Domáce kompostovanie. Ako založiť kompost na záhrade?

30. 07. 2024

Domáce kompostovanie. Ako založiť kompost na záhrade?

Kompostovanie je výhodné z viacerých dôvodov. Nielenže si vďaka nemu vyrábate vlastné prírodné hnojivo, v podstate zdarma, ale navyše máte dobrý pocit, že odpad sa v ňom biologicky rozkladá a nekončí na smetisku, prípadne ho nepálite. Ako správne založiť kompost, čo patrí do kompostu a ďalšie dôležité informácie o kompostovaní sa dozviete v našom článku.

Domáce kompostovisko - aký odpad doň patrí? 

Ak chcete správne kompostovať, mali by ste vedieť, aký odpad do kompostu patrí. Sú to dve základné skupiny odpadu, a to:

  • Hnedý odpad. Kompost prevzdušňuje, je preň zdrojom uhlíka a dodáva tak energiu mikroorganizmom v komposte. Väčšinou ide o suchý prírodný drevitý odpad. Aký prírodný materiál tvorí tzv. hnedý odpad? Je to najmä suché lístie, konáriky, ihličie, slama, drevené hobliny, piliny, štiepka, kukuričné šúpolie, stonky, zvyšky kvetov, kôra stromov, drevený popol a iný bioodpad, prípadne aj kartón alebo noviny.
  • Zelený odpad. Je nazývaný aj mokrý odpad. Je zdrojom bielkovín a aminokyselín a vďaka nemu sú aktívne huby a baktérie. Do kompostoviska prináša väčšinu živín a najmä dusík. Čo tvorí tzv. zelený odpad? Odporúčame pridávať zvyšky jedla, hnoj, rastliny, pokosenú trávu, ale aj usadeninu z kávy.

Do kompostoviska nepatrí nič iné! Do kompostu môžete pridať urýchľovač kompostu - zmes mikroorganizmov a baktérií, ktorou podporíte rozklad bioodpadu a urýchlenie tvorby humusu. Kompostovaním získaný kvalitný humus môžete použiť ako organické dusíkaté hnojivo na hnojenie izbových, ale aj záhradných rastlín alebo na hnojenie záhrady na jeseň po zbere úrody.

lopatka s domácim kompostom

Ako založiť domáce kompostovisko? 

Poďme teda krok za krokom k založeniu záhradného kompostoviska. Ako na to, keď už viete, aký odpad do kompostu patrí a aký nie?

1. Vyberte si kompostér

Ako si vybrať správny kompostér? Pri výbere kompostéra majte na mysli rozlohu vašej záhrady. Ak je záhrada veľká, aj kompostér by mal byť väčší, aby sa doň zmestilo viac pokosenej trávy a organického odpadu. Nádoby na kompost môžu byť z rôznych materiálov, najčastejšie z plastu. Zaobstarať si však pokojne môžete aj viaceré kompostéry alebo si vyrobiť vlastný kompostér z paliet. 

2. Nájdite kompostéru správne miesto

Kde by mal byť kompost na záhrade umiestnený? Kde je preň vhodné miesto? Ideálne na suchú plochu bez nadmernej vlhkosti. Malo by tiež mať dobrý odtok vody a dôležité je, aby na nádobu nesvietilo slnko neustále. Prečo? Ak bude na kompostovisko celý deň svietiť priame slnko, kompost bude rozsušený. Naopak, ak bude kompost na vlhkom mieste alebo bude celý deň v tieni, kompost bude príliš mokrý. 

Dôležité je zabezpečiť, aby ku kompostu nemali prístup zvieratá. Aby ste získali zdravý kompost a neotravoval vás nepríjemný zápach, umiestnite kompostovisko na miesto, kde svieti slnko väčšinu dňa, no nie celý. Miesto by malo byť chránené pred zvieratami a nadmernou vlhkosťou. Výber vhodného miesta je na vás, no ideálne vo väčšej vzdialenosti od domu, na konci záhrady. 

3. Založte si kompost

Už sme spomenuli, čo patrí a čo nepatrí do prvého kompostu. Treba tiež vedieť, že na dne kompostu by malo byť aspoň 10 cm rašeliny. Až potom nasleduje samotný odpad. Ako ho do kompostoviska ukladať?

Vhodný odpad v novozaloženom kompostovisku

Ako založiť kompost, aby ste získali kvalitné hnojivo? Do prvého kompostu dajte ten správny odpad. Mali by to byť usadeniny z kávy, šupky zo zeleniny alebo odpad z ovocia, rôzne odrezky rastlín a pokosená tráva. Pridať môžete aj čajové vrecúška. Čo však do úplne prvého kompostu nepatrí? Neodporúčame pridávať:

  • cibuľu a cesnak, pretože odpudzujú dážďovky
  • škrupiny z vajec, pretože sa v novozaloženom komposte dobre nerozložia
  • citrusové ovocie a ani šupky z citrusov, pretože sa veľmi dlho rozkladajú

Prečítajte si tiež:

Ako sa zbaviť slimákov
v záhrade?

Prečítať

Recept na prvý kompost

Odpad do kompostoviska by ste nemali len tak hádzať. Je dôležité správne ho ukladať. Čo to znamená? Dôležité je pravidelné premiešanie kompostovaných odpadov - mali by sa v ňom striedať jednotlivé vrstvy odpadu, a to vrstva hnedého a vrstva zeleného odpadu. Vo výsledku by malo byť kompostovisko z dvoch tretín zaplnené hnedým odpadom a z jednej tretiny zeleným odpadom.

Čím však začať? Po vrstve rašeliny nasleduje hnedý odpad, konkrétne tenučké drevnaté konáre alebo vrstva slamy. Potom nasleduje zelený odpad, ktorý by mal obsahovať zvyšky z kuchyne, či pokosenú trávu. 

Nezabúdajte na to, že každá vrstva by mala mať cca 10 až 12 cm a každú vrstvu kompostu by ste mali zľahka poliať vodou. Takýmto spôsobom postupne navrstvite kompostovisko až po povrch. Ak chcete, pridajte mikroorganizmy z hnojiva pre urýchlenie rozkladu a samotné naštartovanie. Ak kompostu zabezpečíte dostatočný prístup vzduchu, organizmy si budú robiť svoju prácu a pomôžu v procese kompostovania. 

Už viete, ako založiť kompostovisko. Vyberte si u nás ten správny kompostér pre vašu záhradu a tešte sa z vlastného kvalitného bio kompostu, ktorý bude prospešný pre vašu záhradu.

banner s odkazom na kompletnú ponuku kompostérov

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať