Ako psovi správne odstrániť kliešťa

20. 05. 2022

Ako psovi správne odstrániť kliešťa

Na jar a jeseň vrcholí aktivita kliešťov. Dôvodom ich zvýšeného výskytu je najmä príjemná teplota a vlhkosť. Nie je také sucho a teplo ako uprostred leta a samozrejme nie je ani zima.

Základom je prevencia, preto psa chráňte vhodným repelentom, osvedčené sú špeciálne obojky, ktoré psa ochránia aj niekoľko mesiacov. Avšak nedá sa spoliehať na to, že psa ochránia za každých okolností.

Po každej prechádzke je preto nutné psa skontrolovať. Prenos boreliózy môže trvať až 12 hodín, nie je preto dôvod zbytočne stresovať, stačí ho skontrolovať až večer po celodennom výlete. Vysokú pozornosť venujte miestam, kde je koža najtenšia, teda tam, kde sa kliešť prisaje najľahšie. Je to najmä brucho, vnútorná strana stehien, uší, krk alebo hlava.

Zabudnite na babské rady, že je napríklad potrebné kliešťa natrieť krémom, aby sa udusil. Práve toto spôsobí, že kliešť do rany vyvráti späť nasatú krv a tým sa zvýši riziko, že pes sa nakazí niektorou z chorôb, ktoré prenáša. Z rovnakého dôvodu kliešte nijako nestláčajte. Najbezpečnejšie je použitie špeciálnej pinzety, ktorú zakúpite v obchodoch s potrebami pre chovateľov, použiť ale možno aj klasickú predávanú v lekárni.

Použite rukavice. Psa upokojte a kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie pri koži psa. Dávajte pozor, aby ste pinzetou nezachytili aj chlpy. Kliešťa vytiahnite a skontrolujte, že ste ho skutočne vytiahli celého. Miesto na koži vydezinfikujte a nezabudnite psíka odmeniť pamlskom.

Kliešte zlikvidujte, rozhodne ho ale nepáľte. Mohol by prasknúť a do okolia rozstreknúť infikovanú krv. Najlepšie je uväzniť ho v kuse lepiacej pásky a spláchnuť do toalety.

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať