4 veci, na ktoré nezabudnite pri jarnej starostlivosti o trávnik

16. 03. 2022

4 veci, na ktoré nezabudnite pri jarnej starostlivosti o trávnik

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu, venujte v záhrade pozornosť nielen rastlinám, stromom a kríkom, ale tiež samotnému trávniku. Pred prichádzajúcou sezónou si zaslúži poriadnu starostlivosť. Ako postupovať, na čo nezabudnúť a na čo si dať pozor? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Odzimovanie kosačky na trávu

Kontrolu po zimnom spánku si zaslúži každá záhradná technika, najmä však tá poháňaná benzínovými motormi. Pozornosť venujte predovšetkým kosačke, pri ktorej je potrebné skontrolovať nielen ostrosť nožov, ale tiež vymeniť sviečku a naliať prevádzkové kvapaliny.

Pri benzínových kosačkách rozhodne odporúčame vypúšťať benzín ešte pred uskladnením na zimný spánok, v opačnom prípade riskujete poškodenie a upchatie karburátora, ktorý bude nutné mechanicky vyčistiť. Vhodné je tiež používať stabilizátor paliva, ktorý benzín udrží čerstvý, vďaka čomu sa vyhnete komplikáciám pri štartovaní. Takéto problémy sa môžu vyskytnúť už pri viac ako 10-dennej prestávke od posledného naštartovania motora.

Prevzdušnenie trávnika

Po zime dochádza v trávniku k tvorbe nepriepustnej vrstvy, ktorú tvoria odumreté časti rastlín, mach, burina či zbytky pokosenej trávy. Tá bráni prístupu vlahy a výmene plynov v pôde. Hrozí tiež napadnutie trávnika rôznymi hubovými chorobami či skracovanie koreňov trávneho porastu. V prípade suchého obdobia potom dochádza k odumieraniu stebiel, pretože korene nedosiahnu na vlahu z hlbších vrstiev pôdy.

Vertikutácia znamená prevzdušnenie alebo prerezanie trávnika. Pomocou prevzdušňovača (alebo aj vertikutátora) z trávnika odstránite splstnatené vrstvy machu, odumretej trávy a ďalších nečistôt. Prerezaním trávnik vytvorí nové korene, z ktorých vyrastie nová tráva. Ak je plocha menšia, môžete použiť aj prevzdušňovacie železné hrable. Ale pozor, prevzdušňovanie sa uskutočňuje až vtedy, keď teploty neklesajú pod bod mrazu.


Prečítajte si tiež:

Ako na jarnú vertikutáciu trávnika?

Prečítať

Na prvé kosenie počkajte

Rovnako ako pri prevzdušňovaní aj pri kosení platí, že treba počkať, kým teploty nevystúpia výraznejšie nad nulu a pôda tak bude mať šancu rozmrznúť. Ak sa uponáhľate, môžete vášmu milovanému trávniku nenapraviteľne uškodiť. Prvé jarné kosenie by malo byť dôkladné a trávnik by mal mať začiatkom jari dĺžku zhruba 3 cm. Ak ste trávnik skrátili už na jeseň, potom je to v poriadku. Ak nie, pokoste ho na túto dĺžku hneď začiatkom jari. Výhodou na moderných kosačkách je jednoduchá a pohodlná možnosť nastavenia dĺžky trávnika.

Vysiatie novej trávy

Ak sa vyskytujú na trávniku prázdne miesta, zasejte na nich trávnu zmes. Postup je veľmi jednoduchý, pôdu najskôr zľahka prehrabnitezmiešajte ju s pieskom. Potom uskutočnite výsev a pôdu utlačte, najlepšie valcom. Následne tieto miesta dobre polejte. Aj tu je potrebné myslieť na vonkajšiu teplotu a siatie by sa malo uskutočňovať, keď teplota pôdy dosiahne aspoň 8 °C.

Tip: Ak budete vysievať na väčšej ploche, s rovnomerným a pohodlným výsevom vám pomôže posypový vozík.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať