Ako zistiť, že je drevo dostatočne suché na kúrenie?

23. 09. 2022

Ako zistiť, že je drevo dostatočne suché na kúrenie?

O tom, že pri kúrení mokrým drevom vyhadzujete peniaze komínom sme už písali niekoľkokrát. Výhrevnosť mokrého dreva býva aj viac ako o 50% nižšie než pri preschnutom dreve. Je to dané tým, že pri horení sa časť energie spotrebuje na odparenie vody obsiahnutej v dreve. Pravdou však tiež je, že suché drevo je ľahšie, preto 1 kg suchého dreva bude väčšie množstvo dreva, než 1 kg mokrého. Je teda naozaj tak dôležité kúriť suchým drevom?

Áno, je to dôležité. Pri pálení mokrého dreva vzniká tiež oveľa viac sadzí a dechtu, ktoré zanášajú kachle, dymovody aj komín. Na krbových kachliach potom máte neustále zašpinené sklo. Vzniká tiež viac odpadu. A skúste si predstaviť, že v 1 kg čerstvo posekaného dreva je až 0,5 litra vody. Koľko energie asi padne na to, aby sa toľko vody odparilo?

Čerstvo posekané drevo teda môže obsahovať v závislosti na drevine až 50 % vody. Pre kúrenie je však optimálne, ak je vlhkosť dreva maximálne 20-25 %. Zároveň nie je úplne vhodné, aby drevo bolo úplne presušené, horelo by rýchlo ako papier.

Dĺžka schnutia dreva sa odvíja najmä od jeho tvrdosti. Dub môže vysychať pokojne aj 4 roky, buk a hrab okolo 2 rokov, breza lipa, topoľ, smrek alebo borovica pri správnom uskladnení vyschnú už za jeden rok.

Dobu schnutia však ovplyvňuje aj spôsob uskladnenia. Pre niekoho asi nebude prekvapením, že metrové klády budú schnúť násobne dlhšie než naštiepané špalky. Drevo preto spracujte hneď potom, čo vám ho privezú. To znamená čo najrýchlejšie narezať, naštiepať a uložiť pod strechu, ideálne do kôlne, v ktorej môže drevom prúdiť vzduch. Nesmie ležať na zemi, aby nenaťahovalo vodu a nehnilo. Nevhodné sú aj vlhké priestory na skladovanie.

Ak chcete schnutie ešte viac urýchliť, nakupujte drevo už koncom zimy alebo skoro na jar. Ak je strom posekaný v zime skôr, než do seba začne naťahovať miazgu, obsahuje o niečo menej vody než strom popílený vo vegetačnej dobe. Často v tomto období býva drevo aj lacnejšie, než na prelome leta a jesene, kedy zásoby na zimu začne dopĺňať väčšina ľudí, a tak vďaka zvýšenému záujmu ceny často stúpajú.

A ako teda zistiť, či je drevo dobre vysušené?

Najjednoduchším spôsobom je zakúpenie merača vlhkosti. Dá sa zaobstarať aj za pomerne dobrú cenu.

Zložitejšie sa to dá merať odhadom podľa hmotnosti. Drevo po zakúpení narežeme a zvážime jeden referenčný špalok. Ak vieme, že obsahoval cca 50% vody, môžeme pri ďalšom vážení ľahko spočítať, o koľko je ľahší a koľko vody sa už odparilo. Ak pri prvom vážení mal hmotnosť 1 kg a pri ďalšom len 0,7 kg, dá sa predpokladať, že už obsahuje len 20% vody.

Ak kúrite rovnakým typom dreva množstvo rokov, vlhkosť sa dá odhadnúť aj jednoduchým poklepaním na špalok. Suché drevo pekne zvoní.

Posledným spôsobom je len odhad toho, či je drevo vhodné na kúrenie. Poleno jednoducho na deň uzavrite do igelitového vrecka a ak nebude vrecko večer zvnútra orosené, malo by byť drevo dostatočne suché.

Autor: PST

Súvisiace kategórie:

Sekery

Štiepačky


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať