Ako na jarnú vertikutáciu trávnika?

18. 05. 2021

Ako na jarnú vertikutáciu trávnika?

Chcete trávniku vdýchnuť nový život? Chcete zdravý a reprezentatívny trávnik? Pustite sa do vertikutácie!

Nádherne zelený, hustý a dokonale pestovaný "anglický koberec" je snom každého, kto vlastní záhradu. Ale ako si vysvetliť to, že niekomu sa to podarí a iný má na svojej záhrade trávnik miestami zažltnutý, s lysými miestami, poničený machom, chorobami či škodcami? Pritom obaja svoje trávniky svedomito kosia a polievajú. Odpoveď je veľmi jednoduchá: aby trávnik zostal neustále v kondícii, rozprávkovo zelený, proste "ako nový", je potrebné na jar (a potom na záver jesene) uskutočniť vertikutáciu. A to pomocou prevzdušňovača - vertikutátora. Napríklad pomocou výkonného benzínového prevzdušňovača HECHT 5641.

Vertikutácia je slovo prevzaté z anglického výrazu "vertical cut", teda "zvislý rez". Vertikutácia totiž spočíva v tom, že prevzdušňovač pomocou ostrých nožov, rotujúcich kolmo k zemi prereže vrchnú vrstvu pôdy a odstráni hornú stvrdnutú vrstvu, ktorá v sebe zahŕňa nečistoty a zbytky pokosenej trávy, škodlivé machy a burinu. Tým sa dosiahne to, že sa kyslík, vlaha, teplo aj živiny môžu dostať až ku koreňom. Tie potom rýchlo odnožujú a tráva hustne a je odolná voči chorobám a burine. 

Ako pri prevzdušňovaní správne postupovať?

  • Najskôr trávnik pokoste - pokojne mu doprajte "krátky zostrih"
  • Uistite sa, že pôda nie je ani príliš suchá, ani príliš vlhká
  • Vertikutáciu neuskutočňujte počas horúceho slnečného dňa, hrozilo by nadmerné vysušenie trávnika
  • Maximálna hĺbka rezu pri vertikutácii by mala byť 3 až 4 cm
  • Prevzdušňovačom trávnik spracujte dvakrát, a to do kríža (úzke drážky, ktoré sa po vertikutácii v trávniku vytvoria, by tak mali tvoriť cca pravý uhol)
  • Po dokončení vertikutácie by ste trávnik mali dosiať aspoň v tých holých miestach, ktoré sú väčšie než dlaň ruky, celý trávnik je zároveň dobré prihnojiť a poliať

Autor: HP


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať