Mačacia reč tela

20. 10. 2021

Mačacia reč tela

O tom, že človeka mačka na svoje potreby upozorňuje mňaukaním, sme už písali. Nie každý však vie, že mačky medzi sebou, ale aj s človekom komunikujú predovšetkým rečou tela. Najčastejšie je to pomocou rôznych pohybov či polohy chvostu, polohy uší, postojom, ale aj očami.

Všimli ste si niekedy, že mačka vás víta vždy so vztýčeným chvostom? Často je to doprevádzané aj mňaukaním. Vzpriamený chvost je znakom priazne.

Keď vo vašej spoločnosti mačka drží chvost vzpriamený a navyše mierne ohýba jeho koniec, je to znakom toho, že je jej s vami dobre, že sa s vami cíti bezpečne a uvoľnene. Považuje vás za priateľa.

Pozor však na to, keď má mačka zakrútený chvost dole, zhrbený chrbát a stavia sa bokom. Je to znak nedôvery a agresie. Snaží sa takto v očiach nepriateľa urobiť mohutnejšia a zastrašiť ho.

Nervózna mačka chvostom cuká, ak však chvostom rýchlo vibruje, znamená to, že je niečím príjemne rozrušená, že sa na niečo teší. Napríklad na žrádlo, pamlsok, alebo očakáva pohladenie.

Ak mačka hýbe zo strany na stranu, je to známka toho, že sa jej niečo nepáči, že sa hnevá.

Chvost stiahnutý dole k zemi, alebo dokonca až medzi zadné nohy znamená, že má mačka strach, alebo cíti pocit viny.

Mačka nemá v tvári toľko svalov ako človek, jej mimika je preto značne obmedzená. Svoje pocity preto dáva najavo polohou uší a otvorením, alebo privretím očí. Spokojná mačka oči privrie a uši sklopí dopredu a mierne do strán. Široko otvorené oči a uši sklopené dozadu naopak značia strach, alebo prípravu na útok. Vztýčené uši a široko otvorené oči má mačka pri hre alebo pri love.

Najroztomilejšie gesto je, keď do vás mačka drgá hlavou. Je to znak priateľstva a dôvery.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať