Zabudnite na sekeru, štiepanie dreva bez námahy

08. 09. 2023

Zabudnite na sekeru, štiepanie dreva bez námahy

S blížiacimi sa chladnými dňami je dôležité zaistiť si dostatok paliva na kúrenie. Aj keď niektoré moderné technológie umožnia dom vykurovať bez námahy, drevo stále vychádza ako jedna z najlacnejších alternatív kúrenia.

Palivové drevo si síce môžete nechať doviezť už napílené a naštiepané priamo domov, avšak ak chcete ušetriť, stále sa oplatí pripraviť si drevo doma sám. S narezaním dreva sa už našťastie nemusíme namáhať, reťazová píla alebo cirkulárka prácu podstatne uľahčia. Narezané drevo je však nutné aj naštiepať.

Štiepanie dreva bez námahy za pomoci štiepačky

Ak si chystáte pár polienok pre občasné zakúrenie v krbe, asi vám bude stačiť aj obyčajná sekera. Keď však potrebujete pripraviť niekoľko kubíkov dreva na celú zimu, museli by ste sa sekerou oháňať niekoľko dní. Našťastie za vás túto prácu môže vykonať moderná technika - štiepačka na drevo. Štiepačka pracuje na rovnakom princípe ako hydraulický lis, je však vybavená štiepacím klinom, ktorý tlakom niekoľko ton rozštiepi aj tie najtvrdšie špalky.


Prečítajte si tiež:

Ako zistiť, že je drevo dostatočne suché na kúrenie?

Prečítať

Predstavte si, koľko úsilia je treba vynaložiť na rozštiepenie hrčovitého špalku. Pre štiepačku je to hračka, stačí len stlačiť páku. V neposlednom rade je použitie štiepačky tiež bezpečnejšie ako ručné štiepanie za pomoci sekery. Aj tak je ale nutné používať bezpečnostné prvky ako rukavice či ochranné okuliare, pretože by z napruženého dreva pod tlakom mohli odletieť triesky.

Štiepačka rozštiepi aj tie najtvrdšie špalky

Pri výbere štiepačky je dôležité zvážiť jej výkon. Ten je uvádzaný ako tlak, ktorým štiepací klin pôsobí na drevo. Pri najmenších horizontálnych štiepačkách to môže byť 4 tony a viac. Najvýkonnejšie vertikálne štiepačky môžu drevo štiepať silou presahujúcou 20 ton a ľahko si tak poradia aj so špalkami, ktoré by bolo ručne prakticky nemožné rozštiepiť. 

Štiepačka zefektívni prípravu dreva tak, že ju zvládne aj neskúsený laik, ktorý by nemal na štiepanie sekerou dostatok sily a zručností. Nenamáhajte sa a užite si teplo a pohodu pri dreve praskajúcom v krbe alebo v krbových kachliach.

TOP 3 Štiepačky na drevo


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať