Základy dlhého a šťastného života vášho psa

11. 09. 2023

Základy dlhého a šťastného života vášho psa

Pre mnohých z nás je pes takmer plnohodnotným členom rodiny. Je to verný priateľ, ktorý nás vždy radostne víta. Vie nás pobaviť alebo utešiť, keď je nám smutno. Pes je oddaný spoločník pre šťastné dni, ale aj pre menej veselé obdobia života. Aj keď by si každý chovateľ prial, aby s nim jeho psí parťák žil čo najdlhšie, často sa dopúšťame chýb, ktorými nevedomky štvornohému priateľovi ubližujeme. Môžeme mu tým spôsobiť zbytočné zdravotné komplikácie, alebo dokonca podstatne skrátiť život.

Základom je kvalitná výživa

Dôležité je investovať do kvalitného krmiva, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny. Zároveň je nutné dodržiavať správne dávkovanie krmiva. Aj keď je niekedy ťažké odolať psím očiam, ktoré sa dožadujú ďalšieho krmiva alebo túžia po pamlsku, naučte sa byť dôslední. Porcie je tiež nutné prispôsobiť aktivite konkrétneho psa. Aktívny pes, s ktorým chodíte pravidelne cvičiť, beriete ho na dlhé vychádzky bude vyžadovať iný spôsob kŕmenia ako ten, ktorého chová napríklad v byte senior, kde psík väčšinu dňa preleží a niekoľkokrát denne sa ide vyvenčiť pred dom.

Prémiové granule pre psov

Dostatok fyzickej aktivity

Ideálny je stav, kedy môže pes tráviť väčšinu času na záhrade. Vonku má dostatok podnetov, ktoré ho mentálne stimulujú a nútia ho k aktivite. Môže pobehovať pozdĺž plotu a štekaním dávať okoloidúcim najavo, že tu býva on a svoje územie je odhodlaný brániť. Pes, ktorý žije v byte je na tom o poznanie horšie. Avšak bež ohľadu na to, kde pes žije, je dôležité mu zaistiť dostatočnú fyzickú aktivitu spojenú s prechádzkami, behaním a hrami.

Pes bežiaci po lúke s aportom v papuli

Veterinárna starostlivosť

Množstvo chovateľov navštívi veterinára až vo chvíli, kedy má ich miláčik zdravotné problémy. To ale nie je úplne najideálnejší prístup. Pravidelné preventívne návštevy zverolekára môžu včas odhaliť niektoré potenciálne problémy a včas zahájená liečba môže psiemu parťákovi ušetriť radu nepríjemností a v neposlednom rade môže byť aj podstatne lacnejšia než zdĺhavá liečba zanedbanej choroby. Dôležité je tiež pravidelné očkovanie a prevencia proti parazitom.


Prečítajte si tiež:

Ako psovi správne odstrániť kliešťa

Prečítať

Mentálna stimulácia

Rovnako ako fyzická aktivita je pre psa dôležitá aj duševná stimulácia. V priebehu dňa ich môžu zabaviť rôzne interaktívne hračky. Pes, ktorý sa nudí môže niekedy zdemolovať zariadenie bytu alebo rušiť susedov zavíjaním alebo štekaním. Ešte dôležitejšie je psíkovi vytvoriť program, kedy ho budete pravidelne cvičiť a budete sa s ním hrať.

Stres

Niekedy si neuvedomujeme, že niektoré psi môžu trpieť stresom. Ten je pre nich rovnako nebezpečný ako pre ľudí. Preto je dôležité už od šteňaťa psa správne socializovať, aby sa nebál ostatných psov a ľudí. Tiež je nutné venovať pozornosť chovaniu psa a včas riešiť akékoľvek situácie, ktoré ho môžu stresovať.

Každý pes je jedinečný a môže vyžadovať individuálnu starostlivosť a pozornosť. Je však nutné pochopiť, že mu niekedy môžeme nevedomky z lásky ubližovať tým, že mu doprajeme niečo, čo mu škodí. So správnym prístupom mu môžete zaistiť kvalitný, šťastný a dlhý život.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať