov v záhrade

Nemusíte hneď kupovať pasce alebo sa snažiť odchytiť krtka a zlikvidovať ho motykou. Prinášame vám prírodné tipy ako odplašiť krtka zo záhrady. 

1. Rastliny ako ochrana proti krtkom na záhrade

Viete o tom, že krtko má veľmi dobre vyvinutý čuch a doslova neznáša arómu niektorých rastlín? Čo na krtkov v záhrade skutočne účinkuje? Zasaďte cibuľu, cesnak, bazu, narcisy, nechtík, ľalie, čemerice, hyacinty, či dokonca čierne ríbezle. Vadí mu tiež kôpor, tymián, šalvia, mäta alebo rozmarín.

2. Vyrobte si prírodný repelent 

Ako na krtka v záhrade pomocou prírodného repelentu? Použite ricínový éterický olej a prírodný saponát v pomere 3:1. Zmes pridajte do vody a touto vodou polievajte krtince. Tento repelent nielenže krtkovi nevonia, ale môže mu spôsobiť črevné problémy (nie smrteľné). Krtko má dobrú priestorovú orientáciu a zapamätá si, že vo vašej záhrade sa necítil veľmi dobre. S najväčšou pravdepodobnosťou sa už nevráti. 

3. Použite vlasy alebo chlpy

Skutočne existuje možnosť ako zlikvidovať krtka v záhrade pomocou chlpov? Áno a táto taktika funguje napríklad aj pri kunách. Chlpy vášho domáceho miláčika (psa alebo mačky) alebo ľudské vlasy, vopchajte do krtincov. 

4. Krtka odpudí zápach

Okrem niektorých rastlín vadia krtkovi aj ďalšie pachy. Napríklad petrolej, kyslá kapusta, či zápach hnojív. Handru namočenú v petroleji vopchajte do krtinca. Tak isto priamo do krtinca dajte krtkovi kyslú kapustu, ideálne už aj nahnitú. Existujú tiež hnojivá, ktoré sú určené priamo proti krtkom a viacerým záhradkárom sa krtka podarilo odpudiť práve tak, že trávnik pravidelne hnojili. 

5. Dobrou prevenciou voči krtkom je udržiavaná záhrada

Krtko má rád pokoj a preferuje vlhkú a mäkkú pôdu. Pravidelné kosenie trávnika preto krtkovi vyhovovať nebude a ak je záhrada starostlivo udržiavaná, znižuje sa tým pravdepodobnosť, že sa k vám krtko nasťahuje. Avšak niekedy si krtko z nejasného dôvodu vyberie práve aj udržiavanú záhradu. Potom je nutné mu pobyt znepríjemniť inak. Krtkovi vadí sústavný zvuk.

Stavte na odpudzovače

Ako sa zbaviť krtkov v záhrade bez toho, aby ste museli niečo robiť? Stavte na overené odpudzovače. Existujú rôzne solárne alebo aj elektrické plašiče krtkov, ktoré pravidelne menia zvuk a vibrácie a tým odpudia krtka zo záhrady. 

Ako vyrobiť odpudzovač krtkov doma?

Ak však nechcete odpudzovač kupovať, môžete si ho vyrobiť z PET fliaš. Funguje na podobnom princípe a osvedčil sa v mnohých záhradách. 

Odpudzovač krtkov z PET fliaš

Budete na to potrebovať tri prázdne plastové fľaše, z ktorých odstrihnete dno, aby vznikli tri misky. Na jednu z fliaš tieto misky pomocou drôtiku pripevníte tak, ako na obrázku. Do zeme zatlčiete tyč a fľašu s lopatkami na ňu zavesíte tak, aby sa mohla otáčať. Ak použijete drevenú latku, je dobré do nej navrchu zahlobiť klinec, aby sa mohla fľaša voľnejšie otáčať. 


Výhodou je, že hluk zo záhrady vyženie aj ďalších neželaných hostí vrátane hrabošov a ďalších drobných hlodavcov schopných napáchať škody.

Vietor bude fľašou otáčať a vibrácie sa budú prenášať do zeme. Do väčších záhrad môžete takýchto "plašičov" vyrobiť viac. Nie je to síce najlepší estetický doplnok, ale účel splní. Nečakajte však, že účinok bude okamžitý. Krtkovi môže trvať aj dva-tri týždne, kým ho otravný zvuk znechutí na toľko, že sa odsťahuje. 

Obrňte sa trpezlivosťou

Pamätajte na to, že krtka neodplašíte za pár hodín. Bude to chcieť trochu viac času a vášho úsilia. Zatiaľ jeho prítomnosť vo vašej záhrade môžete nejako využiť! Napríklad tak, že zeminu z krtincov zozbierate a použijete na pestovanie priesad alebo kvetín. Takáto zemina je totiž, práve vďaka krtkovi, úplne zbavená škodcov. Myslite tiež na to, že aj keď je krtko u vás neželaný návštevník, predsa len vám môže pomôcť. A to práve tak, že požiera škodcov. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať