Ako vyčistiť psiu búdu?

22. 09. 2022

Ako vyčistiť psiu búdu?

Ak chcete predchádzať zdravotným problémom svojho psieho kamaráta, okrem iného je nutné zaistiť mu čistý príbytok. Psík si do pelechu na srsti nanosí množstvo prachu a nečistôt, občas si tam tiež prenesie nejaký pamlsok, ktorým pelech zašpiní. Všetka špina a zbytky sa potom stávajú živnou pôdou pre bujnejúce roztoče a mikroorganizmy, ktorí psovi môžu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy.

Pes, ktorý žije v byte má tú výhodu, že jeho peliešok máme na očiach, teda na pravidelné čistenie nezabudneme. Pomerne horšia situácia býva u psov, ktorí žijú na záhrade v búde. Búda navonok vypadá v poriadku, niekedy sa však nestačíme diviť, čo všetko v nej nájdeme.

V prvom rade je dôležité do búdy použiť vhodnú výstelku. Rovno zabudnite na rôzne staré matrace, deky handry alebo zbytky kobercov. Väčšina psov ich aj tak rýchlo roztrhá, väčším problémom však je, že zle schnú a dlho sa v nich drží vlhkosť. Za daždivého počasia a v zime, keď je sneh na srsti pes nanosí do búdy pomerne dosť vody. Nielenže sa vo vlhkej búde cíti nepríjemne, za chladného počasia je mu zima a môže prechladnúť. Navyše vlhkosť podporuje množenie plesní a obľubujú ju aj rôzni paraziti. 

Ideálnou podstielkou je slama, ktorá rýchlo vysychá a navyše ju môžete kedykoľvek vymeniť. Niektorým psom ale môže spôsobiť nepríjemnú alergickú reakciu, v takom prípade použite drevitú vatu, ktorá má podobné vlastnosti ako slama a je pomerne jednoducho dostupná. Sami uvidíte, že pes bude v takto vystlanej búde oveľa spokojnejší než na vlhkej a zapáchajúcej deke. Je celkom bežné, že pes z búdy deku alebo matrac vytiahne, roztrhá a radšej spí na holej podlahe.

Základné upratovanie búdy by ste mali uskutočňovať minimálne raz za mesiac. Stačí búdu skontrolovať, starostlivo vymiesť špinu a v prípade potreby vymeniť podstielku.

Dôkladné upratovanie by ste mali uskutočňovať aspoň 2x do roka, alebo vždy, keď psa zbavujete bĺch a iných parazitov. Ideálna doba je teraz na začiatku jesene, kedy nie je taká zima a búda rýchlo vyschne. Následne potom na jar, keď už je opäť teplejšie.

Vyberte podstielku, búdu starostlivo vymeťte a vymyte teplou vodou. Ošetrite búdu antiparazitným prostriedkom nechajte dôkladne vyschnúť. Ak je potrebné búdu vydezinfikovať, použite na to antibakteriálne bezchlórové prostriedky, chlór by mohol psovi spôsobiť nepríjemné problémy. Alternatívou tiež môže byť parný čistič, ktorý horúcou parou zahubí baktérie. Do istej miery je tiež účinné vymytie horúcou vodou, ale pozor na oparenie. Nepoužívajte ani parfúmované čistiace prostriedky. Nezabúdajte, že pes má niekoľkonásobne citlivejší čuch než vy a v navoňanej búde sa nemusí cítiť príjemne. Navyše pes má určite ohľadom vôní iné preferencie ako človek. Búdu nechajte dôkladne vyschnúť a vyplňte ju novou podstielkou.

Autor: TP

 

Súvisiace kategórie:

CHOVATEĽSKÉ POTREBY


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať