Zbavte sa komárov bez chémie

03. 08. 2020

Zbavte sa komárov bez chémie

Nepríjemného hmyzu je tento rok naozaj priveľa. Večerné posedenie na terase pekne znepríjemňujú najmä komáre. A čo môže byť horšie ako bzučanie okolo ucha v momente, keď sa pokúšate zaspať? Nočné cvičenie s plácačkou spánku rozhodne neprospeje rovnako ako striekanie spreju s nepríjemným zápachom vo vašej spálni. 

Ide to aj bez chémie

Pelargónie s vôňou citrónu

Existuje niekoľko rastlín, ktoré odpudzujú nielen komáre. Stačí ich zasadiť do kvetináča za okno alebo na terasu a rastliny svojou vôňou odpudia komáre a ďalší otravný hmyz. Najúčinnejšie sú potom tie s vôňou citróna. Esteticky najlepšie pôsobia okrasné muškáty alebo inak pelargónie. Niektoré druhy majú listy, ktoré voňajú po citróne, preto budú plniť nielen okrasnú funkciu. Medzi ne patrí napríklad odroda Lemon rose, Citronella alebo Citriodorum. 

Univerzálne bylinky

Ak zvolíte vhodnú veľkosť kvetináča, môžete za oknom pestovať aj niektoré bylinky, ktoré využijete aj v kuchyni. 

Mäta prieporná dokáže výraznou vôňou prevoňať celé miestnosti. Táto nezameniteľná vôňa však komárom úplne nevyhovuje. Okrem toho ju počas letných dní využijete aj na prípravu osviežujúcich drinkov. 

Medovka lekárska je taktiež celkom známa bylinka. Darí sa jej v hlbšom, aspoň 25 cm kvetináči vyplnenom hlinito-pieskovou pôdou. Okrem odpudzovania hmyzu ju využijete aj na prípravu upokojujúcich čajov. 

Bazalku asi používame pri príprave jedál všetci. Málokto však vie, že ani bazalka komárom nevonia. V kvetináči ju môžete navyše doma pestovať počas celého roka. 

Citrónovú trávu možno tiež pestovať v kvetináči, počítajte však s tým, že dorastá až do výšky 1 metra. V lete ju môžete premiestniť na terasu alebo balkón, cez zimu však musí byť vo vnútri. Funguje ako spoľahlivý prírodný repelent ale využitie nájde aj v kuchyni. 

Levanduľa

Levanduľa sa na pestovanie v kvetináči príliš nehodí, ak však tak urobíte a umiestnite ju pred dvere alebo okno, vytvorí svojou jedinečnou vôňou ochranný štít proti otravnému hmyzu. Zabudnite na umelé repelenty plné chemických látok, skúste si pokožku jemne pošúchať kvetmi levandule a uvidíte, že komáre sa k vám ani nepriblížia. 

Autor: PST

Späť na predchádzajúcu stránku


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať