Ako jednoducho polievať trávnik?

03. 08. 2022

Ako jednoducho polievať trávnik?

Máločo nás dokáže rozladiť tak, ako zmarená práca. Keď niečomu venujete hodiny, dni alebo dokonca týždne a vaše úsilie nakoniec vyjde navnivoč. 

Vypestovať na záhrade krásny a hustý trávnik je otázka mnohých týždňov. Zasejete, hnojíte, kosíte, prevzdušňujete, vyhrabávate a zase kosíte... Je to nekonečná práca. Potom stačí dlhšie obdobie sucha a všetko je stratené. Bez polievania to proste nejde. Kropiť trávnik hadicou má asi zmysel len v prípade, že máte pred domom trávnik s rozlohou 2 x 5 m. Na väčší trávnik je zmysluplnejšie použitie zavlažovača.

Najobľúbenejšou sú rôzne mobilné zavlažovače, pri ktorých nie je potrebné riešiť inštaláciu. Jednoducho ich položíte na záhradu, pripojíte k nim hadicu a pustíte vodu. Daňou za jednoduché použitie je ale nutnosť hadicu neustále upratovať, inak vám v trávniku za pár dní zostane po hadici žltý pruh. Lenže komu sa chce každý deň naťahovať a zmotávať hadicu?

Výsuvný impulzný postrekovač HECHT 02677

Podzemná závlaha má v našich končinách stále punc niečoho, čo je drahé a náročné na inštaláciu. Pri tom to nemusí byť tak úplne pravda. Keď použijete zdravý sedliacky rozum, zvládnete jednoduchú podzemnú závlahu vybudovať sami a ani do vrecka nebudete siahať príliš hlboko. Na stredne veľké trávniky s rozlohou 300 - 500 m2 si pokojne vystačíte aj s jedným alebo dvomi postrekovačmi.

Výsuvný impulzný postrekovač HECHT 02677 je v pokoji skrytý na úrovni trávnika, prakticky teda nie je vidieť, nikde neprekáže a môžete ho prejsť aj kosačkou. Akonáhle je do neho privedená voda, tlak ho vysunie a impulzná tryska začne rozstrekovať vodu v nastavenom uhle. Keď bude postrekovač umiestnený napríklad v rohu pozemku, jednoducho ho nastavíte, aby striekal len od plotu k plotu v uhle 90°. Umiestniť ho ale môžete aj doprostred pozemku, potom ho možno nastaviť tak, že sa bude otáčať neustále dookola a striekať do všetkých strán. Pri dostatočnom tlaku vody dostrekne až 11 metrov ďaleko.

Ak hodláte inštalovať len jeden, alebo dva postrekovače, je inštalácia pomerne jednoduchá. Najskôr je nutné zistiť, či máte vo vodovode dostatočný tlak a prietok, aby bolo možné pripojiť oba postrekovače zároveň. Väčšinou by to nemal byť problém, ak je ale tlak nedostatočný, neostáva vám nič iné, než každý zapojiť samostatne a pri polievaní používať najskôr jeden a potom prepnúť na druhý. Pre privedenie vody k postrekovaču použite PE rúrku pre závlahy, ktorá je určená pre umiestnenie v zemi. Nezabudnite dať na koniec rúrky drenážny ventil. Ten slúži k tomu, aby v rúrke nezostávala voda a v zime ju nepretrhol mráz.

V prípade, že budete chcieť vybudovať systém s viac zavlažovacími tryskami, zverte návrh radšej odborníkovi. Výpočet tlaku vody v závislosti na stratách v potrubí je pomerne zložitý a keby ste systém navrhli zle, nemusel by fungovať. 

Závlahu môžete spúšťať ručne podľa potreby. Pokročilejšou možnosťou je použitie programovateľnej jednotky. Na tej možno nastaviť čas, kedy sa má závlaha spustiť. Jednoducho jednotku upevníte na kohútik a pripojíte k nej závlahu. Najpokročilejšie, ale tiež finančne najnákladnejšie je použitie riadiacej jednotky. Tá v nastavených časoch otvára a zatvára ventily pre niekoľko zavlažovacích okruhov, dokáže ale tiež zohľadniť napríklad ako dlho nepršalo a pod.

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať