Ako postaviť zateplenú búdu pre psa?
09. 11. 2023
Hlavná úloha psa od nepamäti spočívala najmä v tom, že chránil ľudské domovy pred votrelcami, stáda pred šelmami a pomáhal tiež pri love. Napriek tomu, že najmä v mestách naši psí priatelia zaujali úlohu gaučových maznáčikov, v nejednej záhrade pes stále funguje ako účinný obranár. Aby takému psovi nič nechýbalo, potrebuje okrem vyváženej stravy a pravidelných prechádzok aj kvalitnú psiu búdu.
Dnes síce nie je problém búdu kúpiť, musí ale vyhovovať konkrétnym potrebám psa z pohľadu rozmerov, konštrukcie, ale aj prípadného zateplenia. Psíkovi, ktorý s vami býva doma, na záhrade stačí nezateplená búda, ktorá mu bude slúžiť len ako letný pelech, poskytujúci ochranu pred dažďom, vetrom a slnkom. Ak má však pes žiť vonku natrvalo, tepelná izolácia búdy mu zaistí, že v lete sa na slnku búda toľko nerozpáli a v zime bude psíkovi v búde teplo.
Z čoho vyrobiť zateplenú búdu?
Ako materiál na stavbu búdy môžete použiť OSB dosky alebo palubky. Konštrukcia z OSB dosiek bude rýchlejšia, ak sa však pohráte s palubkami, búda bude krajšia. Perá a drážky v palubkách zaistia, že do búdy nebude fúkať. Ideálne môžete steny vyrobiť z palubiek, podlahu a strechu z OSB dosky.
Konštrukcia z dosiek je úplne nevhodná, aj keby ste dosky akokoľvek dobre zosadili, časom sa pravdepodobne oddelia a do búdy bude ťahať.
Ako zateplenie na steny, strechu a podlahy je možné použiť polystyrén, ideálne o hrúbke aspoň 3-5 cm. Rozhodne nikdy nepoužívajte sklenú vatu alebo iné materiály, ktoré by mohli psovi spôsobiť zdravotné problémy.
Náradie potrebné na výrobu búdy
Ak ste na konštrukciu búdy (alebo len pre jej časť) zvolili OSB dosky, určite budete potrebovať ručnú kotúčovú (okružnú) pílu. Kotúčovka vám ale veľmi uľahčí aj pílenie palubiek. Priamočiaru pílu použijete len v prípade, že by ste chceli napríklad urobiť zaoblený vchod do búdy, na pílenie dlhých rovných rezov nie je priamočiarka vhodná. A čo budete potrebovať tiež takmer určite, je aku vŕtačka.
Aká veľká má byť psia búda?
Rozmery búdy je nutné naplánovať podľa veľkosti psa, ktorý ju bude obývať. Vnútorná výška stropu by mala byť o cca 5 cm vyššia než hlava sediaceho psa (sediaci pes má vždy hlavu vyššie, než keď stojí na všetkých štyroch). Vnútorný rozmer (pôdorys) spálne by mal mať minimálne tieto rozmery: výška stojaceho psa v kohútiku x dĺžka psa plus cca 5 cm. Nemá cenu robiť búdu väčšiu, než je nutné. Pes sa v nej musí pohodlne natiahnuť, ale ak je zbytočne veľká, v zime ju nebude môcť dostatočne zadýchať a vyhriať a bude mu zima.
Postup výroby zateplenej búdy pre psa
Najskôr sa rozhodnite, či bude mať strecha sklon dopredu, či dozadu. Sklon dozadu je lepší, pretože voda nebude zo strechy stekať pred vchod búdy. Ak však bude stáť búda pri dome, voda bude stekať k stene domu, čo tiež nie je úplne vhodné.
Začnite tým, že si vytvoríte rám pre zadnú stenu a z vonkajšej strany ho obijete palubkami. Palubky dávajte naležato, perom nahor a drážkami dole, aby do búdy nezatekalo. Na vnútornej strane je už jedno, či ich budete dávať tiež naležato, alebo ich pribijete nastojato, tu na nich pršať nebude. Rovnakým spôsobom vyrobte aj prednú stenu. Tu je rozdiel iba v tom, že musíte pamätať na vchod. Preto bude rám obsahovať ďalšiu zvislú latu, ktorá bude vymedzovať bok vchodu.
Na podlahu je najlepšie použiť OSB dosku. Je kompaktná a pevná. Medzi prednú a zadnú stenu pripevnite bočné rámy a všetko priskrutkujte k podlahe. Bočnice zvonku obite palubkami.
Teraz steny vyplňte polystyrénom a obite ich v vnútornej strany palubkami. Tie už môžete dávať zvislo. Tým je hotový základ búdy.
Ak chcete, aby neskôr strecha dobre tesnila, je nutné zrezať šikmo hornú stranu prednej a zadnej steny. Na okružnej píle nastavte požadovaný uhol. Aby ste dosiahli rovného rezu, je vhodné na búdu dočasne pripevniť pravítko, ktoré povedie pílu. Pred pílením budete musieť z vrchnej laty vybrať skrutky, ktoré ju držia v ráme. Lata bude behom pílenia držať prichytená len klincami z palubiek. Po zrezaní ju opäť pripevnite pomocou skrutiek do rámu.
Konštrukciu prepážky medzi chodbou a spálňou vytvoríte z lát podobných ako na obrázku. Prepážku opäť obite palubkami z oboch strán a zateplite polystyrénom.
Na podlahu v spálni priskrutkujte dve laty, ktoré budú slúžiť pre uchytenie palubiek. Pod palubky opäť dajte polystyrén, tým bude podlaha zateplená. Zároveň tak vznikne v spálni vyvýšená podlaha, vďaka ktorej nebude pri silnom daždi z predsiene do spálne zatekať.
Strechu búdy je vhodné podobne ako podlahu vyrobiť z OSB dosky. Doska je relatívne ťažká, a tak nehrozí, že ju bude silný vietor zdvíhať. Je pripevnená pomocou pántov, aby sa dala odklopiť, ak bude nutné v búde napríklad upratať. Strecha musí po všetkých stranách presahovať aspoň 5 cm, aby do búdy nezatekalo. Ako krytina je najvhodnejší asfaltový šindeľ. Strechu nad spálňou zateplíte tak, že na spodnej strane strechy nad spálňou z lát vytvoríte rám, ktorý bude pasovať medzi vnútorné steny spálne. Rám vyplníte polystyrénom a zakryjete palubkami.
Aby strecha lepšie tesnila, môžete na povrchu obvodových stien pod strechu nalepiť penové tesnenie. Zoženiete ho v každom hobby markete, ako tesnenie na okná a dvere.
Tým je búda v podstate hotová. Nezabudnite ju z vonkajšej strany opatriť kvalitnou povrchovou úpravou. Búda nesmie ležať priamo na zemi, vlhkosť by ju rýchlo zničila. Ideálne je podložiť ju v rohoch a v strede napríklad betónovými dlaždicami.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.