Ako sa zbaviť slimákov v záhrade?

14. 06. 2024

Ako sa zbaviť slimákov v záhrade?

Zvýšenému výskytu slimákov a slizniakov v našich záhradách prispieva meniaca sa klíma. Slabšie zimy bránia vymrznutiu vajíčok a na jar sa tak liahnu v zvýšenom počte. V záhrade tak dokážu napáchať oveľa väčšie škody. Našťastie existuje viacero spôsobov, ako sa slimákov zbaviť alebo ich výskyt aspoň minimalizovať. Prinášame Vám 6 tipov, ktoré vám v boji s týmito slizkými škodcami môžu pomôcť. 

Pripravte pascu na slimáky

Jednoduchou ale účinnou metódou je vytvorenie pivnej pasce. Využiť môžete napr. plastovú misku, ktorú zakopete v okolí rastlín zarovno s povrchom a naplníte ju pivom.

Ďalším účinným spôsobom je tzv. citrusová pasca. Poukladajte popri rastlinách šupky z pomaranča alebo grapefruitu, ktoré zaujmú ich pozornosť s domnením, že ide o ich ďalšiu korisť. Vy ich potom pohodlne pozbierate. 

Vytvorte fyzickú bariéru

Existuje množstvo typov prekážok, ktoré možno použiť na ochranu pred slimákmi a slizniakmi. Nemajú radi drsné a suché povrchy. Vrstva vaječných škrupín, pilín alebo piesku vysoká 3-4 cm vytvorí prekážku, ktorú prekonajú len ťažko. 

Ak máte vyvýšené záhony, nalepte pozdĺž okrajov medenú pásku, ktorá je účinným spôsobom, ako zabrániť napadnutiu pestovanej zeleniny či byliniek.


Prečítajte si tiež:

Ako odstrániť burinu bez chemikálií

Prečítať

Vyrobte vlastný repelent

Namixujte si doma roztok, ktorý môžete použiť na odpudenie slimákov z vašej záhrady. Medzi najobľúbenejšie varianty patrí cesnakový roztok. Rozmixujte 2-3 strúčiky cesnaku a 1 cibuľu, pridajte cibuľu a zmes preceďte. Prelejte do rozprašovača a aplikujte do okolia napadnutých rastlín.

Zmiešajte 100 ml octu s 200 ml vody. Takisto nastriekajte pomocou rozprašovača do okolia záhonov. 

Pestujte rastliny, ktoré slimáky nemajú radi

Vysaďte nechtík lekársky v okolí rastlín alebo pomedzi zeleninu. Na slimáky aj slizniaky bude mať odpudzujúce účinky rovnako ako rôzne aromatické rastliny vrátane rozmarínu, tymiánu či šalvie.

Prepnite na kvapkovú závlahu

Slimáky majú všeobecne radi vlhké prostredie. Ideálnym spôsobom zavlažovania je preto použitie systému kvapkovej závlahy namiesto zavlažovania zvrchu, aby sa voda nehromadila na listoch. Polievajte vždy ráno, aby pôda do večera, kedy sú slimáky najaktívnejšie, stihla vyschnúť. 

Chovajte indických bežcov

Tento druh kačice, ktorý sa vyznačuje vzpriameným držaním trupu, predstavuje jeden z najlepších a najefektívnejších spôsobov boja proti slimákom v záhrade. Aktívne ich vyhľadávajú a zároveň ich nezaujímajú rastliny v záhonoch ani vaša úroda.

indickí bežci

Okrem našich tipov je dôležité udržiavať na záhrade čistotu a poriadok. Pravidelne odstraňujte burinu aj suché lístie, ktoré môžu slúžiť ako úkryt. Kombináciou týchto tipov ochránite rastliny pred poškodením. Nezabudnite však, že boj proti slimákom je dlhodobý proces, preto neskladajte zbrane a obrňte sa trpezlivosťou. Držíme palce. 


Autor: MB


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať