Obťažujú vás osy? Zbavte sa ich!

27. 07. 2022

Obťažujú vás osy? Zbavte sa ich!

Možno to niekoho prekvapí, ale akokoľvek sú pre nás osy otravné, sú pre nás aj užitočné. V prírode sa totiž živia hmyzom. Lovia muchy, húsenice a ďalší hmyz, ktorý často radíme medzi škodcov. Jedna osa môže za hodinu uloviť až 4 muchy a ak práve kŕmi larvy, jedno osie hniezdo môže za deň zlikvidovať niekoľko stoviek kusov rôzneho hmyzu. Keď nám ale krúžia pred tvárou, lezú po zmrzline alebo plávajú v limonáde, začneme o osej užitočnosti pochybovať.

Osie bodnutie je bolestivé a nepríjemné, môže byť aj nebezpečné, a to nielen pre alergikov. Ak by sme osu omylom vypili v nápoji a pichla nás napríklad do jazyka alebo krku, môže ohroziť aj zdravého človeka.

Osa sa z času na čas objaví asi všade. Ak vás pri letnom stolovaní vonku navštívi raz za pár dní, asi to nebudete riešiť. Je zrejmé, že hniezdo má niekde ďaleko a k vám zavítala len náhodou. Ak sa ale objavujú osy často, alebo dokonca vo väčšom počte naraz, je dobré skontrolovať, či sa vám neuhniezdili niekde bližšie. Väčšinou si budujú hniezda pod strechou, v kôlni, v podkroví, ale aj v rôznych dutinách. Pokojne sa zahniezdi aj pod drevenou podlahou terasy.

Vyrobte si falošné osie hniezdo!

Osy sú teritoriálne a snažia sa vyhýbať už zabranému územiu. Akonáhle niekde nájdu cudzie hniezdo, budú sa mu oblúkom vyhýbať. Makety hniezda sa dajú zakúpiť, pomerne jednoducho ich ale vyrobíte aj doma. Stačí vziať nafukovací balónik, nafúknuť ho do rozmeru priemerného hniezda a olepiť papierom. Najlepšie sa pracuje napríklad s jemnými papierovými obrúskami, ktorého natrháte na kúsky, namočíte do vody v ktorej je rozpustené lepidlo a postupné nimi v niekoľkých vrstvách oblepíte celý balónik. Môžete nechať malý otvor imitujúci vstup do hniezda. Akonáhle lepidlo zaschne a papier stvrdne, môžete balónik vyfúknuť a vybrať. Falošné hniezdo natriete šedou farbou (napríklad vodovými farbami) a zavesíte ho nad stôl. Osy sa k hniezdu spravidla nepriblížia viac ako na 5 metrov. 

Osy možno tiež odpudiť vôňou bazalky, citrónu alebo klinčekov. Dajte si na stôl kvetináč s bazalkou, alebo rozkrojený citrón, do ktorého napicháte klinčeky. Podobne osám vadí aj vôňa mäty. Naopak sa vyhnete používaniu rôznych sladkých parfémov, ktoré by osy mohli lákať. Vynechajte tiež oblečenie v jasných a krikľavých farbách, najmä žltú a modrú.

Vyskúšať môžete tiež lapače, ktoré rozvešiate ďalej od stola alebo terasy. Dajte do fľaše trochu piva, alebo namiešajte sirup s vodou tak, aby bol dosť sladký. Fľašu naplňte tak z jednej štvrtiny a zaveste ju napríklad na neďaleký strom. Vôňa sladkého nápoja osy privábi, tie vlezú dovnútra a utopia sa.

Ak niekde na svojom pozemku nájdete osie hniezdo, asi sa ho budete chcieť zbaviť. Likvidáciu by ste mali zveriť radšej odbornej firme, ale keď už sa rozhodnete cez všetky riziká hniezdo likvidovať sami, urobte to buď skoro ráno, alebo neskoro večer, keď už nie sú tak aktívne. Oblečenie vám musí zakrývať celé telo a malo by byť tak utesnené, aby vám osy nemohli vlietnuť napríklad do nohavíc alebo rukávov. Nezabudnite mať starostlivo zakrytú aj tvár a oči si chráňte okuliarmi (napr. motocyklovými), pod ktoré sa osy nedostanú. Ak sa jedná o voľne visiace hniezdo, navlečte na hniezdo vrecko a utesnite ho okolo hniezda tak, aby osy nemohli vyjsť von a až potom hniezdo odrežte. Pracujte rýchlo a nezabudnite mať v zálohe únikovú cestu. Ak nechcete osy zabíjať, môžete ich aj s hniezdom odviezť niekam veľmi ďaleko do prírody. Zle prístupné hniezda budete musieť zlikvidovať pomocou insekticídnych sprejov proti osám a sršňom. Vždy postupujte podľa návodu na prípravu a rovnako ako v predchádzajúcom prípade majte v zálohe únikový plán. Kým sa ale rozhodnete osy zlikvidovať, dôkladne zvážte, či je to naozaj nutné, či by nestačil niektorý z vyššie uvedených postupov, napríklad falošné hniezdo, ktoré im vymedzí priestor, ktorý nebudú navštevovať. Osa je užitočná a do prírody patrí.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať