Ako pestovať uhorky

30. 05. 2022

Ako pestovať uhorky

Táto jar bola dlho studená a ani súčasné premenlivé počasie neodpovedá normálu, čo uhorkám moc nesvedčí. 

Uhorka sa dá konzumovať v akejkoľvek podobe. Výborné sú čerstvé do šalátov, do smoothie, šalátovku si môžeme dať ako pochúťku ostrúhanú a posolenú len tak do ruky. V lete tak perfektne osvieži. Nakladané uhorky doma tiež nikdy nesmú chýbať. Nájdu využitie ako súčasť šalátov, príloha a keď to niekedy preženiete s oslavou, určite sa tiež budú hodiť.

Výsev uhoriek sa bežne odporúča najskôr v druhej polovici mája, to už teda nestihneme. Stále však máte možnosť v záhradníctvach nakúpiť predpestované rastlinky, ktoré v tomto období ešte stále môžeme sadiť do záhonov. Vyberajte odrody odolné voči plesniam, ušetríte si tak množstvo starostí a sklamania.

Základom úspešného zberu je však kvalitná pôda, dostatok výživy, množstvo vlahy a svetlé miesto niekde v závetrí. Dôležité je teda vybrať vhodné stanovisko, kam po väčšinu dňa svieti slnko a zároveň tam moc nefúka. Pred výsadbou musíte mať dobre prekyprený a prehnojený záhon. Tieto isté pravidlá v podstate platia pre všetky odrody aj typy uhoriek, od nakladačiek, cez šalátovky po hadovky.

Uhorky si vyžadujú množstvo vody, preto je nutné ich často polievať. Avšak nemali by sa zbytočne kropiť listy, pretože vlhkosť na listoch podporuje plesne a ďalšie choroby. Lenže keď rastliny zhustnú, je prakticky nemožné zaliať ich tak, aby sa listy nenamočili. Množstvo práce aj starostí si môžete ušetriť tým, že budete uhorky polievať pomocou prekvapkávacej závlahy. Ušetríte tým množstvo vody, ktorá by sa po polievaní bežným spôsobom odparila a keďže voda bude kvapkať iba ku koreňom, zostanú listy uhorky suché, čím sa podstatne znižuje riziko plesňových chorôb.

Nakladačky saďte aspoň 30 cm od seba, pôdu pod nimi je dobré zamulčovať. Použiť možno napríklad pokosenú trávu alebo slamu. Obmedzíte tým rast buriny a mulč zároveň v pôde zadrží vlahu, ktorú uhorky toľko potrebujú. Ak budete uhorky okopávať, robte to veľmi opatrne, uhorky korenia plytko a mohli by ste im ľahko poškodiť korene. 

Vyskúšať môžete tiež tzv. pestovanie na sieti. Nie každý si uvedomuje, že uhorka je vlastne popínavá rastlina. Medzi dva dobre ukotvené stĺpiky natiahnite vo výške 2 metre nosný drôt, na ktorý zavesíte sieť, po ktorej sa budú uhorky popínať. Sieť by mala mať oká veľkosti 15 x 15 cm. Taká sa ale zháňa veľmi ťažko a tak ju môžete nahradiť povrazmi, po ktorých sa budú uhorky popínať. Výhodou takéhoto pestovania je, že uhorky zaberú menej miesta v záhone, listy sú lepšie vetrané a tak sú menej náchylné k plesniam. Uhorky nie sú špinavé od zeminy, lepšie prospievajú, sú lepšie vyfarbené a aj výnosy sú vyššie.

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať