Základy dlhého a šťastného života vášho psa

11. 09. 2023

Základy dlhého a šťastného života vášho psa

Pre mnohých z nás je pes takmer plnohodnotným členom rodiny. Je to verný priateľ, ktorý nás vždy radostne víta. Vie nás pobaviť alebo utešiť, keď je nám smutno. Pes je oddaný spoločník pre šťastné dni, ale aj pre menej veselé obdobia života. Aj keď by si každý chovateľ prial, aby s nim jeho psí parťák žil čo najdlhšie, často sa dopúšťame chýb, ktorými nevedomky štvornohému priateľovi ubližujeme. Môžeme mu tým spôsobiť zbytočné zdravotné komplikácie, alebo dokonca podstatne skrátiť život. Takže ako sa starať o psa, aby prežil plnohodnotný a šťastný život?

Ako spoznáte, či je váš pes šťastný?

Ak už psíka máte, určite sa snažíte robiť preňho všetko len to najlepšie. Ako spoznáte, či to robíte dobre a či je váš domáci miláčik šťastný pes? Takto sa prejavuje šťastný a spokojný pes: 

  • uvoľnený postoj. Ak je pes v napätí, zvykne ceriť zuby, prehnane sa olizovať, vrčať a má napätý postoj. Spokojný pes je uvoľnený, váhu tela prenáša na všetky štyri labky. Spokojnosť mu dokonca vidno v očiach, ktoré sú lesklé, viečka a uši mierne uvoľnené a tlama môže byť pootvorená. 
  • Oddychuje prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Nemá problém okamžite zaspať, hoci aj v polohe na chrbte s odhaleným bruškom a labkami nahor. 
  • Užíva si vašu spoločnosť. Má rád kontakt s vami a s členmi vašej rodiny, nereaguje na vás podráždene. 
  • Neničí veci. Samozrejme, že k šteniatku to tak trochu patrí. Dospelý pes však už veci neničí. Ak je doma sám a správa sa takto, môže to byť príznakom separačnej úzkosti. Zdravý a spokojný pes dokáže vydržať sám, pokiaľ ste napríklad v práci. 
  • Je aktívny. Nerobia mu problém dlhšie prechádzky alebo aktívna hra.  

Zásady správnej starostlivosti o psa

Zistili ste, že váš psík možno nie je úplne spokojný? Ak nejde o zdravotný problém, pomôcť vám môžu tieto odporúčania. Tie vás usmernia a ukážu vám, ako sa starať o psa, aby bol zdravý a spokojný. 

1. Základom je kvalitná výživa

Dôležité je investovať do kvalitného krmiva, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny. Najvyšší podiel v krmive pre psa by mala mať živočíšna zložka ako je mäso, vnútornosti, kosti, ale aj ryby alebo vajcia. Menší podiel môže tvoriť krmivo rastlinného pôvodu, ak psovi chutí. Sú to napríklad semená, ale aj ovocie alebo zelenina. Tie sú často zložkou psích konzerv a hotových psích krmív. Platí však, že živočíšna strava je pre psa ľahšie stráviteľná a omnoho ľahšie z nej získa všetky potrebné zložky. 

Zároveň je nutné dodržiavať správne dávkovanie krmiva. Aj keď je niekedy ťažké odolať psím očiam, ktoré sa dožadujú ďalšieho krmiva alebo túžia po pamlsku, naučte sa byť dôslední. Porcie je tiež nutné prispôsobiť aktivite konkrétneho psa. Aktívny pes, s ktorým chodíte pravidelne cvičiť, beriete ho na dlhé vychádzky bude vyžadovať iný spôsob kŕmenia ako ten, ktorého chová napríklad v byte senior, kde psík väčšinu dňa preleží a niekoľkokrát denne sa ide vyvenčiť pred dom.

Prečo je pre psa krmivo z domácnosti nevhodné? Ľudská strava obsahuje množstvo korenín, ktoré dráždia tráviaci trakt psa. Chybu robíte aj vtedy, ak psovi pravidelne ponúkate varené alebo pečené kosti. Sú stvrdnuté, pre psa ťažko stráviteľné a môžu mu poškriabať alebo dokonca aj upchať tráviaci trakt. Voľte teda len potraviny, ktoré sú určené pre psov, a to v podobe kvalitných konzerv a granúl pre psov.

Prémiové granule pre psov

2. Dostatok fyzickej aktivity

Ideálny je stav, kedy môže pes tráviť väčšinu času na záhrade. Vonku má dostatok podnetov, ktoré ho mentálne stimulujú a nútia ho k aktivite. Môže pobehovať pozdĺž plotu a štekaním dávať okoloidúcim najavo, že tu býva on a svoje územie je odhodlaný brániť. Pes, ktorý žije v byte je na tom o poznanie horšie. Avšak bež ohľadu na to, kde pes žije, je dôležité mu zaistiť dostatočnú fyzickú aktivitu spojenú s prechádzkami, behaním a hrami. Psa by ste mali brať na prechádzku každý deň. A to aj v prípade, ak má možnosť pohybu na dvore alebo v záhrade. Prospeje to nielen jemu, ale koniec koncov aj vám!

Pes bežiaci po lúke s aportom v papuli

3. Veterinárna starostlivosť

Množstvo chovateľov navštívi veterinára až vo chvíli, kedy má ich miláčik zdravotné problémy. To ale nie je úplne najideálnejší prístup. Pravidelné preventívne návštevy zverolekára môžu včas odhaliť niektoré potenciálne problémy a včas zahájená liečba môže psiemu parťákovi ušetriť radu nepríjemností a v neposlednom rade môže byť aj podstatne lacnejšia než zdĺhavá liečba zanedbanej choroby. Dôležité je tiež pravidelné očkovanie a prevencia proti parazitom.


Prečítajte si tiež:

Ako psovi správne odstrániť kliešťa

Prečítať

4. Mentálna stimulácia

Rovnako ako fyzická aktivita je pre psa dôležitá aj duševná stimulácia. V priebehu dňa ich môžu zabaviť rôzne interaktívne hračky. Pes, ktorý sa nudí môže niekedy zdemolovať zariadenie bytu alebo rušiť susedov zavíjaním alebo štekaním. Ešte dôležitejšie je psíkovi vytvoriť program, kedy ho budete pravidelne cvičiť a budete sa s ním hrať. Vynikajúce pre psov sú hry, ktoré uspokoja jeho prirodzené inštinkty. Je to napríklad preťahovanie lanom, pri ktorej psík drží lanovú hračku v papuli. Túto hru mu môžete dopriať napríklad aj v byte. 

5. Pozor na stres

Niekedy si neuvedomujeme, že niektoré psi môžu trpieť stresom. Ten je pre nich rovnako nebezpečný ako pre ľudí. Preto je dôležité už od šteňaťa psa správne socializovať, aby sa nebál ostatných psov a ľudí. Tiež je nutné venovať pozornosť chovaniu psa a včas riešiť akékoľvek situácie, ktoré ho môžu stresovať. Ak nemajú problém so správaním, sú psi mimoriadne spoločenské zvieratá. Preto si užívajú kontakt a vzájomné oňuchávanie s iným psom.

Každý pes je jedinečný a môže vyžadovať individuálnu starostlivosť a pozornosť. Je však nutné pochopiť, že mu niekedy môžeme nevedomky z lásky ubližovať tým, že mu doprajeme niečo, čo mu škodí. So správnym prístupom mu môžete zaistiť kvalitný, šťastný a dlhý život.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať