Ako jednoducho vyčistiť bazén po zime?

09. 05. 2024

Ako jednoducho vyčistiť bazén po zime?

Po dlhej zime býva bazén poriadne znečistený. Ak ho nemáte zastrešený alebo zakrytý vhodnou fóliou, do bazéna vietor nafúka množstvo lístia a prachu. Používanie fólie môže byť nevhodné z bezpečnostných dôvodov hlavne pri zapustených bazénoch, hrozí totiž riziko pádu do vody. Preto mnohí radšej každoročne na jar podstupujú niekoľkodenné čistenie bazéna. A možno podobný problém riešite aj vy. 

Možnosti čistenia bazéna po zime

Vyčistenie znamená najskôr vyloviť sieťkou všetko z povrchu. Nasleduje vyrovnanie pH, zachlórovanie a použitie vločkovača, ktorý vyzráža všetky nečistoty. Po zapnutí filtrácie je síce voda čistá za 1-2 dni, ale na dne vždy zostane množstvo kalu, na ktorý je potrebné vziať vysávač. A tu prichádza problém, kalu totiž býva toľko, že behom chvíle zapchá filtráciu. Neostáva teda nič iné, než filtráciu prepláchnuť, aby sa po chvíli ďalšieho vysávania opäť neupchala. A takto stále dookola...

Navyše aj keď má filtrácia viac než dostatočný prietok na objem bazéna, jej výkon často nemusí stačiť na to, aby bazénový vysávač nasal aj piesok a drobné kamienky, ktoré sa nanosia do bazéna aj v priebehu leta. Potom je len jediné riešenie, zhodiť vysávač z hadice a priamo hadicou kúsok po kúsku zbierať nečistoty. Ešte prichádza do úvahy jeden spôsob - kúpa výkonnejšej filtrácie. To by však znamenalo vyššiu spotrebu elektriny, čo by bolo cítiť pri vyúčtovaní.

A predsa len existuje ďalšie riešenie, než investovať peniaze do novej filtrácie s drahou prevádzkou! Užitočným pomocníkom je  automatický bazénový vysávač. 

Automatický bazénový vysávač HECHT

Ako automatický bazénový vysávač funguje?

Na napájanie slúži batéria pevne inštalovaná vo vodotesnom puzdre vo vysávači. Na nabíjanie stačí pripojiť nabíjačku rovnako, ako napríklad na mobilnom telefóne. Vysávač má senzor, ktorým sleduje či je ponorený vo vode. Na suchu ho teda nie je možné spustiť, zapne sa sám až po ponorení do bazéna. Elektromotor poháňa turbínu, ktorá nasáva vodu otvorom v podvozku vysávača. Voda pokračuje k turbíne cez veľký filter, ktorý zachytí nečistoty. Od turbíny potom voda pokračuje k tryske, ktorá vysávač poháňa. Nie sú teda poháňané kolesá, ale vysávač sa pohybuje vďaka vypustenému prúdu vody. Na to aby vysávač fungoval teda stačí len jeden elektromotor, čo šetrí batériu. 

Pohyb vysávača je tiež riadený elektronikou, ktorá sleduje polohu plutvičky na vrchu vysávača. Keď ide vysávač dopredu, prúd vody plutvičku preklopí dozadu. Akonáhle vysávač narazí na okraj bazéna a zastaví, plutvička sa narovná a elektronika dá pokyn, aby sa voda začala vypúšťať prednou tryskou. Vysávač teda začne cúvať, prúd vody naklopí plutvičku dopredu a vysávač ide, kým opäť nenarazí na stenu bazéna. A toto opakuje stále dookola. 

Ukážka pohybu automatického bazénového vysávača HECHT

Vysávač sa pohybuje v oblúkoch, ktorých polomer možno nastaviť. Tak postupne prejde celé dno bazéna. 

Aby sa však vysávač nepohyboval vpred a vzad po rovnakej dráhe, je možné nastaviť prednú aj zadnú trysku tak, aby vodu vypúšťala mierne do jednej alebo druhej strany. Vysávač vďaka tomu ľahko zatáča. Ak sú predná aj zadná tryska nastavené na opačné strany, vysávač pri zmene pohybu začne zatáčať na opačnú stranu a tak sa nevracia po rovnakej dráhe. Postupne týmto náhodným pohybom prejde celé dno bazéna.


Prečítajte si tiež:

Ako na krištáľovo čistú vodu v bazéne?

Prečítať

Na vytiahnutie automatického bazénového vysávača z vody slúži malý plavák priviazaný k vysávaču. Vyčistenie vysávača je rovnako ľahké, ako jeho použitie. Stačí jednoducho odopnúť podvozok s filtrom a vypláchnuť ho prúdom vody. Jednoduchšie to už byť nemôže.

Filter automatického bazénového vysávača HECHT


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať