Najčastejšie chyby pri starostlivosti o trávnik

02. 09. 2021

Najčastejšie chyby pri starostlivosti o trávnik

Staráte sa poctivo o svoj trávnik a aj napriek tomu sa vám zdá, že má váš sused krajší trávnik? A to pritom sused svojmu zelenému kobercu venuje oveľa menej času a úsilia ako vy...Môžeme vás uistiť, že váš sused má s najväčšou pravdepodobnosťou podobný pocit ako vy. Každý trávnik pri pohľade cez plot vyzerá zelenší a hustejší než pri pohľade zhora, keď sa po ňom prechádzate. O tom, ako sa správne starať o trávnik sme už písali veľakrát, stále je ale veľa dôvodov, prečo sa k tejto téme vracať. 

Základom dobrej starostlivosti o trávnik je správne kosenie. Predovšetkým tým, ako často budete trávnik kosiť, a akú výšku kosenia nastavíte, môžete veľa získať aj pokaziť. Vždy si najskôr ujasnite, či chcete trávnik okrasný alebo úžitkový.

Okrasný trávnik vyžaduje oveľa viac starostlivosti ako ten úžitkový. Jeho výška sa spravidla udržuje na 3-4 cm, čo znamená potrebu častejšieho kosenia. V obdobiach, kedy viac prší, a tráva teda rýchlo rastie, je nutné trávnik kosiť aj niekoľkokrát týždenne. Nakrátko pokosený trávnik je ale zároveň citlivejší na sucho, preto je ho nutné v letných mesiacoch počas suchších týždňov starostlivo zavlažovať, odporúča sa spravidla okolo 5 l vody na 1 m2. Pri dlhšom suchu sa tak môže údržba okrasného trávnika poriadne predražiť a ak príslušné úrady v obdobiach sucha zavedú opatrenia, ktoré polievanie trávnika znemožnia, môžete sa s ním po pár dňoch spravidla rozlúčiť. Na kosenie okrasného trávnika je najvhodnejšia vretenová kosačka, ktorá listy trávy zastrihne podobne, ako keby ste použili nožnice. Pretože je rez rovný a nie je tak rozstrapkaný ako pri použití bežnej rotačnej kosačky, trávnik pri rovnom reze stráca menej vlahy. Ako už bolo spomenuté, okrasný trávnik vyžaduje veľmi časté kosenie, čo je v súčte niekoľko hodín práce mesačne, a to od jari až do neskorej jesene. Ak nezamestnávate záhradníka alebo pre vás nie je kosenie relaxačnou činnosťou, zvážte zaobstaranie robotickej kosačky, ktorá môže všetku prácu urobiť za vás. 

Úžitkový trávnik vyžaduje o poznanie menej práce. Kosíme ho približne 1x týždenne, v suchých letných mesiacoch môžeme interval kosenia aj predĺžiť. Môžeme ho nechať dlhší než trávnik okrasný, úžitkový trávnik preto nie je tak citlivý na sucho, pretože lepšie v zemi drží vlahu. Nemusíme ho preto v období sucha toľko zavlažovať. Ak ho v lete necháte o niečo dlhšie, vydrží bez vody aj 3 - 4 týždne. V tejto dobe pozastaví svoj rast, preto ho prestaneme kosiť. Trávnik vodu stiahne do koreňov, aby prežil. Listy preto môžu zhnednúť, ale ak príde zálievka včas, trávnik sa opäť rýchlo spamätá.

Úžitkovému trávniku odpustíme aj nejakú menšiu burinu, ako sú napr. sedmokrásky. Vyššia burina sa spravidla vysilí pravidelným kosením a zahynie. Nie je preto potrebné používať nejaké selektívne herbicídy, čo uľaví peňaženke aj prírode. A ak odpustíte úžitkovému trávniku aj nejaký drobný nedostatok, môžete podstatne obmedziť aj hnojenie, alebo hnojenie úplne nahradiť tým, že trávnik budete pri kosení mulčovať. 

Keď teda budete zase pokukovať po susedovom trávniku, spomeňte si na to, že záhrada má slúžiť predovšetkým na odpočinok. Aby ste sa nestali jej otrokom, skúste sa zamyslieť nad tým, či by sa trávnik nedal rozdeliť na časť okrasnú a úžitkovú a aký prínos by to v dôsledku malo pre prírodu s ohľadom na spotrebu vody, použitie umelých hnojív a herbicídov, spotrebu energie a v neposlednej rade aj pre váš čas aj vašu peňaženku.

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať