Ako správne nabrúsiť reťaz motorovej píly?

26. 09. 2022

Ako správne nabrúsiť reťaz motorovej píly?

Dobre nabrúsená reťaz je pri pílení dreva základ. S tupou reťazou môžete mať tú najvýkonnejšiu pílu a pílenie bude pomalé a namáhavé. Aby sa píla do dreva zahryzla, budete na ňu musieť tlačiť, čím bude dochádzať k rýchlejšiemu opotrebeniu reťaze, lišty, spojky a vlastne celej píly. V neposlednom rade budete rýchlejšie a s únavou klesá pozornosť, teda zvyšuje sa pravdepodobnosť úrazu. 

Ako zistíte, že je reťaz tupá?

Ak by sa princíp píly mal popísať správne, nemalo by sa hovoriť, že reťaz píly, ale hobľuje. Áno, pílové zuby podobne ako hoblík odoberajú hoblinky dreva. Ak je teda reťaz ostrá, z rezu vylietavajú hoblinky. Tupá reťaz vyhadzuje len malé piliny, nezahryzáva sa do dreva, na pílu musíte tlačiť. Ak je reťaz extrémne tupá, v reze sa zahrieva a drevo páli. Z reťaze sa dymí a v reze sú viditeľné spáleniny. 

Trocha teórie predtým, ako sa pustíte do brúsenia

Reťaz je tvorená niekoľkými typmi článkov:

1 - pravý rezný zub, 2 - ľavý rezný zub, 3 - spojovacie články, 4 - vodiace články, ktoré držia reťaz v lište a zároveň zaisťujú pohon reťaze.

Rezný zub potom možno popísať:

1 - vymedzovací zub, 2 - bočný brit, 3 - vrchný brit.

Brity oddeľujú (hobľujú) triesky materiálu, pričom vymedzovací zub určuje, ako hlboko sa vrchný brit do dreva zahryzne.

Ako postupovať pri brúsení

Pri brúsení je vhodné napnúť reťaz viac, než je napnutá pri bežnom rezaní. Zuby budú pri brúsení pevne sedieť na lište a nebudú nikam uhýbať.

Zaistite, aby nemohlo dôjsť k náhodnému spusteniu píly. Najmä elektrické píly odpojte od siete, z akumulátorových píl vyberte akumulátor. Upnite lištu do zveráku a vždy keď budete brúsiť niektorý zub, aktivujte brzdu reťaze.

Pre brúsenie reťaze použite guľatý pilník s priemerom predpísaným výrobcom reťaze. 

Vyhľadajte najkrajtší, alebo najviac poškodený zub. Ten bude slúžiť ako referenčný, podľa neho budete brúsiť všetky ostatné zuby. Pilník nasaďte tak, aby so zubom zvieral uhol 25-30°, s lištou musí väčšinou pilník zvierať 90° (záleží na type reťaze). Pilník by mal pri brúsení prečnievať cca 1/4 nad zub. 

Brúsenie uskutočňujte ťahom pilníka smerom k sebe, pričom pilníkom tlačte na ostrie zubu. Ak by ste brúsili smerom dole do reťaze, len by ste prehlbovali drážku pod zubom, ostrie by zostalo tupé.

Po nabrúsení najkratšieho zubu zmerajte posuvným meradlom jeho dĺžku. Následne nabrúste na rovnakú dĺžku všetky ostatné zuby.

Ak je reťaz pravidelne a správne nabrúsená, pri miernom otupení stačí každý zub pribrúsiť dvomi až tromi ťahmi pilníka.

 

Úprava obmedzovacieho zubu

Ako sme si vysvetlili vyššie, obmedzovací zub určuje, ako hlboko sa zahryzne ostrie rezacieho zubu. S tým, ako obrusujete rezacie zuby, znižuje sa ich výška. Ak by ste teda brúsili len rezacie zuby, po nejakej dobe by reťaz v materiáli kĺzala len po obmedzovacích zuboch. Preto je nutné použiť mierku a plochým pilníkom znížiť aj obmedzovacie zuby.

So správnym vedením pilníka si môžete vypomôcť aj sadou pre brúsenie, ktorá obsahuje guľaté pilníky, uhlové vodítka, hĺbkové dorazy pre vedenie pilníkov a plochý pilník pre zbrúsenie obmedzovacích zubov. 

 

Autor: PST

Súvisiace kategórie:

Píly

Brúsky na reťaze


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať