Ako vybrať reťaz na pílu?

03. 01. 2023

Ako vybrať reťaz na pílu?

Dalo by sa povedať, že reťaz je najdôležitejšou súčasťou píly. Jej stav aj typ určuje, ako dobre a rýchlo bude píla píliť. V dnešnej dobe sa stále viac ľudí vracia ku kúreniu drevom a mnohí si tak zaobstarajú svoju prvú reťazovú pílu a postupne sa s ňou začnú zoznamovať.

Reťazová píla rovnako ako každá iná technika vyžaduje istú údržbu. Obsahuje však aj diely, ktoré podliehajú bežnému opotrebeniu z času na čas potrebujú vymeniť. Medzi nich sa radí okrem iného práve aj reťaz. Lenže poznáte to - typ reťaze je uvedený v návode k píle a ten ste upratali hneď po vybalení tak starostlivo, že ho nemôžete nájsť...

Vychádzajte preto z typu reťaze, ktorý ste obdržali spoločne s novou pílou. Typ reťaze je určený predovšetkým dĺžkou a šírkou lišty a typom reťazovky, ktorá reťaz poháňa. Výrobca píly však zohľadňuje aj výkon motora píly. Preto sa spravidla neodporúča píly osadzovať dlhšou lištou, alebo širšou reťazou, než akými bola píla osadená od výrobcu. Dlhšia lišta alebo širšia reťaz by znamenali vyššiu záťaž pre pílu, čo by znamenalo nielen, že sa s pílou bude horšie píliť, ale zároveň by to aj mohlo podstatne skrátiť jej životnosť.

Najjednoduchšie je samozrejme vziať starú reťaz, zájsť s ňou do predajne a predajca vám podľa neho vyberie tú správnu. Ak však nemáte takú možnosť, mali by ste o reťaziach vedieť aspoň úplný základ. Preto si tu povieme niečo aspoň o najzákladnejších typoch reťaze. 

Reťaz je tvorená niekoľkými typmi článkov:

 

1 - pravý rezný zub, 2 - ľavý rezný zub, 3 - spojovacie články, 4 - vodiace články, ktoré držia reťaz v lište a zároveň zaisťujú pohon reťaze.

Samotný typ reťaze je udávaný niekoľkými parametrami:

Rozteč článkov

Rozteč znamená vzájomnú vzdialenosť nitov, ktorými je reťaz spájaná. Keďže sa však u niektorých reťazí môže dĺžka článkov striedať (vodiaci článok môže byť inak dlhý než článok s rezným zubom), rozteč sa určuje tak, že zmeriame vzdialenosť medzi tromi nitmi a vydelíme ju dvomi. Meranie sa uskutočňuje medzi stredmi nitov.

Rozteč je vždy dôležité dodržať, pretože reťaz so zlou roztečou by nebola schopná správne zapadnúť do reťazovky, ktorá reťaz poháňa. Hrozí potom poškodenie reťazovky, lišty alebo pretrhnutie reťaze. 

Pri bežných hobby pílach sa spravidla stretávame spravidla s tromi typmi roztečí - rozmery sa udávajú v palcoch, ak ich budete merať metrickým meradlom, musíte ich teda prepočítať na milimetre:

1/4“ (0,25") - tzv. „štvrtinka“ 6.35 mm
0,325“ 8.255 mm
3/8“ (0,375") - tzv. „troj osminová reťaz“ 9.525 mm

Dôležité je merať presne, pretože napríklad rozdiel v rozteči medzi 0,325" a 0,375" je len 1,27 mm.

Existujú aj ďalšie reťaze s väčšími roztečmi, s tými sa ale na bežných hobby pílach spravidla nestretnete.

Šírka vodiaceho článku reťaze

Vodiaci článok zaisťuje, aby reťaz pevne sedela v lište, respektíve v drážke po obvode lišty. Jeho šírka je teda daná typom použitej lišty. Ak by bola použitá reťaz s väčšou šírkou vodiaceho článku, do lišty nepôjde nasadiť, ak by naopak bola šírka malá, bude reťaz po obvode lišty zle vedená, píla bude zle píliť a v krajnom prípade môže hroziť zošmyknutie reťaze z lišty. Bežne sa môžete stretnúť s článkami o šírkach 1,1 mm, 1,3 mm, 1,5 mm alebo 1,6 mm. Aj tu existujú aj reťaze s väčšou šírkou vodiaceho článku, ale tie sa v HOBBY pílach nepoužívajú.

Počet článkov

Tu asi nie je potrebné dlho vysvetľovať, prečo je potrebné počet článkov dodržať. Počet článkov určuje dĺžku reťaze a tá sa odvíja od konštrukcie píly a dĺžky lišty. Ak by bola reťaz kratšia, alebo dlhšia, na pílu ju proste nenasadíte. Nejedná sa však o počet všetkých článkov, počítajú sa len vodiace články. 

Tvar zubu

Na trhu sa môžete stretnúť s rôznymi profilmi zubov. Najčastejšie pravdepodobne narazíte na tzv. guľatý zub, v hobby kategórii potom niekedy aj na hranatý zub. Rozdiel medzi nimi je v prechode medzi bočným a vrchným britom, ktorý môže byť guľatý alebo hranatý.

guľatý zub (vľavo)   hranatý zub (vpravo)

Hranaté zuby majú vyšší rezný výkon, avšak vyžadujú perfektné brúsenie. Neskúsený používateľ si pri brúsení preto môže pomôcť rôznymi prípravkami pre vedenie pilníka, alebo si môže nechať reťaz nabrúsiť napríklad v niektorej z predajní HECHT. Hranaté zuby sú citlivé na znečistené drevo a ľahšie sa otupia. Vhodné sú najmä pre profesionálov, ktorí pri ťažbe dreva potrebujú pracovať rýchlo a disponujú aj určitou skúsenosťou a zručnosťou.

Guľatý zub je v hobby kategórii najpoužívanejší. Drží lepšie ostrie, ľahšie sa brúsi a odpustí vám aj niektoré drobné chybičky pri brúsení. Tiež mu toľko nevadí, keď je rezané drevo mierne znečistené.

Samozrejmosťou je, že každý typ reťaze musí byť ostrý, zároveň však musí byť nabrúsený správne. Viac o brúsení reťaze sa dočítate v článku TU. 

Existujú aj ďalšie špeciálne tvary zubov, ktoré môžu napríklad uľahčiť brúsenie, prípadne svojim tvarom a použitým materiálom nie sú tak náchylné k opotrebeniu a možno s nimi rezať napríklad aj znečistené drevo. Klasický guľatý je však rokmi preverený a pre bežné pílenie okolo domu je teda najvhodnejší.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať