Ako sa zbaviť mravcov?

21. 07. 2021

Ako sa zbaviť mravcov?

Mravce žijúce v prírode sú vnímané ako užitočné tvory. Prevzdušňujú pôdu, upratujú zbytky rastlín a živočíchov. V našej vlastnej záhrade či dokonca priamo doma súžitie s nimi však príliš nevítame. 

Mravce v záhrade ničia svojimi kolóniami starostlivo upravené trávniky a záhony, ohlodávajú zrejúce ovocie. Ak si v tráve nevšimnete mravenisko, môžete si poškodiť aj kosačku. Niektoré druhy mravcov chovajú vošky, ktoré vynášajú na rastliny, kríky a stromy. Tie sa im za to odmeňujú sladkou šťavou, ktorou sa mravce živia. V niektorých prípadoch potom mravce chovom vošiek môžu úplne zlikvidovať aj vyrastené kríky.

Doma dokážu mravce využiť aj tú najmenšiu medzierku. Vydrobia aj maltu a v prípade ohrozenia svoje hniezdo presťahujú za niekoľko hodín na iné miesto. Sprievod mravcov pochodujúcich po kuchynskej linke nikoho nenadchne, obzvlášť keď vám pri ňom mravce znehodnotia všetky potraviny, ku ktorým sa dostanú.

Boj s mravcami ale nie je vôbec jednoduchý. Existuje síce množstvo "zaručených" babských rád, ale nie všetky sú účinné. Dôvodom je skutočnosť, že jedného mravca rýchlo nahradí 10 iných. Ak máte boj vyhrať, musíte zlikvidovať celé mravenisko. 

Boj s mravcami doma

Spreje proti lezúcemu hmyzu nie sú na mravcov účinné. Zahubia iba tie mravce, ktoré postriekate, čoskoro sa ale vyroja ďalšie. Trochu účinnejšie sú spreje určené priamo proti mravcom. Tie ich zahubia, na aplikovanom mieste zanechajú pach, ktorý ostatných mravcov odpudí. Je tu ale riziko, že mravce si rýchlo nájdu inú cestu. Pomerne neúčinné sú aj rady s odpudením mravcov pomocou klinčekov, škorice a ďalších aromatických bylín alebo prostriedkov. Mravce síce odpudia na chvíľu, ale podobne ako v predchádzajúcom prípade si rýchlo nájdu nejakú obkľuku, kade budú ďalej váš dom navštevovať.

Pomerne účinná je jedlá sóda zmiešaná s práškovým cukrom. Sóda je pre zvieratá neškodná, ak ju ale zožerie mravec, zahubí ho. Za normálnych okolností by sa však mravce sóde vyhli. Ak ju zmiešate s cukrom, nedokážu jej odolať. Problém je opäť v tom, že sóda pôsobí relatívne rýchlo a mravcov zahubí skôr, než ju donesú do mraveniska. 

Najefektívnejšie sú tzv. mravčie bufety. V podstate sa jedná o domček s nástrahou. Domček zamedzí tomu, aby nástrahu prehltol pes alebo mačka. Dôležité je, aby nástraha mala pomalý účinok. Mravce si nástrahu z domčeka postupne nanosia do mraveniska a otrávia aj kráľovnú.

Boj s mravcami vonku

Ani vonku rôzne zaručené rady od babičiek spravidla nemajú veľký a dlhodobý účinok. Čokoľvek vonku aplikujete, veľmi rýchlo spláchne dážď alebo si mravce nájdu cestu, ako sa tomu vyhnúť. Použitie odpudzujúcich prostriedkov preto vonku nemá zmysel.

Menšie mravce je možné zlikvidovať napríklad vriacou vodou. Tým ale spálite aj trávnik alebo rastliny v blízkosti mraveniska. Navyše, ak je mravenisko napríklad pod dlažbou, horúca voda do neho bude prenikať pomaly a nedostane sa do všetkých chodbičiek. Môžete vyskúšať podobné metódy ako doma. Napríklad sódu s cukrom. Len je potrebné umiestniť zmes tak, aby do nej nenatiekla voda. Napríklad na plytkú misku, ktorú priklopíte kvetináčom a pod. Na trhu je možné zakúpiť aj účinné jedy vo forme prášku alebo granúl, ktoré nasypete na mravenisko alebo ich rozpustíte vo vode a mravenisko nimi polejete. Potom je však nutné na určitú dobu zabrániť prístupu detí a domácich miláčikov. 

Ak to však nie je nutné a mravce vám v záhrade vyložene neškodia, nie je dôvod ich zabíjať. Sú súčasťou prírody a do záhrady patria rovnako ako aj ďalší hmyz. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať