Voda z vrtu v bazéne hnedne? Vieme ako na to!

21. 07. 2023

Voda z vrtu v bazéne hnedne? Vieme ako na to!

Napúšťanie bazéna vodou zo studne alebo vrtu so sebou môže prinášať mnohé úskalia. Ak opomenieme, že v suchých obdobiach býva často vydávaný zákaz čerpania podzemnej vody na takéto účely a navyše kvalita podzemnej vody nemusí byť pre bazén vždy úplne vhodná.

Čo spôsobuje zakalenie vody v bazéne?

Problémy spravidla spôsobujú minerály, ktoré sú v podzemnej vode rozpustené. Najčastejšie sa jedná o vápnik, železo a mangán. Tieto prvky potom spôsobia, že voda na vzduchu mení svoju farbu a začne sa zakalovať. Pridanie bežnej bazénovej chémie pre úpravu vody spravidla celý problém ešte zhorší. Voda zhnedne a jemné častice nie je možné bežnou pieskovou filtráciou odstrániť. 

Ďalším problémom je, že tieto minerály môžu začať vytvárať usadeniny na stenách bazéna a vo filtračnom zariadení. To potom môže znamenať nutnosť bazén vypustiť a vyčistiť, avšak usadeniny v čerpadle a potrubí filtrácie môžu niekedy znamenať nutnosť ich výmeny. 

V neposlednom rade je pravdepodobné, že pre úpravu podzemnej vody budete potrebovať aj väčšie množstvo chemických prostriedkov, aby ste udržali správnu rovnováhu pH vrátane ďalších chemických hodnôt vody. To všetko sa môže v konečnom dôsledku aj poriadne predražiť. 

bazén napustený vodou

Oplatí sa napúšťať bazén vodou z vrtu alebo studne?

Ak nemáte možnosť bazén napustiť vodou z vodovodu, vždy sa oplatí nechať si zaviezť vodu cisternou. Avšak aj v tomto prípade buďte obozretní a vodu si nechajte zaviezť len od overeného dodávateľa, aby sa vám nestalo, že vám síce známy privezie vodu lacno, a neskôr zistíte, že priviezol vodu z neďalekého rybníka.

Avšak v priebehu sezóny sa pravdepodobne stane, že vodu budete musieť dopúšťať. Časť vody bude vysychať, pomerne veľa vody dokážu vyšpliechať deti a dosť vody sa spotrebuje aj pri spätnom preplachovaní pieskovej filtrácie. V takých prípadoch asi cisternu s vodou objednávať nebudete a neostáva vám nič iné, ako dopúšťať vodu, ktorú máte dostupnú.

Čo však robiť, aby sa voda nezakalila?

Použite Calzestab Eisenex!Calzestab Eisenex

Názov tohto prípravu možno znie ako zaklínadlo, pravdou ale je, že tento prípravok také malé kúzlo je. Ak ho pridáte v primeranom množstve, zabráni tomu, aby sa kovové a vápenité prvky vo vode začali zrážať a usádzať. Zároveň znižuje tvrdosť vody. Ochráni filtračné zariadenie a cirkulačný okruh pred zanesením vodným kameňom.

Tým, že na seba viaže uvedené prvky, ktoré by mohli ovplyvniť pH vody. Calzestab Eisenex znižuje výrazne aj spotrebu ďalších chemických prostriedkov na úpravu vody. 

Predovšetkým vám však Calzestab Eisenex môže ušetriť množstvo starostí. 

 


Prečítajte si tiež:

Ako vybrať solárne panely k bazénu?

Prečítať


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať