Prečo je dôležité upratovanie popadaného lístia?

05. 10. 2023

Prečo je dôležité upratovanie popadaného lístia?

Jeseň je krásnym ročným obdobím, kedy stromy a kríky začínajú meniť svoje farby a lístie začína opadávať. Mnohí z nás si túto sezónu užívajú, ale pre niekoho to tiež znamená aj povinnosť spojenú s upratovaním popadaného lístia. Prečo by sme si mali dať námahu s jeho upratovaním? Tu je niekoľko dôvodov:

1. Prevencia proti chorobám a plesniam

Jedným z hlavných dôvodov na upratovanie popadaného lístia je prevencia šírenia chorôb a plesní. Keď lístie zostane na zemi, vytvára ideálne prostredie pre ich prezimovanie. Napadnuté lístie môže obsahovať spory plesní a baktérie, ktoré môžu v ďalšom roku spôsobiť v záhrade množstvo problémov. Upratovaním popadaného lístia tak znížite riziko infekcie rastlín a udržiavate svoju záhradu zdravú.

Napadnuté lístie škodcom

2. Prevencia proti škodcom

Niektorí škodcovia a larvy behom zimy hľadajú úkryt v hromadách popadaného lístia. Keď neupracete lístie, môžete im poskytnúť skvelé miesto na prezimovanie. To môže znamenať problémy v budúcom roku, kedy sa škodcovia prebudia a začnú poškodzovať vaše rastliny. Upratovaním lístia na jeseň zničíte ich úkryty.

3. Udržiavanie zdravého trávnika

Lístie popadané na trávniku je problematické. Bráni slnečnému svetlu a vzduchu v prístupe k trávniku, čo môže viesť k jeho poškodeniu. Lístie môže tiež zadržiavať vlhkosť, čo vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní a hniloby. Uprataním lístia udržíte trávnik zdravý a pripravený na jarnú obnovu.

4. Estetický vzhľad záhrady

Čistá a uprataná záhrada vyzerá lepšie a pôsobivo. Môžete si tak viac vychutnať krásu jesenného prostredia bez toho, aby vás rušil neporiadok a kopy lístia.

Ako najlepšie upratať popadané lístie?

Existuje niekoľko spôsobov, ako lístie upratať rýchlo a efektívne:

  • Vysávač na lístie - Ak máte k dispozícii vysávač na lístie, môžete s ním ľahko a rýchlo odsať popadané lístie z trávnika, chodníkov a terénu. Vysávač na lístie je efektívny a čistý spôsob upratovania. Niektoré vysávače sú vybavené drvičom, ktorý nasávané lístie pomelie na drobné kúsky, vďaka čomu je lístie lepšie kompostovateľné. 
  • Fukár na lístie - Zariadenie, ktoré fúka vzduchom popadané lístie na kopu. Toto je dobrá voľba pre väčšie plochy, kde nie je potrebné tak detailné upratovanie. 
  • Ručné upratovanie: Pre menšie záhrady môžete použiť hrable a ručne zbierať lístie do vriec alebo nádob. 

Prečítajte si viac:

Ako sa rýchlo zbaviť napadaného lístia?

Prečítať

Čo urobiť s lístím napadnutým chorobami a škodcami?

Ak sa stretnete s lístím napadnutým chorobami alebo škodcami, je dôležité ho správne spracovať, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu. Najlepšie je spálenie popadaného lístia, avšak to nemusí byť vždy možné. V takom prípade lístie odvezte do kompostárne, doma ho radšej nekompostujte. V kompostárňach pri veľkom množstve biologického odpadu sa pri rozkladných procesoch kompost zahreje dostatočne k tomu, aby sa choroby a škodcovia zničili.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať