Prečo vám zozelenela voda v bazéne?

20. 07. 2022

Prečo vám zozelenela voda v bazéne?

Jeden týždeň teploty lámu rekordy, aby celý nasledujúci týždeň pršalo. Zmena počasia prichádza rýchlo a zatiaľ čo sa dopoludnia musíte schladiť v bazéne, popoludnie prinesie silnú búrku s prudkým lejakom. To je počas leta u nás za posledné roky úplný štandard, bohužiaľ bazénom príliš neprospieva. Voda v bazéne je zelená z dôvodu vytvárania a množenia rias. Aké sú príčiny, že je voda zelená a ako tento problém riešiť?

Dôvody zelenej vody v bazéne

Počas búrky vietor do bazéna zanesie množstvo nečistôt, dážď spravidla zníži pH vody v bazéne, čím klesne účinnosť bazénovej chémie. Pomerne vysoká teplota, nízke pH vody a nečistoty potom spôsobia, že sa na časti steny bazéna z ničoho nič vytvorí zelený povlak z rias. Pridáte preto do bazéna chlór, ale druhý deň voda stráca iskru a zelený povlak na stene sa zväčší a získa sýtejšiu farbu. Pridáte teda viac chlóru, avšak nasledujúci deň má zelený nádych aj voda a bazén silno zapácha chlórom. Čo sa vlastne deje?

Hodnota pH vody v bazéne je často veľmi podceňovaná. Pritom je dôležité udržiavať neutrálne pH, čo je cca 7 - 7,4. Ak je pH nižšie alebo vyššie, účinnosť chlóru rýchlo klesá. Napríklad ak je pH vody 7,5, čo je iba desatina nad odporúčanú hodnotu, je účinnosť tabliet len 40%. Aby ste potom vodu udržali čistú, musíte pridávať dvojnásobné množstvo chlóru. Tým najmenším problémom je, že stúpajú náklady na zvýšenej spotrebe bazénovej chémie. Horšie je však, že menej účinný chlór nestačí rozkladať nečistoty a tak sa na nich začne viazať. Tým vznikajú silne zapáchajúce chloramíny, ktoré dráždia oči a pokožku.

Prečo sa voda v bazéne zafarbí nazeleno?

Za zelenou vodou v bazéne je teda najčastejšie nesprávna starostlivosť o bazénovú vodu, a tiež nepriaznivé počasie. Tu sú najbežnejšie situácie, prečo a kedy je zelenkavá voda v bazéne:

  1. Zelená voda v bazéne po zime. Mnoho ľudí necháva bazén na zimu z časti napustený vodou. Znečistenie vody a bazéna sa po odkrytí môže líšiť. Najprv je nutné odstrániť nečistoty ako hmyz, listy, či konáriky. Potom povysávať z dna bazéna, ale aj odstrániť z hladiny, kal a usadeniny. Napokon očistite steny a dno bazéna prípravkom na bazén. Snažte sa, aby prípravky na bazény nestiekli do vnútra, teda do vody. Zotrite ich vlhkou handričkou. Samozrejmosťou je filtrácia a vyrovnanie pH vody. 
  2. Zelená voda v bazéne po daždi. Dôvodom je opäť znečistenie vody a následná tvorba rias. Bazén teda po použití vždy prikryte, aby sa v ňom neusádzali nečistoty a netvorili sa riasy. Ak ste ho však nestihli prikryť a opäť je po daždi zelená voda v bazéne, čo robiť? Najprv skontrolujte hodnotu pH v bazéne, potom pridajte algicídny prípravok proti riasam a aplikujte aj ChlorShock, počkajte 24 hodín a pridajte do bazéna vločkovač. Samozrejme, nepretržite vodu filtrujte. Používajte chlórové tablety.
  3. Zakalená voda v bazéne. Zakalenie spôsobujú minerály alebo častice, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. Vodu v bazéne prefiltrujte a aplikujte vločkovač alebo rozjasňovač pri nepretržitom behu filtrácie. Ideálne sú aj vysávače na nečistoty, usadené na dne. 
  4. Zelená voda v bazéne po napustení. Bežne nastáva zafarbenie bazénovej vody za krátky čas po napustení bazéna. Príčina môže byť v samotnej vode. Ak ste do bazéna napustili vodu zo studne, je možné že ozelenie, pretože takáto voda sa ťažšie upravuje. Dostupné sú však aj prípravky na studničnú vodu do bazéna s obsahom voľného chlóru.
  5. Smaragdovo zelená voda. Ak je smaragdovo zelená voda, bazén je plný mŕtvych rias, ktoré sa vznášajú vo vode a nedajú sa odfiltrovať. Čo s tým? Opäť nastupuje použitie prípravku ChlorShock, vločkovač a aspoň 24 hodín spustená filtrácia. Ideálne je, ak máte pieskovú a nie kartušovú filtráciu.

