Čerstvý hrach po celý rok? Vypestujte superpotravinu!

16. 04. 2024

Čerstvý hrach po celý rok? Vypestujte superpotravinu!

V obyčajnej strukovine, ktorú často podceňujeme sa v skutočnosti skrýva superpotravina nabitá nutričnými hodnotami. Hrach je zdrojom množstva vitamínov a minerálov a telu prináša širokú škálu zdravotných benefitov.

Ako pestovať hrach?

Hrach možno pestovať prakticky kdekoľvek. Vyrastie rovnako dobre v truhlici na balkóne, ako aj na záhrade. Dôležité je zaistenie dostatočnej opory, po ktorej sa bude popínať a primeraná zálievka. Na pôdu moc náročný nie je, nemala by však byť ani suchá, ani premočená.

Hrach môžete vysievať podľa aktuálneho počasia už od polovice marca. Klíči pomerne rýchlo aj keď sú teploty len ľahko nad nulou. Vysieva sa do hĺbky 5-8 cm, ideálne v riadkoch cca 15 cm od seba. Prvých strukov sa podľa počasia a odrody môžete dočkať behom 60 až 70 dní.

Oporu, po ktorej budú rastliny šplhať vytvoríte napríklad tak, že medzi dvomi tyčami nad riadkom napnete niekoľko špagátikov nad sebou. Osvedčeným spôsobom je tiež umiestnenie kari siete tesne vedľa riadku. Zaujímavé je pestovanie hrachu v kruhovom záhone. Uprostred sa umiestni tyč vysoká 1,5 až 2 m. Z jej vrchu sa napne dole niekoľko povrázkov, ktoré sa pripevnia okolo v kruhu s priemerom 70-100 cm k zatlčeným kolíkom. K nim sa potom vyseje hrach, ktorý sa po špagátikoch šplhá nahor. V záhrade potom vytvorí nádherný ihlan plný vitamínmi nabitých strukov.

Ak chcete mať čerstvý hrach po celú sezónu, môžete ho každých 14 dní dosievať. Staré rastliny, ktoré zarodili postupne vytrhávajte a priebežné budú dorastať a plodiť nové. S tým, ako sa mení klíma je šanca, že sa dočkáte úrody aj z hrachu, ktorý zasejete začiatkom septembra.


Prečítajte si tiež:

Ako pestovať uhorky

Prečítať

Hrach je superpotravina

Možno ani neviete, koľko zdraviu prospešných minerálov a vitamínov hrach obsahuje. Preto ho môžeme označovať ako superpotravinu.

  • Vitamín C: Silný antioxidant a podpora imunitného systému. Zlepšuje schopnosť tela vstrebávať železo z rastlinných zdrojov.
  • Vitamín K: Nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi a môže prispievať k udržaniu zdravých kostí.
  • Vitamíny skupiny B: Hrach je zdrojom vitamínov B1, B2, B3, B6 a kyseliny listovej. Podporujú zdravý metabolizmus, fungovanie nervového systému a tvorbu červených krviniek.
  • Železo: Zásadný pre tvorbu hemoglobínu, čo je proteín v červených krvinkách prenášajúci kyslík po tele. Pomáha predchádzať anémii z nedostatku železa, najmä v kombinácii s potravinami bohatými na vitamín C, ktorý zlepšuje vstrebávanie železa.
  • Mangán: Dôležitý pre procesy, ktoré chránia bunky pred poškodením a podporuje zdravie kostí a reprodukčného systému.
  • Fosfor: Podporuje zdravie kostí a zubov a je dôležitý pre výrobu DNA a RNA.
  • Bielkoviny: Vynikajúci zdroj rastlinných bielkovín, čo je dôležité pre rast a opravy tkanív, produkciu enzýmov a hormónov a veľa ďalších funkcií v tele.

Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať