Prečo mačky mňaukajú?
15. 10. 2021
Ak máte ako chovateľ dlhšie skúsenosti s mačacím chovaním, určite ste spozorovali, že mačky používajú mňaukanie takmer výhradne pri komunikácii s človekom. Vo vzájomnej komunikácii mačky medzi sebou mňaukajú len obmedzene, napríklad mačiatka mňaukaním privolávajú matku alebo samica hlasitým mňaukaním dáva samcom najavo ochotu k páreniu. V drvivej väčšine ostatných prípadov medzi sebou mačky komunikujú syčaním, vrčaním a predovšetkým postojom či polohou chvostu a uší.
Mačka je veľmi učenlivý tvor a za tisíce rokov domestikácie zdokonalila práve mňaukanie pre komunikáciu s človekom. Množstvo vedcov sa zhoduje na tom, že mačacie mňaukanie sa svojou frekvenciou veľmi podoba detskému plaču. Mačka sa teda nejakým spôsobom naučila využívať zvuk, na ktorý človek reaguje inštinktívne opatrovateľsky. Ponúka sa tak otázka: Ochočil si človek mačku, alebo si mačka ochočila človeka?
Každá mačka má v repertoári niekoľko zvukov (možno by sa dalo povedať mačacích slov), ktoré používa pri konkrétnej situácii. Jedno mňaukanie znamená pozdrav, ďalšie napríklad radosť z toho, že vás vidí, iným sa dožaduje žrádla a ďalším dáva najavo svoju neľúbosť.
Podobne ako ľudia môžu byť niektoré mačky "ukecané", iné sú skôr mlčanlivé. Jednoducho každá mačka je osobnosť s vlastnou povahou.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať
Elektrická štvorkolka a e-skúter v mrazoch
11. 12. 2024Ako sa rozširuje ponuka rôznych akumulátorových vozidiel, množia sa nejasnosti o tom, ako sa bude správať elektrické…