Prečítajte si tiež:

Ako často meniť piesok v bazénovej filtrácii?

Prečítať

Vitamín C do bazéna - áno, či nie?

Mnohí sa domnievajú, že znečistenie bazéna dokážu vyriešiť aj bez použitia prípravkov do bazéna, bez bazénovej chémie a výlučne prírodne. Zamorenie bazéna riasami je však problém, ktorý treba riešiť na to určenými prostriedkami, aby ste bazén skutočne vyčistili. Vitamín C v bazéne nemá žiadne antibakteriálne ani antifungicídne účinky. Okrem toho môže narušiť pH a chemickú rovnováhu vody. 

Ako to teda funguje? Vitamín C vo vode môže reagovať so železom, obsiahnutým vo vode, a tým zmeniť farbu na neutrálnu. Nezmení však chemické zloženie vody, naopak ho môže narúšať. Ak je zelená voda v bazéne, vitamín C situáciu možno vyrieši, ale len na chvíľku a na pohľad. O pár dní sa problém spravidla zopakuje. Vitamín C v podstate len zmení farbu železa vo vode, preto sa voda zdá číra.

Ako vyrovnať pH vody v bazéne?

V prvom rade je potrebné dostať hodnotu pH vody medzi 7 a 7,4. Ideálne teda na 7,2. Hodnotu pH zistíte jednoducho pomocou pH testeru. Existujú rôzne typy, najčastejšie sa stretnete buď s papierovými prúžkami, ktoré podľa pH vody menia svoju farbu, alebo sadu, kde do fľaštičky naberiete vodu z bazéna, pridáte niekoľko kvapiek roztoku a následne farbu vody porovnáte so vzorkovníkom, na ktorom zistíte hodnotu pH. 

Vodu potom upravíte pomocou prípravkov pH plus alebo pH mínus. Správna hodnota pH je pri bazéne základ, inak nemá ani cenu pokúšať sa kvalitu vody ďalej upravovať. 

bazénová chémia hecht

Teraz prichádza na rad vyčistenie vody. Ak sa už vo vode vytvorili chloramíny a bazén silno zapácha po chlóre, môžete mať pocit, že je bazén prechlórovaný. Lenže aby ste zvrátili proces vytvárania chloramínov, je potrebné do vody pridať až desaťnásobné množstvo chlóru. K tomu je určený prípravok OXI CHLÓR SHOCK. Novo pridaný chlór rozbije molekuly chloramínov a voda bude čoskoro opäť v poriadku.

Samozrejme tiež odstráňte z vody sieťkou alebo vysávačom všetky nečistoty a udržujte dobre funkčnú aj filtráciu.

Nezabúdajte vodu vo vašom bazéne pravidelne upravovať, aj keď práve nie je znečistená. Používajte filtračné čerpadlo alebo klasickú filtráciu, manuálne čistite hladinu vody, merajte hodnoty pH s použitím testovacích prúžkov a dbajte na ošetrenie vody tak, aby ste minimalizovali riasy v bazéne. V prípade problémov odporúčame šokové čistenie a chemické ošetrenie vody prípravkom Chlór šok.

bazénová chémia hecht

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať