Vhodná strava pre mačky. Čo vaša mačka potrebuje a čo by ste jej nemali dávať?

16. 05. 2024

Vhodná strava pre mačky. Čo vaša mačka potrebuje a čo by ste jej nemali dávať?

Mačky sú maškrtné. A dá sa povedať, že zjedia všetko, čo im dáte. Nie všetky druhy stravy sú však pre mačku vhodné. A niektoré potraviny jej môžu doslova uškodiť. Viete, čo by mala jesť a naopak, čo nemôže jesť mačka? Niektoré nevhodné potraviny vás možno prekvapia!

Toto mačke určite nedávajte

Poďme sa teda najprv pozrieť na potraviny, ktoré sú pre mačku absolútne nevhodné. 

1. Mlieko. Myslíte si, že mačke ulahodíte miskou mlieka? Jej jazýčku možno áno, no tráveniu veru nie. Mlieko totiž obsahuje mliečny cukor laktózu, ktorý mačky nedokážu tráviť a výsledkom je hnačka. Môže mačka smotanu? Ako doplnok stravy, v malom množstve, je vhodná kyslá smotana alebo čistý jogurt. 

2. Čokoláda. Je jedovatá tak pre psy, ako aj pre mačky. Nevhodné sú všetky druhy čokolády, vrátane (alebo najmä) tej s vysokým obsahom kakaa. Aj kakao je pre mačky totiž jedovaté. 

3. Surové mäso. Bravčové a hydinové. Existuje tu totiž riziko nákazy salmonelou a pseudobesnotou. Bravčové a kuracie mäso pre mačky je vhodné po tepelnej úprave. 

Prémiové krmivo pre mačky

4. Zelenina. Mačke nedávajte cibuľu, pór, kapustu, paradajky, baklažán. Môžu vyvolať rôzne problémy s trávením, ale dokonca aj poruchy srdcového rytmu. Akú zeleninu môže mačka? Vhodná je napríklad cuketa, brokolica alebo mrkva ako súčasť krmiva pre mačky. 

5. Nadmerne solené jedlá. Napríklad zavináče alebo niektoré druhy mäsových výrobkov. Vysoký obsah soli tráviacemu traktu mačky vyslovene škodí. Môže mačka šunku? Radšej nie. Okrem toho, že obsahuje veľa soli, je tiež plná prídavných látok. Tie organizmus mačky nedokáže spracovať. 

Okrem toho je absolútnym tabu alkohol, ktorý je pre mačku v minimálnom množstve smrteľný. Dávajte preto pozor, aby sa vaša mačka nedostala k zabudnutému poháru s alkoholom. 

Kŕmenie mačky kvalitnými granulami

Ako správne kŕmiť mačku? 

Takže čím sa živí mačka domáca? Čo mačky milujú a čo je pre ne vhodné? Ideálnou stravou pre mačky sú krmivá pre mačky v konzerve alebo suché krmivá – granule pre mačky

Samozrejme, nie tie najlacnejšie, ktoré obsahujú rôzne múčne zložky a chemické prísady. Voľte krmivá s vysokým obsahom vitamínov, živočíšnych bielkovín a tukov. Krmivo by malo obsahovať aj nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a omega 6. Kvalitné krmivá pre mačky obsahujú napríklad lososový olej, ktorý je zdravý pre mačaciu srsť, vysoký obsah mäsa a živočíšnych proteínov


Prečítajte si tiež:

Prečo mačky mňaukajú?

Prečítať

Vynikajúce je tiež to, že krmivá pre mačky sú rozdelené podľa váhy, či veku mačky. Vždy teda budete vedieť zvoliť správne krmivo. 

Ak si mačka zvykne na určitý druh kvalitného krmiva, je veľká pravdepodobnosť, že jej bude chutiť stále. Čo môže jesť mačka, ak jej chcete trošku ozvláštniť jedálniček? Vynikajúci je napríklad uvarený žĺtok alebo kúsok kvalitného lososa. Dávajte však prednosť vyslovene strave, určenej pre mačky. 

prémiové krmivo pre mačky prominent


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať