Zazimovanie jazierka v 5 krokoch

31. 10. 2023

Zazimovanie jazierka v 5 krokoch

Záhradné jazierko je krásnym upokojujúcim doplnkom záhrady. Väčšinu roka poskytne nielen vizuálne potešenie, ale plní aj užitočnú funkciu. Zlepšuje mikroklímu záhrady a poslúži ako napájadlo pre množstvo užitočných živočíchov. Ak si chcete tieto výhody využívať naplno aj budúci rok, je potrebné jazierko zazimovať. Stačí k tomu týchto päť krokov.

1. Odstráňte z jazierka všetky nečistoty

Ako prvé odstráňte napadané lístie, ktoré aj keď sa to nezdá, môže byť nebezpečné. Ak by totiž kleslo ku dnu a začalo sa rozkladať, v jazierku by sa vytvorili plyny, ktoré by mohli uškodiť rybám a rastlinám. Lístie je dobré vyberať priebežne. Pomôcť si môžete aj tak, že na zimu jazierko zakryjete pletivom. 

2. Postarajte sa o rastliny

Niektoré bude nutné preniesť na miesto, kde nemrzne. Lekná, ktoré sú zakorenené v dostatočnej hĺbke, kde voda nezamŕza, zvládnu zimu aj v jazierku. Ak jazierko nie je úplne naplnené vodou, doplňte ju. Je to dôležité hlavne kvôli tomu, aby zamrznutie pri nízkej hladine nepoškodilo korene plytko zakorenených rastlín na brehu. Nezabudnite ani na suché kvetiny a listy, ktoré by mohli spôsobiť rovnaké problémy ako hnijúce lístie.

3. Zabezpečte pohodlné prezimovanie pre ryby v jazierku

Ak máte v jazierku teplomilné ryby, budete ich musieť premiestniť do zateplených priestorov, väčšina však zvládne prezimovať v jazierku. Musí však byť dostatočne hlboké, aby mohli zostať pri dne, kde je voda teplejšia. Nutné je aj zabezpečenie prístupu ku kyslíku. Ak jazierko zamrzne, udržiavajte v ňom stále otvor alebo ho vybavte špeciálnym vzduchovaním. Počas slnečných dní vám pomôže čierny plavák, ktorý sa na slnku zohreje a rozpustí ľad okolo seba.

ryby v jazierku

4. Prestaňte ryby kŕmiť

Akonáhle klesne teplota vody pod 8 °C, už nie je potrebné ryby kŕmiť. Za takýchto podmienok už ryby neprijímajú potravu a presťahujú sa ku dnu, kde prezimujú. Krmivom by ste tak plytvali a navyše by spôsobilo zhoršenie kvality vody.

5. Zazimujte jazierkovú techniku

Pri prvých mrazoch nezabudnite zazimovať čerpadlá a filtráciu. Zamŕzajúca voda by ich mohla poškodiť. Vypustite z nich vodu, dôkladne ich vyčistite a uskladnite na miesto, kde nemrzne.


Prečítajte si tiež:

Ako zadržať vodu v záhrade a zároveň znížiť jej spotrebu?

Prečítať


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať