-
- Kosačky
- Traktory
- Prevzdušňovače
- Vyžínače
- Krovinorezy
- Kultivátory
- Plotostrihy
- Drviče vetiev
- Akumulátorový program
- Kompostéry
- Píly
- Štiepačky
- Fukáre, vysávače
- Zametacie stroje
- Snežné frézy
- Odhŕňače, škrabky na ľad
- Vozíky
- Rozmetadlá a posypové vozíky
- Čerpadlá a vodárne
- Vysokotlakové umývačky
- Postrekovače a rosiče
- Ručné náradie
- Príslušenstvo
- Skleníky a pareniská
- Substráty, mulčovacia kôra
- Úvod
- Starostlivosť o trávnik
- 4 veci, na ktoré nezabudnite pri jarnej starostlivosti o trávnik
4 veci, na ktoré nezabudnite pri jarnej starostlivosti o trávnik
16. 03. 2022

Zimné obdobie sa pomaly blíži ku koncu, venujte v záhrade pozornosť nielen rastlinám, stromom a kríkom, ale tiež samotnému trávniku. Pred prichádzajúcou sezónou si zaslúži poriadnu starostlivosť. Ako postupovať, na čo nezabudnúť a na čo si dať pozor? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Odzimujte kosačku na trávu
Kontrolu po zimnom spánku si zaslúži každá záhradná technika, najmä však tá poháňaná benzínovými motormi. Pozornosť venujte predovšetkým kosačke, pri ktorej je potrebné skontrolovať nielen ostrosť nožov, ale tiež vymeniť sviečku a naliať prevádzkové kvapaliny. Pri benzínových kosačkách rozhodne odporúčame vypúšťať benzín ešte pred uskladnením na zimný spánok, v opačnom prípade riskujete poškodenie a upchatie karburátora, ktorý bude nutné mechanicky vyčistiť. Vhodné je tiež používať stabilizátor paliva, ktorý benzín udrží čerstvý, vďaka čomu sa vyhnete komplikáciám pri štartovaní. Takéto problémy sa môžu vyskytnúť už pri viac ako 10-dennom od posledného naštartovania motora.
Trávnik prevzdušnite
Po zime dochádza v trávniku k tvorbe nepriepustnej vrstvy, ktorú tvoria odumreté časti rastlín, mach, burina či zbytky pokosenej trávy. Tá bráni prístupu vlahy a výmene plynov v pôde. Hrozí tiež napadnutie trávnika rôznymi hubovými chorobami či skracovanie koreňov trávneho porastu. V prípade suchého obdobia potom dochádza k odumieraniu stebiel, pretože korene nedočiahnu na vlahu z hlbších partii pôdy.
Vertikutácia znamená prevzdušnenie alebo prerezanie trávnika. Pomocou prevzdušňovača (alebo aj vertikutátora) z trávnika odstránite splstnatené vrstvy machu, odumretej trávy a ďalších nečistôt. Prerezaním trávnik vytvorí nové korene, z ktorých vyrastie nová tráva. Ak je plocha menšia, môžete použiť aj prevzdušňovacie železné hrable. Ale pozor, prevzdušňovanie sa uskutočňuje až vtedy, keď teploty neklesajú pod bod mrazu.
S prvým kosením počkajte, kým nebude mráz
Rovnako ako pri prevzdušňovaní aj pri kosení platí, že treba počkať, kým teploty nevystúpia výraznejšie nad nulu a pôda tak bude mať šancu rozmrznúť. Ak sa uponáhľate, môžete vášmu milovanému trávniku nenapraviteľne uškodiť. Prvé jarné kosenie by malo byť dôkladné a trávnik by mal mať začiatkom jari dĺžku zhruba 3 cm. Ak ste trávnik skrátili už na jeseň, potom je to v poriadku. Ak nie, pokoste ho na túto dĺžku hneď začiatkom jari. Výhodou na moderných kosačkách je jednoduchá a pohodlná možnosť nastavenia dĺžky trávnika.
Vysejte novú trávu
Ak sa vyskytujú na trávniku prázdne miesta, zasejte na nich trávnu zmes. Postup je veľmi jednoduchý, pôdu najskôr zľahka prehrabnite a zmiešajte ju s pieskom. Potom uskutočnite výsev a pôdu utlačte, najlepšie valcom. Následne tieto miesta dobre polejte. Aj tu je potrebné myslieť na vonkajšiu teplotu a siatie by sa malo uskutočňovať, keď teplota pôdy dosiahne aspoň 8 °C.
Tip: Ak budete vysievať na väčšej ploche, s rovnomerným a pohodlným výsevom vám pomôže posypový vozík.
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ako vybrať snežnú frézu?
23. 01. 2023
Náradie HECHT na Dakar 2023
23. 01. 2023
Bojujete so snehom a poľadovicou?
23. 01. 2023
Čo robí váš pes, keď je doma sám?
10. 01. 2023
