Ako vybrať čerpadlo na zavlažovanie

07. 06. 2023

Ako vybrať čerpadlo na zavlažovanie

Pravidelné letné suchá v posledných rokoch väčšinu z nás nútia riešiť otázku, ako zaistiť zavlažovanie záhradky a nevyčerpať pri tom poslednú pitnú vodu zo studne. Starý sud za domom pod odkvapom a krhla už nie sú vyhovujúce. Rôzne podzemné aj nadzemné nádrže na dažďovú vodu sa postupne stali nevyhnutnou súčasťou našich záhrad. Bežne sa pri domoch začínajú objavovať aj čističky odpadových vôd, kedy je prečistená voda zachytávaná pre následné polievanie. Vodu je ale nutné nejakým spôsobom čerpať, preto sa často stretávame s otázkou "Aké čerpadlo použiť?" Riešení je hneď niekoľko.

Rozstrekovacia pištoľ

Ide to aj bez káblov

Ak vlastníte chatku v záhradkárskej oblasti, kde nie je elektrická energia, nemusíte hneď hádzať flintu do žita. Súčasťou našej ponuky je akumulátorová umývačka HECHT 3025, ktorá je okrem iného určená aj na polievanie. Stačí doma nabiť lítiový akumulátor, na záhrade potom vložiť jeden koniec hadice do nádrže a na druhý pripojiť umývačku. Trysku nastavíte na kropenie, stlačíte spúšť, umývačka sama vodu nasaje a môžete polievať podobne, ako z klasickej hadice napojenej na prívod vody. Umývačka zvládne nasať vodu z nadzemnej nádrže hadicou dlhou až 20 m. Ide o ideálne riešenie napríklad pre seniorov, ktorým by nosenie ťažkej krhly s vodou robilo problémy. 

Akumulátorová umývačka HECHT 3025


Prečítajte si tiež:

Ako jednoducho polievať trávnik?

Prečítať

Hlavnú rolu hrá výtlak čerpadla

Ak ale zvažujete zaobstaranie plnohodnotného čerpadla, je dôležité vedieť niekoľko základných informácií o konštrukcii čerpadiel. Väčšina ľudí hľadá najlacnejšie riešenie a preto má tendenciu siahnuť po cenovo dostupnom ponornom čerpadle. V takom prípade však môže prísť sklamanie. Väčšina odstredivých rotačných ponorných čerpadiel je určená pre prečerpávanie vody a preto je tlak vody pre polievanie kropením v hadici príliš nízky.

Najpredávanejšie čerpadlá:

Prvé, čo by vás malo zaujímať pri výbere čerpadla je jeho výtlak. Aj keď táto hodnota udáva, do akej výšky je čerpadlo schopné vodu vytlačiť, môžete si z toho urobiť dobrú predstavu, aký tlak bude na konci hadice v kropiacej pištoli. Ten by nemal byť nižší ako 1 bar. Pri niektorých typoch zavlažovacích pištolí by mohol dávať zmysel aj tlak nad 0,5 bar, potom ale počítajte s tým, že voda bude striekať len približne 1-1,5 m ďaleko. To znamená, že potom budete musieť s hadicou prechádzať medzi záhonmi a ťahaním hadice si môžete poškodiť svoju úrodu či polámať kvety. 

Ako teda zistíte, aký výtlak by malo mať čerpadlo vhodné práve pre vaše potreby?

Pre uľahčenie výberu čerpadla môžete využiť našu kalkulačku:


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať