Ako zadržať vodu v záhrade a zároveň znížiť jej spotrebu?

12. 05. 2022

Ako zadržať vodu v záhrade a zároveň znížiť jej spotrebu?

Za posledných niekoľko rokov sme si pomaly zvykli na stále dlhšie obdobia sucha. Vody je čím ďalej tým menej a tak je dôležité s ňou dobre hospodáriť.

My starší si pamätáme časy, kedy takmer vedľa každého dedinského domu bol pod odkvapom sud, do ktorého sa zachytávala dažďová voda. Dnes naopak nie je ničím výnimočným, že je voda z odkvapov zvádzaná do dažďovej kanalizácie, ktorou je odvádzaná preč zo záhrady.

Dnes sú na trhu dostupné rôzne nádrže, do ktorých môžete nasmerovať vodu z odkvapov. Podzemné nádrže majú veľkú výhodu v tom, že v záhrade nezaberajú žiadne miesto. Avšak nie v každej záhrade ich možno umiestniť. Pomerne často sa v záhradách stretávame s IBC kontajnermi, ktoré pojmú kubík vody. Sú síce nevzhľadné, jednoducho ich ale prikryjete napríklad pod palubky, alebo ich jednoducho necháte zarásť popínavými rastlinami.

IBC kontajner pojme 1000 litrov vody

Dažďová voda je pre zalievanie prirodzenejšia, než tvrdá a ľadová voda zo studne, alebo upravená pitná voda z vodovodu.

Zaujímavým riešením je vybudovanie záhradného jazierka. Ak máte šťastie na podložie, stačí zviesť dažďovú vodu do vyhĺbenej jamy. Vo väčšine prípadov by sa ale voda rýchlo vsiakla. Potom si môžete pomôcť jazierkovou fóliou. Nespornou výhodou jazierka je, že v záhrade získate nádherný vodný prvok, ktorý vytvorí v horúcich letných dňoch príjemnú klímu. Zároveň sa stane domovom pre množstvo užitočného hmyzu. Nevýhodou jazierka, v ktorom pestujete vodné rastliny je, že z neho môžete polievať len obmedzene.

 

Vodu v záhrade ale môžete zadržať aj iným spôsobom. Dôležité je zabrániť jej vysychaniu. Jedným z dobrých spôsobov je mulčovanie. Mulč dokáže zadržiavať vodu v pôde, zároveň bráni rastu buriny. Mulč tiež udržiava stabilnejšiu teplotu pôdy. Tá sa toľko neprehreje, v zime naopak toľko nepremŕza. V záhonoch môžete mulčovať napríklad pokosenou trávou, tá však nesmie byť chemicky ošetrená proti rastu buriny. Mulčovať možno prakticky ľubovoľnou biohmotou. Môže to byť kôra, ihličie, lístie... Jednou z výhod takéhoto mulču je, že postupne hnije a dodáva do pôdy živiny.

Dôležité je správne polievanie. Pokojne polievajte menej často, ale intenzívnejšie. Ak večer ľahko pokropíte záhon, značná časť vody sa z rozohriateho záhonu proste odparí. Pri intenzívnejšom poliatí pôdu chladíte, voda dobre presiakne hlbšie, kde aj dlhšie udrží.

Už ste počuli o presakovacích hadiciach? Tie môžete umiestniť do zeme alebo pod mulč. Umožnia jednoduché polievanie rastlín, ktoré sú zasadené v rade. Voda stenou hadice presakuje priamo do zeme ku koreňom, čím nedochádza takmer k žiadnemu odparovaniu.

Dôležitá je tiež doba polievania. Polievať uprostred parného dňa by bolo šialenstvo. Veľká časť vody by sa odparila a prudké ochladenie ľadovou vodou by neprospelo ani rastlinám. Ideálny čas na polievanie je skoro ráno, pretože je pôda vychladnutá a tak nedochádza k takému odparovaniu. Lenže komu by sa chcelo vstávať. Polievať za vás môže automatický zavlažovací systém, ten je ale dôležité správne navrhnúť a nastaviť. Večerné polievanie môže pri niektorých rastlinách podporiť hubové ochorenia. Napriek tomu je ale vo vrcholnom lete naopak lepšie polievať večer, aby voda vsiakla a poskytla rastlinám vlahu počas noci. Ráno totiž slnko pôdu rýchlo rozpáli a voda sa pomerne rýchlo odparí.

Pestovaný nakrátko strihaný trávnik vyžaduje množstvo úsilia. Bohužiaľ je veľmi citlivý na sucho a tak vyžaduje v lete závlahu. Keď ho ale necháte trochu povyrásť, zem pod ním sa nebude tak rozpaľovať a trávnik v nej zadrží viac vody. Nebudete ho musieť polievať tak často, navyše aj v záhrade s menej rozohriatou pôdou bude lepšia klíma. 

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať