Záhrada na balkóne? Pestovať môžete aj bez pozemku!

21. 06. 2024

Záhrada na balkóne? Pestovať môžete aj bez pozemku!

Túžite po čerstvej zelenine, ovocí, či bylinkách? Tento sen si môžete splniť aj v prípade, že žijete v činžiaku. Čo zasadiť na balkón a prečo by ste o záhrade na balkóne určite mali uvažovať aj vy?

Prečo sa oplatí založiť záhradu na balkóne

Nie každý má možnosť žiť v dome s pozemkom, či vlastniť kúsok záhrady. No napriek tomu si môže dopestovať vlastnú zeleninu, ovocie, či bylinky. Riešením je pestovanie na balkóne! Aj keď je potrebné prispôsobiť sa priestoru, vlastná úroda má vždy svoje čaro. Tu sú hlavné dôvody, prečo pestovať na balkóne:

  • Čerstvá zelenina, ovocie, či bylinky, sú na nezaplatenie
  • Príjemný relax
  • Skrášlenie balkóna
  • Pre mnohých je práca so zemou doslova balzamom na psychiku
  • Dobrý pocit z práce a vlastnej úrody
  • Zoznámenie detí s pestovaním 

Dokonca si môžete na balkóne zorganizovať aj grilovačku v obklopení vlastnou úrodou. Samozrejme, použite elektrický alebo plynový gril.


Prečítajte si tiež:

Grilovacia sezóna začala!
Máme skvelé recepty!

Prečítať

Čo pestovať na balkóne?

Azda najbežnejšia je bylinková záhrada na balkóne. Bylinky nepotrebujú až tak veľa priestoru a bez problémov prosperujú aj v kvetináči. Pestovať však môžete omnoho viac! Ovocie a zelenina na balkóne takisto môžu prosperovať.

  1. Zelenina. Paradajky, paprika a uhorky na balkóne nezaberú až tak veľa miesta. V každom črepníku môžete mať jednu rastlinu. Na balkóne bude dobre rásť aj cuketa. Zasiať môžete aj reďkovku a šalát, zasadiť cibuľku. 
  2. Ovocie. Aké ovocie pestovať na balkóne? Dariť sa bude napríklad čučoriedkam alebo jahodám. 
  3. Strukoviny. Pestovať môžete napríklad fazuľu alebo hrášok.

Zo všetkých spomínaných sú dostupné druhy, ktoré sú určené vyslovene pre rast v črepníku. V záhradkárskych potrebách si teda pýtajte rastliny alebo semená, ktoré sa môžu pestovať na balkóne.

Balkón vhodný na pestovanie. Čo musí spĺňať?

Samozrejme, rastlinám sa bude dariť, ak budú mať dostatok slnka. Pestovanie zeleniny na balkóne je teda reálne len vtedy, ak na balkón väčšinu dňa svieti slnko. Balkón by tiež nemal byť veľmi veterný. Ideálne sú teda balkóny, ktoré nie sú „vysunuté“, ale z bočných strán ich chránia múry.

pestovanie byliniek na balkóne

Máte maličký balkón a obávate sa, že na pestovanie nebudete mať dosť priestoru? Riešením je vertikálna záhrada na balkóne. Ak neviete, ako si ju založiť, stačí ak vyhľadáte pojem „vertikálna záhrada na balkóne“, prípadne „záhrada na balkóne recenzie“. Nájdete tak množstvo inšpirácií a rád od pestovateľov, ktorí už záhradu na balkóne majú.

V neposlednom rade nezabúdajte na vhodné črepníky. Ak nebudete môcť rastliny pravidelne zalievať, riešením je samozavlažovací črepník alebo kvapková závlaha.

Pravdaže, každý typ rastliny si vyžaduje inú zeminu, či hnojivo. Napokon postačí už len drobné ručné záhradné náradie a môžete sa pustiť do práce! 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať