Divoká záhrada ušetrí kopec práce!

05. 08. 2020

Divoká záhrada ušetrí kopec práce!

Pre niekoho môže byť starostlivosť o záhradu a kosenie trávnika aj istou formou relaxácie. Pre iných zase iba nekonečným bojom s rastúcim trávnikom a rastlinami. Klasická kosačka prácu veľmi uľahčí, v niektorých záhradách však môže byť problém s členitosťou, množstvom prekážok či obrovskou plochou. 

Aby záhrada nebola len zdrojom starostí,  je potrebné už pri jej zakladaní dodržať niekoľko zásad. V záhrade musí byť samozrejme časť určená aj na odpočinok či priestor určený pre deti. To sú miesta, kde sa pravidelnému koseniu nevyhneme. Časť záhrady môžeme prenechať prírode, nestačí však len prestať kosiť určitú časť. Pravdepodobne by vyrástla len vytrvalá tráva, ktorá by navyše nevyzerala moc vzhľadne. Ideálne je vymedzený priestor aspoň zľahka prevzdušniť vertikutátorom, zasiať lúčne kvety a potom už len sledovať, ako sa do záhrady sťahuje príroda. Za ten kúsok divokej záhrady budú vďačné nielen motýle ale aj množstvo ďalšieho hmyzu a drobných živočíchov. Mať na záhrade kúsok divokej lúky prináša aj ďalšie výhody. V pôde sa lepšie drží vlhkosť, odpadne vám časť práce a pohľad na záplavu farebných kvetín poteší oči aj dušu. 

Ak chcete novým obyvateľom záhrady, ktorí sa nasťahujú do farebnej džungle poskytnúť aj strechu nad hlavou, nemusíte hneď kupovať nejaký hmyzí hotel. Stačí nájsť vhodný kus trámu alebo kúsok polena a pomocou vŕtačky vyvŕtať niekoľko hlbokých otvorov s rôznymi priemermi. Nech si každý chrobáčik vyberie podľa vlastného vkusu a potrieb. Niekde pod kríkom potom môžete nechať kôpku vetvičiek a kamienkov, kde sa rýchlo zabýva aj ďalší užitočný hmyz. 

Ak máte na záhrade trochu viac miesta, nezabudnite na jazierko. Nemusí byť veľké, stačí aj menšia jama vyložená fóliou. Aj nízka vodná hladina záhradu oživí a zároveň poslúži ako napájadlo pre vtákov, včely, motýle a ďalšie drobné živočíchy. Na vytvorenie jazierka sú nevhodné rôzne nádoby s kolmými a hladkými stenami, po ktorých môžu vtáky a ďalší drobný hmyz jednoducho skĺznuť a utopiť sa. Zakopať teda na záhrade ako jazierko napríklad starú vyradenú vaňu teda asi nie je najlepší nápad. Malou nevýhodou môže byť, že sa jazierko môže stať liahňou komárov. Ak je dostatočne veľké, vyriešite to tak, že v ňom budete chovať pár rybičiek, ktoré larvy komárov požerú. Prípadne môžete okolo jazierka vysadiť rastliny, ktoré komáre spoľahlivo odpudia. (viac v našom článku tu)

Verte, že sadnúť si v takej záhrade plnej života do tieňa pod strom a pozorovať všetko to hemženie a poletovanie je naozaj nádhera :) 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať