Krišťáľovo čistá voda v bazéne
09. 06. 2020
Vody je na svete v súčasnosti nedostatok, preto by sme ňou nemali plytvať a zvážiť aj výmenu vody v malom bazéne. Neostáva nič iné, ako urobiť všetko preto, aby voda v bazéne vydržala po celý čas čistá.
Bazénová chémia síce zaistí, že sa vo vode nebudú množiť baktérie a riasy, nečistoty je však nutné odstrániť mechanicky. Sieťka veľmi dobre poslúži na vyberanie hrubších nečistôt, bez filtrácie sa však nezaobídete. Výber správnej filtrácie určite podľa objemu vody v bazéne ale aj intenzity jeho využívania.
Jedným z faktorov pre výber filtrácie tiež môže byť aj umiestnenie bazéna. Na miestach so zvýšenou prašnosťou (napr. neďaleko frekventovanej cesty) alebo v oblasti s vysokou koncentráciou peľu v ovzduší (pri lese, poli, lúke) je potrebná výkonnejšia bazénová filtrácia. Ak do systému s filtráciou hodláte naviac zapojiť aj solárny ohrev, počítajte s tým, že bude potrebný vyšší výkon čerpadla pre dosiahnutie aspoň minimálneho požadovaného prietoku vody filtráciou.
Malé bazény
Pri malých bazénoch do 6-8 m3 vody si vystačíte s kartušovou filtráciou. Tieto filtrácie sú lacné a jednoduché na obsluhu. Voda preteká cez papierový filter, ktorý dobre zachytí aj naozaj drobné nečistoty. Filter stačí niekoľkokrát týždenne prepláchnuť prúdom vody a odporúča sa ho tiež párkrát za sezónu úplne vymeniť.
Stredné a veľké bazény
Pri väčších bazénoch je potrebné použiť výkonnejšiu pieskovú filtráciu. Pri jej výbere je hlavným kritériom prietok. Ten sa udáva v litroch za hodinu a mal by byť ideálne taký, aby prečerpal celý objem bazéna za 2 až 3 hodiny. Ako už bolo uvedené, ak plánujete do systému zaradiť naviac aj solárne konektory pre ohrev vody, budú požiadavky na výkon filtrácie (prietok) ešte vyšší. Nesmiete totiž zabúdať na to, že solárne kolektory sú pre vodu prúdiacu potrubím ďalšou prekážkou, ktorá ju spomalí, čim sa reálny prietok vody systémom zníži.
Na čo slúži skimmer?
Spôsob pripojenia filtrácie k bazénu má tiež veľký vplyv na jej účinnosť. Na to slúži spravidla skimmer a vratná tryska. Tie musia byť umiestnené voči sebe v ideálnej polohe tak, aby systémom cirkulovala všetká voda v bazéne. Skimmerom je nasávaná voda do filtrácie. V podstate sa jedná o malú šachtu s plávajúcimi dvierkami. Dvierka kopírujú výšku vodnej hladiny. Voda s plávajúcimi nečistotami prepadáva cez dvierka do šachty, z ktorej potom voda putuje do filtrácie. Ak rozbúrite pri šantení v bazéne vodnú hladinu, plávajúce dvierka zaistia, že nečistoty v skimmeri sa nebudú vracať do bazéna.
Prefiltrovaná voda sa do bazéna vracia vratnou tryskou. Tá musí byť umiestnená voči skimmeru tak, aby prúd vody od trysky strhával nečistoty smerom ku skimmeru. To však nemusí vždy znamenať, že tryska musí byť umiestnená oproti skimmeru. Správne umiestnená tryska uvedie vodu do pohybu takým spôsobom, že všetky nečistoty privedie k okraju skimmera. Jej ideálne umiestnenie preto nemusí byť vždy jednoduché a bohužiaľ nie je možnosť si všetko dopredu vyskúšať, pretože pre umiestnenie trysky je nutné do bazéna najskôr vytvoriť otvor. Pri nadzemných bazénoch HECHT s kovovou konštrukciou za vás problém so správnym umiestnením vyriešil výrobca. V konštrukcii je urobená príprava pre montáž v ideálnej vzájomnej pozícii skimmera aj trysky.
Príprava pre montáž skimmera na bazénoch HECHT
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.