Ako vyčistiť vodu v bazéne za pár minút?

20. 07. 2021

Ako vyčistiť vodu v bazéne za pár minút?

Tiež ste už počuli o údajne zázračnom spôsobe, ako vyčistiť kalnú vodu v bazéne behom niekoľkých minút?

Ak napustíte bazén vodou zo studne, a voda je železitá, behom niekoľkých hodín čistá voda v bazéne začne žltnúť alebo zhnedne. Ak použijete bazénovú chémiu, proces zakalenia vody sa spravidla urýchli a znásobí. Zafarbenie spôsobí práve železo rozpustené vo vode, ktoré reaguje s kyslíkom zo vzduchu alebo z rozpustenej bazénovej chémie.

V posledných dňoch sa na internete objavil spomínaný "zázračný návod", ako vyčistiť zelenú alebo hnedú vodu v bazéne behom pár minút, a to pomocou vitamínu C. Podobne dobre vraj vitamín C vyčistí aj zelenú vodu. Ako je možné, že to tak skvele funguje? A funguje to vôbec?

V prvom rade je nutné uviesť, že sa o žiadny zázračný spôsob, ako rýchlo vyčistiť vodu nejedná. A nejedná sa ani o žiadny nový objav. Vitamín C, respektíve kyselina L-askorbová (chemický vzorec C6H8O6), sa ako prípravok na úpravu vody v bazéne ponúka na trhu už dlhšie.

Bolo by však nerozumné si myslieť, že nečistoty spôsobujúce zakalenie vody nejakým zázrakom za použitia vitamínu C proste zmiznú. Kyselina L-askorbová má silné antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že v podstate zvráti proces oxidácie a viditeľné nečistoty, ktoré vodu zakalili, sa stanú neviditeľnými. Rovnako tak nemá kyselina askorbová vplyv na množstvo rias a zároveň znižuje pH bazénovej vody.

V skratke: kyselina askorbová vodu nevyčistí, len kaly a niektoré riasy nevidíte. To je celý ten "trik".

Ak si vystačíte s obyčajnou ilúziou, že v bazéne máte krištáľovo čistú vodu, môže byť kyselina askorbová spôsob, ako takú ilúziu dosiahnuť. Ak však nechcete hazardovať so svojim zdravím, budete aj naďalej musieť využívať kvalitnú filtráciu v spojení s bežne odporúčanou bazénovou chémiou.

Ako správne postupovať, ak chcete mať vodu v bazéne skutočne čistú sa dozviete v článku:

Ako na krištáľovo čistú vodu v bazéne

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať