Zbavte záhradu kliešťov
04. 05. 2021
Kliešte zo záhrady vyženiete aj podomácky vyrobeným postrekom. K tomu, aby bol jeho účinok čo najlepší, je však nutné dodržiavať niekoľko zásad.
Asi netreba zdôrazňovať, že infikovaný kliešť môže byť naozajstnou hrozbou. Napriek tomu, že väčšina z nás sa pred výpravou do lesa nastrieka nejakým repelentom, aby sa pred kliešťami chránila, často zabúdame, že kliešte sa môžu vyskytovať aj v našich záhradách.
Kliešte sa najčastejšie vyskytujú vo vysokej tráve, najúčinnejšou obranou je preto jej pravidelné kosenie. Nedá sa však predpokladať, že by sa niekto uspokojil so záhradou, ktorá bude vyzerať ako futbalové ihrisko bez ďalších rastlín, kríkov a stromov. V bežnej záhrade nájdeme aj nejaký ten kvetinový alebo zeleninový záhon, živý plot alebo okrasný krík. Vyšší hustý porast poskytuje kliešťom presne to, čo potrebujú - tieň a vlhkosť. Skvelým útočiskom pre kliešte môže byť aj hromada lístia alebo kompost. Bohužiaľ najmä deťom budeme ťažko vysvetľovať, že sa pri hraní v záhrade majú niektorým miestam vyhýbať. Preto je dôležité v záhrade urobiť isté opatrenia.
Ak myslíte na vtáctvo, ale aj hmyz a preto ste časť záhrady ponechali divokú, oddeľte ju od zbytku záhrady plotom, ktorý zabráni v prístupe deťom ale aj domácim miláčikom. "Háveď" tak nebude rušená a deti ani pes či mačka si odtiaľ neprinesú kliešťa.
Vysaďte v záhrade rastliny ktoré kliešťom nevoňajú. Medzi také patrí napríklad levanduľa, ktorá nám ľudom naopak vonia príjemne, ale odpudzuje napríklad aj komáre. Medzi ďalšie rastliny, ktoré odpudzujú kliešťov patrí napríklad cesnak, rozmarín alebo mäta - tie môžete strategicky rozmiestniť aj v kvetinových záhonoch. Využitie nájdu následne aj v kuchyni. Na mätu však pozor, rýchlo sa rozrastá a môže zaplaviť celý záhon. Kliešťov dobre odoženie aj margaréta stračkolistá, ktorá pôsobí ako prírodný insekticíd.
Kompost a lístie nepatria len tak na kopu, ale do kompostéru. Spoľahlivo zamedzí prístupu detí a domácich miláčikov ku kompostu, zároveň v takom kompostéri vzniká prostredie, ktoré na jednej strane urýchli proces kompostovania, na strane druhej také prostredie nie je pre kliešťov atraktívne.
Na trhu je k dispozícii aj množstvo chemických postrekov, ktoré kliešte vyhubia alebo odpudzujú. Ak patríte k tým, ktorí sa chémii v záhrade radšej vyhýbajú, môžete skúsiť vyrobiť postrek z domácich ingrediencií.
Ako na to?
Najemno nakrájame niekoľko strúčikov cesnaku a necháme ich lúhovať 24 hodín v rastlinnom oleji. Výluh dôkladne precedíme, aby nám cesnak neupchal postrekovač. Rozmiešame ho vo vode s kvapkou saponátu. Tu je potrebné trošku experimentovať s vhodnou koncentráciou, pretože rôzne odrody cesnaku môžu mať rôznu silu. Postrek preto najskôr radšej vyskúšajte len v malej časti záhrady, aby ste mali istotu, že rastlinám neuškodí.
Cez všetky opatrenia však nikdy nebude isté, že kliešte vašu záhradu nenavštívia. Preto je vhodné zvážiť použitie repelentov a očkovania.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.