Ako sa rýchlo zbaviť napadaného lístia?

24. 09. 2020

Ako sa rýchlo zbaviť napadaného lístia?

Jeseň je obdobie, kedy je na záhrade veľa práce. O čo lepšie teraz pripravíte záhradu na zimu, o to menej práce budete mať na jar. Medzi tieto práce spadá aj každoročné upratovanie napadaného lístia. 

Prečo je dôležité upratovať lístie?

Lístie neupratujeme len z estetického dôvodu. Aj keď záhrada plná napadaného lístia nevyzerá dobre, vietor ho rozfúka po okolí, hlavný dôvod hrabania lístia je úplne iný. Predovšetkým ak necháte lístie v záhonoch a na trávniku, vlhkosť, ktorá sa pod ním drží, je živnou pôdou pre huby a plesne, ktoré môžu trávnik a kvetiny v záhone zlikvidovať. A čo je ešte horšie, v lístí môžu prežívať rôzni škodcovia a choroby. Tí vám na jar napadnú rastliny, kríky aj čerstvú sadbu a zanedbaním upratovania lístia na jeseň si tak zarobíte na veľké problémy v ďalšej sezóne. 

Ako lístie efektívne upratať?

Osvedčeným spôsobom sú už desaťročia samozrejme klasické hrable, ktoré však v moderných záhradách nemusia byť vždy efektívne. Na skalky, pod živé ploty a do kvetinových záhonoch sa hrabľami buď vôbec nedostanete, alebo napáchate viac škody ako úžitku. Ak máte navyše na pozemku okresne plochy so sypanými kameňmi, asi by ste spolu s lístím vyhrabali aj nemalú časť kamienkov. Tu pomôže len vysávač, fukár alebo ešte lepšie vysávač kombinovaný s fukárom. 

Fukárom na lístie jednoducho vyfúkate lístie zo všetkých zákutí, kam by ste sa s hrabľami nikdy nedostali. Pod hustým živým plotom, medzi kvetinami v záhone, medzi kameňmi v skalke ale aj pod rôznymi záhradnými konštrukciami by ste lístie bez fukáru odstraňovali len veľmi obtiažne. Pre fukár to ale nie je problém. Rovnako jednoducho potom lístie na trávniku nafúkate na jednu kopu.  

Vysávač, ako už možno zistiť z jeho názvu lístie vysáva. Býva vybavený vakom, do ktorého je lístie zbierané. Vybrané modely vysávačov sú vybavené mulčovacími nožmi, ktoré nasávané lístie podrvia, zberný vak je vďaka tomu plnený oveľa efektívnejšie. Výhodou potom môže byť aj možnosť nastavenia sacieho výkonu. Ak vysávate lístie na trávniku, môžete nastaviť plný výkon. Ak ale vysávate na štrkovej ploche, výkon uberiete, aby ste dovnútra nenasali aj kamienky. 

Vysávače kombinované s fukárom potom majú celkom jasnú výhodu. Nie vždy je vhodné lístie vysávať a nie vždy zase prenášať prúdom vzduchu. Prepnutie režimu je uskutočňované buď jednoduchým preklopením páky (väčšinou pri elektrických modeloch), alebo odobratím sacej hubice a nasadením fúkacej hubice namiesto vaku (spravidla pri motorových vysávačoch). Oba majú svoje výhody aj nevýhody. 

Je lepší motorový alebo elektrický stroj?

Elektrické fukáre a vysávače majú veľkú výhodu v jednoduchej konštrukcii vyžadujúcej minimálnu údržbu. Sú menej hlučné, neprodukujú žiadne splodiny a veľmi jednoducho sa ovládajú. Sú relatívne ľahké, avšak energiu, ktorú ušetríte na manipulácii s ľahkým strojom vynaložíte na neustále popoťahovanie elektrického kábla. Vďaka káblu je obmedzený aj dosah, kde môžete s vysávačom pracovať. Na kábel musíte zároveň neustále dávať pozor, aby ste ho nepretiahli napríklad cez kvetinový záhon a nepolámali kvety. 

Motorové fukáre a vysávače majú oproti tomu spravidla vysoký výkon a pri pohybe s ním vás neobmedzujú žiadne káble. Daňou za to je vyššia hmotnosť, hlučnosť a produkcia výfukových splodín. Spaľovací motor navyše samozrejme vyžaduje pravidelnú údržbu a dokonalé nastavenie. 

Nič nie je dokonalé, alebo áno?

Takmer dokonalou alternatívou k elektrickým aj motorovým fukárom sú akumulátorové fukáre a vysávače. Zabudnite na všetky nevýhody spojené s napájacím káblom alebo spaľovacím motorom. Vysávač a fukár s aku pohonom je relatívne tichý, neprodukuje splodiny a nemusíte zložito štartovať motor ani miešať benzín s olejom. Vysávač je ľahký a výkonný, elektromotor neprodukuje žiadne vibrácie, ktoré by unavovali ruky. Stačí nabiť akumulátor, zasunúť ho do vysávača a stlačiť tlačidlo. 

Oplatí sa kupovať stroj, ktorý využijem pár krát za rok?

Fukár alebo vysávač kombinovaný s fukárom nájde využite počas celého roka. Fukárom vyfúkate nečistoty z trávnika, sfúknete prach a štrk z chodníkov a dlažby, čím viac než dobre nahradí činnosť metly. Je potrebné dávať pozor na odletujúce kamienky a radšej použiť ochranné okuliare. V zime dokonca odfúkate čerstvý prašan z chodníka alebo auta. Ak vyberáte akumulátorový stroj, vyberajte radšej taký, ktorého akumulátor je možné použiť aj v ďalších strojoch. Vďaka tomu môžete ušetriť pri kúpe na akumulátoroch pri kúpe ďalšieho stroja. 

Autor: PST

Späť na predchádzajúcu stránku


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať