Ako psa chrániť pred kliešťami

16. 07. 2021

Ako psa chrániť pred kliešťami

Teplé a vlhké letné počasie dokonale vyhovuje kliešťom. Sedia v mokrej vysokej tráve alebo vyššej vegetácii a trpezlivo čakajú, kým sa o nich obtrie hostiteľ, aby sa na neho mohli prichytiť. Kliešte nevedia aktívne vyhľadávať hostiteľa, ako to robia napríklad komáre. Sú však vybavené senzormi, ktorých ich včas upozornia na blížiacu sa obeť, aby nepremárnili svoju šancu prichytiť sa. Vždy však musí dôjsť ku kontaktu. Nie je teda pravdou, že kliešť na svoju obeť skáče zo stromov, ako si niektorí myslia. 

V záhrade je preto základnou prevenciou pravidelné kosenie trávy, pravidelná údržba drevín a ďalšie postupy, ktoré sme si opísali v tomto článku.

Pri prechádzkach najmä v dobe vysokej aktivity kliešťov nenechávajte svojho miláčika zbytočne behať vo vysokej tráve a preliezať neudržiavaným krovím. Psíka pravidelne sledujte, aj keď pravdepodobnosť, že v hustej srsti nájdete kliešťa skôr, ako sa prisaje, napije a zmohutnie je prakticky nulová. Preto je viac než vhodné urobiť aj niektoré ďalšie kroky, ktorými riziko prisatia kliešťa znížite na minimum.

Medzi najobľúbenejšie spôsoby, ako psíka chrániť patria tzv. pipetky alebo antiparazitné obojky. V prvom prípade pomocou pipetky kvapnete psovi do srsti medzi lopatky roztok, ktorý spoľahlivo odpudí kliešte aj blchy. Účinnosť roztoku je asi 1 mesiac. Antiparazitný obojok rovnako obsahuje účinnú látku, ktorá sa z neho postupne uvoľňuje do srsti asi po dobu pol roka. Potom je nutné obojok vymeniť. Oba prostriedky je možné bežne zakúpiť v predajniach s chovateľskými potrebami, k dispozícii sú aj v niektorých lekárňach alebo u veterinára.

S veterinárom sa prípadne môžete aj poradiť o vhodnosti použitia špeciálnych tabliet, ktoré sa psovi dávajú prehltnúť. Ich výhodou je, že spoľahlivo vyhubia kliešte aj blchy, ale ak sa so psom hrajú deti, neprídu do kontaktu s chemikáliou v srsti tak, ako pri iných prostriedkoch.

Za úvahu tiež určite stoja rôzne spreje, ktorých účinnosť je síce kratšia, možno ich však aplikovať jednorazovo, napríklad pred výletom do lesa.

Menej obľúbené sú potom antiparazitné šampóny. Ide síce o lacnú metódu, účinnosť však nemusí byť vždy 100%. Šampóny preto nájdu využitie skôr v prípade, že váš miláčik napríklad chytí blchy od iného psa. Navyše nie každý pes znáša dobre pravidelný kúpeľ. 

Prečo je kliešť tak nebezpečný?

Kliešte za svoj životný cyklus prechádzajú vývojovými štádiami, od vajíčka cez larvu, nymfu až po dospelosť. Larva, ktorá sa vyliahne z vajíčka, sa často prisaje na hlodavce. Po nasatí odpadne a metamorfuje na nymfu. Tá sa už prisáva na väčšie zvieratá alebo na človeka. Napitá nymfa opäť odpadne a prejde poslednou premenou na dospelého jedinca. Dospelá samica sa opäť prisaje na väčšie zvieratá alebo človeka. Celý tento cyklus môže trvať 2-3 roky a kliešte v sebe po celú dobu môžu uchovávať a prenášať nákazu z krvi predchádzajúceho hostiteľa. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať