Prečo pestovať rajčiny alebo čo možno neviete

25. 08. 2021

Prečo pestovať rajčiny alebo čo možno neviete

Boli časy, kedy by Európan surovú rajčinu nezjedol. Rajčiny sa používali v rôznych formách iba ako korenie. Našťastie ľudia rýchlo prišli na chuť aj rajčinám v ich surovej podobe a tento úžasný a neobyčajne zdravý plod si našiel cestu aj do šalátov a príloh. 

Rajčina pôvodne pochádza zo strednej a južnej Ameriky, kde rastie ako vytrvalá rastlina. V našich podmienkach však zimu neprežije, preto ju pestujeme ako jednoročnú rastlinu. Rajské jablká môžu mať podľa kultivaru nespočetné množstvo zafarbení a tvarov. 

Vedeli ste, že rajčina je z čeľade ľuľkovitých, čo sú často prudko jedovaté rastliny? Dokonca aj nezrelá rajčina obsahuje pomerne dosť jedovatých látok, preto rajské jablká konzumujte výhradne zrelé. Dôvodov, prečo paradajky jesť, je veľa. Jednak sú to vitamíny C, B alebo betakarotén, ktorý rajčina obsahuje, ale ďalej napríklad aj lykopén, chróm alebo draslík.

Práve lykopén je považovaný za jednu z najviac prospešných látok, pretože je dôležitý pre udržiavanie správnej hladiny cholesterolu. Zároveň znižuje riziko srdcových ochorení. U rajčín boli rovnako preukázané účinky v prevencii rakoviny, najmä teda rakoviny prostaty. Dve priemerne veľké rajčiny môžu pokryť dennú dávku vitamínu C. Musí sa však jednať o poctivo vypestované plody, ktoré prirodzene dozreli na slnku. Na také v supermarketoch často nenarazíte. 

Paradajku, ktorú si vypestujete doma a konzumujete ju hneď po odtrhnutí má úplne inú chuť, než tá kúpená. Všetka tá práca so sadením, vyštipovaním, pletím a polievaním sa preto dozaista oplatí. A pestovať sa dajú prakticky všade, napríklad aj vo vedierku na balkóne. Keďže sa ale jedná o teplomilnú rastlinu, najlepšie výsledky dosiahnete pestovaním rajčín v skleníku

Dokážete si predstaviť modernú kuchyňu bez rajčín? Kto by si nepochutnal na kvalitnom zeleninovom šaláte s čerstvými rajčinami? A čo taká rajská omáčka? Tiež by sme boli ochudobnení o kečup, ktorý niekto miluje a druhí ho nenávidia. Kde by boli špagety alebo pizza?


Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať