Prečo je voda v bazéne zakalená na bielo?

07. 06. 2022

Prečo je voda v bazéne zakalená na bielo?

Možno sa vám to stalo tiež. Filtrácia beží, pravidelne doplňujete chlórové tablety a jedného dňa zistíte, že voda získava biely až mliečny nádych. Čo je jeho príčinou?

Bielo zakalenú vodu rozhodne neberte na ľahkú váhu, mohla by vám spôsobiť aj zdravotné problémy. Najčastejšou príčinou býva zlá hodnota pH vody. Ak nie je pH v rozmedzí 7 až 7,4, má to veľký vplyv na účinnosť dezinfekčných prostriedkov. Napríklad ak je hodnota pH 7,5, znižuje účinnosť chlórových tabliet až o 80%!

Prvým krokom by teda mala byť kontrola pH a jej regulácia pomocou prostriedkov pH PLUS alebo pH MÍNUS. Ak pH často kolíše, môže to spôsobovať zlá alkalita vody. Tú možno merať jednoducho pomocou testeru a mala by byť v rozmedzí 80 - 120 ppm. V prípade nutnosti je možné alkalitu zvýšiť prostriedkom ALKALITA

Druhým krokom je prevedenie dezinfekcie. Použiť možno chlórové tablety, tablety s aktívnym kyslíkom, a ak je znečistenie naozaj silné, môžete uskutočniť šokové zachlórovanie pomocou prostriedku OXI CHLOR SHOCK

Ak vyššie uvedený postup nepomôže, problém môže spôsobovať samotná voda v prípade, že je tvrdá. V takom prípade pomocou testeru zistite tvrdosť vody a upravte ju pomocou stabilizátora tvrdosti. 

Ak nepomôže ani toto, ďalšou príčinou môže byť prítomnosť mikročastíc, ktoré filtrácia nedokáže zachytiť. Dezinfekčné prostriedky dokážu zahubiť a rozložiť mikroorganizmy, ktorých zbytky má zachytiť filtrácia. Aby bola filtrácia účinná, je nutné ju pravidelne čistiť. Piesok je nutné meniť aspoň 1x  za rok alebo dva, pri kartušových filtráciách minimálne 1x za rok. Ani potom ale nemusí byť filtrácia schopná niektoré mikročastice zachytiť. Potom je nutné použiť VLOČKOVAČ. Ten mikročiastočky vyzráža do väčších vločiek, ktoré už bude filtrácia schopná zachytiť. Pri použití VLOČKOVAČA ale buďte opatrný s jeho množstvom. Ak dávkovanie preženiete, môže sa stať, že vločkovač začne vločkovať sám seba a voda sa na bielo zakalí ešte viac. V takom prípade paradoxne pomôže znečistiť vodu napríklad jemným prachom, na ktorý sa vločkovač naviaže. Vzniknutú usadeninu potom vysajte vysávačom z dna bazéna.

Prevenciou proti opätovnému zakaleniu je pravidelné testovanie a úprava pH, používanie dezinfekčných prostriedkov podľa odporúčania výrobcu a samozrejme funkčná a čistá filtrácia. 

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať